Çukurova Üniversitesi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 00:24:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çukurova Üniversitesi, Adana şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta Seyhan baraj gölü kıyısındaki kampüsünde eğitim-öğretim veren bir devlet üniversitesidir.Genel bilgiler

Çukurova Üniversitesi'nde, çoğunluğu Adana'da bulunan 16 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 5 Yüksekokulu, 13 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü, 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

2012 yılı sonu itibariyle Çukurova Üniversitesinde yaklaşık 1900 Akademik Personel, 29000'i lisans, 11500'ü ön lisans ve 4500'ü lisansüstü olmak üzere 45000 öğrencinin eğitim ve öğretiminde görev almaktadır.

Öğrencilerin, öğretim elemanlarının, araştırmacıların gereksinim duydukları ulusal ve uluslararası yayınları barındıran Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi mevcuttur.
Tarihçe

Üniversitenin temel atma töreni 5 Ocak 1971 yılında Başbakan Süleyman Demirel'in ve MHP genel başkanı Alparslan Türkeş'in katılımıyla gerçekleşmiştir.[3]

Çukurova Üniversitesi, 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Adana Ziraat Fakültesi " ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Çukurova Tıp Fakültesi"nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesiyle 1973 yılında kurulmuştur. Daha sonra kurulan Temel Bilimler, İdari Bilimler ve Mühendislik Fakülteleri ile bu sayı beşe yükselmiştir. 1982 yılında ise, Temel Bilimler, Fen-Edebiyat Fakültesi'ne; İdari Bilimler, Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Ekonomi ve İşletme Fakülte'leriyle birleşerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne; Mühendislik Fakültesi ise yine Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Mühendislik Fakültesi ile birleşerek Mühendislik - Mimarlık Fakültesi'ne dönüşmüştür. Adana, İçel ve Hatay'daki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yabancı Diller Yüksekokullarının tümü Üniversite çatısı altında toplanarak, Eğitim Fakültesini oluşturmuştur.

1992 yılına gelindiğinde, 6 fakülte, 11 yüksekokul, 3 enstitü, 1 devlet konservatuvarı, 22 araştırma ve uygulama merkezinden oluşan Çukurova Üniversitesi; 3 yeni üniversitenin nüvesinin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Modern bina, laboratuvar ve eğitim araçlarıyla 2 yüksekokul Mersin Üniversitesi'ne, 3 yüksekokul Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne devredilmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne ise Kahramanmaraş'taki Araştırma ve Uygulama Merkezi, yeni Üniversitenin Rektörlük binası ve iki fakülte binası olarak devredilmiştir.

Su Ürünleri, İlahiyat, Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin kurulmasıyla fakülte sayısı 10'a yükselmiş, Adana Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Kozan Meslek Yüksekokulları açılmıştır. 1994 yılı içerisinde, Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 1995 yılı içerisinde de Karaisalı Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na, Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da 1996 yılında Adana Sağlık Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür. Lisansüstü eğitim öğretim yaptıran 3 Enstitü, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 1997 yılnda kurulan Kadirli Meslek Yüksekokulu ile birlikte akademik kurum sayısı böylece 23'e ulaşmıştır. 2007 yılına gelindiğinde 1 fakülte ve 2 meslek yüksekokulu Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'ne devredilmiştir. 2009 yılında bölgedeki enerji merkezleri göz önünde bulundurularak Ceyhan Mühendislik Fakültesi, 2009 yılında Yabancı Diller Yüksekokulu, 2012 yılında ise Eczacılık, Kozan İşletme ve Ceyhan Veteriner Fakülteleri kurulmuştur.


Meslek Yüksekokulları

    Adana Meslek Yüksekokulu
    Ceyhan Meslek Yüksekokulu
    Ceyhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
    Karaisalı Meslek Yüksekokulu
    Kozan Meslek Yüksekokulu
    Pozantı Meslek Yüksekokulu
    Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
    Yumurtalık Meslek Yüksekokulu
    Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
    Tufanbeyli Meslek Yüksekokulu
    Feke Meslek Yüksekokulu
    İmamoğlu Meslek Yüksekokulu
    Aladağ Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

    Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYMER)
    Aile Planlaması ve İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇESAM)
    Duyma Engelli ve Özürlüleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Genetik ve Embriyo Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇÜGEM)
    Kalıtsal Kan Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Makine Alet Cihaz Tasarım İmalat Araştırma ve Uygulama Merkezi (MACTİMARUM)
    Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezi (PAUM)
    Perinatal Tanı Araştırma ve Uygulama Merkezi (PERİTAM)
    Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (POZMER)
    Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Stratejik Araştırmalar Merkezi
    Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Tarımsal Yayım Haberleşme Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Tıbbi Bilimler Deneysel Araştırma ve Uygulama Merkezi (TIBDAM)
    Tropikal Hastalıklar Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Tümör Araştırma ve Teşhis Uygulama Merkezi (TATUM)
    Türkoloji Araştırmaları Merkezi
    Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (Biyoteknoloji)

Balcalı Kampüsü

Çukurova Üniversitesi'nin ana kampüsü 22,000 dekar arazi üzerine kurulu olan Balcalı Kampüsü olup, Adana'nın hemen kuzeyinde ve şehir merkezinden 11 km uzaklıkta bulunmaktadır. Seyhan Gölü'nün doğu ve kuzey yakasında yer alan kampüs, adını üniversitenin kurulmasından önce kampüs alanında bulunan Balcalı köyünden almaktadır. Kampüste yönetim ve eğitim-öğretim birimleri yanında, laboratuvarlar, Balcalı Hastanesi, merkezi kütüphane, spor tesisleri, lojmanlar,Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu yer almaktadır. Şehirden kampüse, emekli rektör Prof.Dr. Mithat Özsan'ın adıyla anılan Mithat Özsan Bulvarı üzerinden ulaşılır. Adana şehir merkezi'nden kampüse, Büyükşehir Belediyesi Balcalı dolmuşları ile ve halk otobüsleri ile ulaşılabilir.
Programlar

Çukurova Üniversitesinde yüzlerce bölüm ve programda eğitim yapılmakta, lisans düzeyinde bazı bölümler yabancı dilde eğitim yapmakta ve ve birçok bölümde zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık bulunmaktadır.
İkinci öğretim

Çukurova Üniversitesinde bazı bölüm ve programlar hariç birçok bölümde ikinci öğretim mevcuttur.
Akademik personel

Çukurova Üniversitesi'nin eğitim-öğretim kadrosunda 2004 yılı itibariyle 332 profesör, 143 doçent, 299 yardımcı doçent, 153 ögretim görevlisi, 723 araştırma görevlisi, 77 uzman, 157 okutman, 1 çevirici, 24 yabancı öğretim elemanı olmak üzere toplam 1909 öğretim elemanı görev yapmaktadır. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

Fakülte Sayısı : 13 Yüksekokul Sayısı : 4 Meslek Yüksekokulu : 9 Konservatuvar : 1 Enstitü : 3 Öğretim Gör. Sayısı : 165 Okutman Sayısı  : 155 Uzman Sayısı : 79 Öğretim Üyesi Sayısı : 721 Profesör Sayısı  : 334 Doçent Sayısı : 114 Yardımcı Doçent Sayısı  : 358 Öğrenci Sayısı  : 40000


Linkback: Çukurova Üniversitesi
  • Gösterim 2,311 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2775

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2333

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2432

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2225


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz