Zararlılara Karşı Neler Yapmalıyız ?

Başlatan Tekyürek, 24 Ekim 2014, 21:22:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1.Browser Güvenliği:  Malumunuz internet sitelerinin bazıları sitelere kod gömerek  browserların açıklarından yararlanıp sisteme zararlı bulaştırmak  isterler. Bunlara karşı yapılacak ilk önlemler İnternet Explorer  kullanmamak bunun yerine Firefox,Opera gibi güvenliği daha üst düzey  olan alternatif program kullanmakta yatmaktadır. İlk olarak Firefox  kullanacaksak Firefox'un son sürümünü indirmeli ve bunun ardından  Firefox'a eklenti olarak NoScript adlı her türlü XSS, Java, Javascript  gibi zararlı kodlar barındırılabilecek sitelere karşı bir güvenlik  görevi görmekte ve bu eklentiyle her siteye girişte onay istemekte  [Java,Javascript] kodlarına karşı ve böylece büyük derecede güvenliği  sağlamaktadır. Bir Diğer web browser Opera kullanacaksak operanın son  sürümünü indirmeli ve F12 ye basarak Javascript'i tamamen deaktif konuma  getirdikten sonra güvenliği büyük ölçüde sağlamış oluruz. Bunun dışında  Firefox ve diğer browserlara eklenilebilen bir diğer eklenti ise  KeyScrambler bu eklenti ile sitelere girdiğimiz şifreleri keylogger ve  trojanlere karşı örneğin site şifreniz:149495 bunu bu eklenti zararlı  programlara karşı :f29efk2f olarak göstermekte ve şifreyi adeta kripto  etmektedir.

2.Modem Güvenliği: Sisteminize  giren bir kişi modem ara yüzüne ulaşıp adsl bilgilerinize ulaşabilir  buna karşı yapılabilecek önlem ise modemin default şifresini değiştirmek  eğer varsa k.adını değiştirmekten geçer örneğin Zoom markam adsl modem  kullanan bir bilgisayara girmek isteyen bir kişi k.adı:admin  şifre:zoomadsl yazarak eğer şifreler değiştirilmemişse adsl bilgilerine  ulaşır. Bu sayfayı frontpage yardımı görüntüleyerek veya diğer şifre  gösteren araçları kullanarak bilgilerinize ulaşabilir. Ayrıca Wireless'a  şifre koymak çok önemlidir bunun önemi ise örneğin kredi kartı  dolandırıcılığı yapan bir kişi şifresiz bir wireless ı kullanarak bu  işlemleri yaparsa olan şey modem sahibine olmaktadır. Ayrıca günümüzde  videoları bile çekilmiş olan WEP gibi basit şifreleme yöntemleri  kırılmaktadır. Bunun yerine modemde bulunan daha güvenli şifreleme  yöntemleri kullanılmalıdır. Wireless şifrelerini ise harf sayı özel  karakterler kullanılarak şifrelenmelidir.Örneğin ot3l23'A@& gibi.

3.Sistem Güvenliği: Sistem  güvenliği en önemli husustur herhangi bir yoldan zararlı bulaştırıldığı  zaman eğer sistemde herhangi bir şey yoksa bunu anlamak kolaydır kısaca  şöyle durumlar ortaya çıkabilir. Bilgisayarın ağırlaşması, sistemde  donma, kapanma sürelerinin olduğundan fazla uzaması, nedeni belirsiz  hata mesajları gibi bu konuda ise yapılıcak Avira ve Kaspersky  ürünlerine başvurmaktır. Antivirüs kadar gerekli bir diğer yazılımda  firewall kullanmaktan geçer özellikle Zone Alarm ve Comodo Firewall gibi  herhangi bir bilgisayara uzaktan bağlanma botnet veya dos++  saldırılarına karşı sisteminizi ayakta tutar bunun dışında 0day exploit  ve uzaktan kod çalıştırma gibi zararlı kodlara karşıda sistemi güvende  tutar. Bunun dışında gerekli olduğunu düşündüğüm SuperAntiSpyware veya  AVG Anti-Spyware gibi yazılımları da kullanabilirsiniz. Hatta deneyimli  bir kullanıcıysanız Hijackthis, ComboFix gibi yazılımlarını da  kullanabilirsiniz.Bunun dışında özel ekran klavyesi olan PrivacyKeyboard  programını da kullanabilirsiniz.Ayrıca ağınızı Sniff ederek giden gelen  paketlere bakanakta sisteminizde ne yapılıyor bunu görebilirsiniz.HIPS  kullanarak sisteminizde çalışan her bir uygulamanın çalışıpmasınıda  engelleyebilirsiniz. Buna en güzel olan Security Task Manager  sisteminizde çalışan programları an ve an takip edebilir bunları zararlı  olarak kendisi belirleyecektir.
Linkback: Zararlılara Karşı Neler Yapmalıyız ?
  • Gösterim 2,433 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (3)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz