Tarihi dava başladı

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 18:38:23

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2012 yılının ilk büyük olayı olan ''Costa Crociere'' şirketine ait  ''Costa Concordia'' kruvaziyerinin İtalya'nın batısındaki Giglio Adası  açıklarında kayalıklara çarparak yaptığı ve 32 kişinin yaşamını  yitirdiği kazanın mahkemesi, Grosseto kentinde bu sabah başladı.Costa Concordia davası, ilgilenenlerin sayısının çok olması sebebiyle  mahkeme salonuna dönüştürülen Grosseto Mondern Tiyatrosu'nda bu sabah  saatlerinde görülmeye başlandı. İlk duruşmaya yaklaşık 120 yolcu, 80  kadar avukat ve çok sayıda görgü tanığının katıldığı ifade ediliyor.

Kamu davasının ilk duruşmasında, mahkeme önünde geminin kara kutusunun dinleneceği belirtildi.

Mahkemenin  görüleceği tiyatro salonunun çevresinde, 4 futbol sahası büyüklüğündeki  alan polis tarafından özel denetime alınırken, davayı takip etmek için  çok sayıda kişinin geldiği kentte yoğunluk nedeniyle otellerde yer  bulunamadığı da basına yansıyan haberler arasında yer aldı.

Costa  Concordia'da iki çocuğu ve karısıyla birlikte bulunan İtalyan Roberto  Brignoni, ailesiyle birlikte ''gerçeği ve adaleti'' bulmak için ilk  duruşmaya geldiğini aktardı.

Giglio Adası açıklarından, adayı  selamlamak için çok yakından geçerken kayalıklara çarparak, kazaya  sebebiyet verdiği iddia edilen dev kruvaziyerin kaptanı Francesco  Schettino, ilk duruşmaya katılmadı. Ev hapsinde tutulan Schettino'nun  ilk duruşmayı evinden takip ettiği bildirildi.

Davanın ilk  duruşmasına olaydan kurtulan 10 Türk yolcudan hiçbiri katılmadı. Bazı  Türk yolcuların özellikle kaptan Schettino'nun yer aldığı duruşmaları  takip etme eğiliminde oldukları öğrenildi.

114 bin 500 ton  ağırlığındaki ''Costa Concordia'' isimli kruvaziyer, yolcu ve  mürettebatıyla birlikte toplam 4 bin 229 kişiyle, 13 Ocak Cuma günü  yerel saatle 19.00'da başkent Roma'nın batısındaki Civitavecchia  kentinden kuzeybatıdaki Savona kentine doğru yol almak için hareket  etmiş, yerel saatle 21.45 sularında, Toskana Bölgesi sahillerindeki  Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarparak, kaza yapmıştı.

32  kişiye mezar olan dev kruvaziyer gemisi, halen adanın birkaç metre  açığında yan yatmış halde duruyor. Gemide halen 7 kayıp bulunuyor.

Öte  yandan, yakıt tanklarının dolu olması sebebiyle bir çevre felaketine  yol açmasından korkulan geminin yakıt tanklarının boşatılma işlemi de  sürüyor. Hollandalı bir şirketin üstlendiği yakıtı güvenli bir şekilde  tanklardan transfer işleminde, 9 tankın boşaltıldığı, 5 tankın da  boşaltılmayı beklediği ifade edildi.
Linkback: Tarihi dava başladı


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,335 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.