Sinop Üniversitesi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 02:59:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.Sinop Üniversitesi 5662 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Sinop ilinde bulunmaktadır.

Nisan 2013 itibariyle toplam lisans ve önlisans öğrencisi sayısı: 4477 , yükseklisans öğrencisi sayısı: 96 , doktora öğrencisi sayısı: 25'dir.


Slogan    Kuzeyden Parlayan Yıldız
Kuruluş    29 Mayıs 2007
Tür    Devlet
Eğitim dil(ler)i    Türkçe, İngilizce
Rektör    Prof. Dr. Recep Bircan
Rektör Yardımcısı    Prof. Dr. Dursun Dilek
Prof. Dr. Kamil Demirci
Akademik personel    333
Akademik birimler    2 enstitü
6 fakülte
2 yüksekokul
5 meslek yüksekokulu
4 merkez
Rektörlüğe bağlı diğer birimler
Konum    Sinop, Türkiye
Web sitesi    Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Genel Bilgiler

Sinop Üniversitesi, 2007'de kurulmadan önce, Sinop ilinde bulunan mevcut fakülteler ve yüksekokullar, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlıydı. Yeni kurulan üniversitede bulunan fakülte ve meslek yüksekokulları her biri birbirinden farklı yerde olan kendi yerleşkelerinde bulunmaktadır. Fiziki bir toplu kampüs alanı bulunmamaktadır. İlerleyen yıllarda kampüs alanı için inşaat çalışmaları başlayacaktır.

Üniversitede Erasmus ve Farabi ile süreli yurt içi ve yurt dışı öğrenci ve öğretim üyesi değişimi olanakları bulunmaktadır. Üniversitenin 2013 yılı toplam bütçesi 49.784.000 TL'dir. Ayrıca bilimsel projeler için 150.000 TL'lik bir ödenek almıştır.

Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı olarak 1983/1984 öğretim yılında kurulan Su Ürünleri Yüksekokulu, 1986 yılında Sinop' a aktarılmasıyla Sinop'taki ilk yükseköğretim kurumu olmuştur. 1992 yılındaki kanun ile Su Ürünleri Fakültesi ismini almıştır. 1998 yılında, Sinop merkeze 14 km uzaklıktaki Akliman Mevkiinde inşaa edilmiş yeni binasına taşınmıştır. Ülkemizdeki en önemli üç Su Ürünleri Fakültesi'nden biridir. Fakülte, 1998'de inşa edilen binası ile aynı alanda bulunan ve 2012 yılında inşası biten ek binasıyla eğitim-öğretim hizmeti vermektedir. Fakülte 4 derslik, 4 amfi derslik, 10 araştırma laboratuvarı, 1 araştırma merkezinin yanı sıra 2500 kitabın bulunduğu kütüphane, konferans salonu, bilgisayar laboratuvarı bulunan toplam 10.000 m2 kapalı alana sahiptir. Ayrıca ek bina bahçesinde çok amaçlı bir halı saha da bulunmaktadır. Fakültede Temel Bilimler Bölümü, Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü, Yetiştiricilik Bölümü olmak üzere üç ayrı lisansüstü eğitimi verilmektedir. Fakülteye ait, birisi 11 metrelik ahşap ve 2012 yılında suya indirilen 21 metre boyunda Türkiye'nin ilk yerli üretim araştırma gemisi olan "Seydi Ali Reis" adlı tekne ile bilimsel araştırmalara olanak sunmaktadır. Su Ürünleri Fakültesi'ne öğrenci alımı, ÖSYM tarafından 2012 yılından itibaren durdurulmuştur.

Eğitim Fakültesi 1999 yılında eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Fakülte 2 birleşik bloktan oluşmaktadır. İdari blokta 51 büro bulunmaktadır. Derslik bloğunda ise 14 Derslik, 1'er tane olmak üzere bilgisayar, fen bilgisi, kimya, fizik, biyoloji laboratuvarları ile 6 teknoloji sınıfının yanı sıra; drama odası, müzik sınıfı ve okul öncesi eğitimi sınıfı gibi olanakları bulunmaktadır. Ayrıca yemekhane, kütüphane, okuma salonu, kantin ve konferans salonu gibi olanaklar mevcuttur.

Fen-Edebiyat Fakültesi 2000 yılında açılmıştır. Kent merkezine 12 km uzakta bulunan Osmaniye Köyü'ne yakın bir alanda yerleşkesi bulunmaktadır. İ.M.K.B tarafından yapılan ve daha önceden Sinop Anadolu Öğretmen Lisesi olarak kullanılan merkez binada 18 derslik, 4 laboratuvarın yanı sıra kütüphane, bilgisayar laboratuvarı gibi öğrenci olanakları ile 12 adet ofis bulunmaktadır. 2011 yılında tamamlanmış ve merkez binaya bitişik bulunan ek binada ise 12 amfi derslik, bilgisayar laboratuvarı, 5 araştırma laboratuvarı, konferans salonu, kantin, personel yemekhanesi bulunmaktadır. Ayrıca aynı alan içinde yemekhane binası ve üniversitede bir tek bu fakültede bulunan kapalı spor salonu binası bulunmaktadır. Fakültede Matematik, İstatistik, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Fizik ve Kimya anabilim dalları ise kurulmuş fakat ilerleyen yıllarda eğitim - öğretim hayatına başlayacaktır.

Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2007 yılında kurulmuş fakat 2010 yılında bina inşası bittikten sonra öğrenci alımına başlamıştır. Fakülte binası son derece modern ve her türlü öğrenci isteğine cevap verebilecek niteliktedir. Fakültede şuan İşletme bölümü için öğrenci alımı yapılmakta ve eğitim devam etmektedir. İlerleyen yıllarda İktisat, Maliye ve Kamu Yönetimi bölümlerinin de açılması planlanmaktadır. Fakültenin kendine ait, şehir dışında bir kampüs alanı bulunmaktadır. 1 kantin, 2 yemekhane, 1 halı saha, 1 voleybol sahası, 1 basketbol sahası ve 1 tenis kortu bulunmaktadır.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde Ahmet Muhip Dranas Uygulama Oteli 18 Nisan 2013 tarihinde açılmıştır.

Ayrıca üniversitede Mühendislik-Mimarlık ve İlahiyat Fakülteleri kurulmuş fakat eğitim-öğretime açılması için çalışmalar yürütülmektedir.
Akademik birimler
Fakülteler
Eğitim Fakültesi

    Okul Öncesi Öğretmenliği
    Sınıf Öğretmenliği
    Fen Bilgisi Öğretmenliği
    Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Fen-Edebiyat Fakültesi

    Biyoloji
    İstatistik
    Matematik
    Türk Dili ve Edebiyatı

Su Ürünleri Fakültesi

    Su Ürünleri Mühendisliği

Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

    İşletme

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

    (Eğitim-Öğretime açılması için çalışmalar devam etmektedir.)

İlahiyat Fakültesi

    (Eğitim-Öğretime açılması için çalışmalar devam etmektedir.)

Yüksekokullar
Sinop Sağlık Yüksekokulu

    Hemşirelik

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

    Yiyecek İçecek İşletmeciliği
    Konaklama İşletmeciliği

Meslek Yüksekokulları
Sinop Meslek Yüksekokulu

    Bilgisayar Programcılığı
    Elektrik
    Makine
    Mekatronik
    Muhasebe ve Veri Uygulamaları

Gerze Meslek Yüksekokulu

    Muhasebe ve Veri Uygulamaları
    Tekstil Teknolojisi
    Turizm ve Otel İşletmeciliği
    Bilgisayar Programcılığı

Boyabat Meslek Yüksekokulu

    İnşaat Teknolojisi
    Harita ve Kadastro
    Tekstil Teknolojisi

Ayancık Meslek Yüksekokulu

    Bilgisayar Programcılığı
    Elektronik Teknolojisi
    Muhasebe ve Veri Uygulamaları
    Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
    Çocuk Gelişimi
    Lojistik

Enstitüler

    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü (Eğitim-Öğretime açılması için çalışmalar devam etmektedir.)

Merkezler

    Çocuk Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (Çocuk Üniversitesi)
    Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
    Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi
    Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi


Linkback: Sinop Üniversitesi
  • Gösterim 2,544 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2124

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2286

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2131

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2106


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz