Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 00:55:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi, 1992 yılında Tokat'ta kurulmuş bir devlet üniversitesi.
Tarihçe
Üniversitenin 20. yıl logosu.

Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversite 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kuruldu. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı açılmıştı. Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitülerinden oluşan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 01.11.1992 tarihinde Rektör ataması ile üniversite olarak birimlerini oluşturmuştu.

Üniversitede öğretim dili Türkçe dir. 2000-2001 eğitim-öğretim yılından itibaren Taşlıçiftlik kampüsündeki birimlerde bir yıl süreli İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı açıldı.

Üniversitede Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp, Fakültesi Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü , Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Almus Meslek Yüksek Okulu, Artova Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Meslek Yüksek Okulu, Niksar Meslek Yüksek Okulu,Reşadiye Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu , Turhal Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu,Koyulhisar Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarında öğretime devam ediliyor.

2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Tıp Fakültesine 25 öğrenci alındı. Tıp Fakültesi öğrencileri öğrenimlerine Gazi Üniversitesi'nde devam etmektedirler. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete açıldı.

Eğitim Fakültesi,Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Tokat Meslek Yüksek Okulunda ikinci öğretim yapılmaktadır.

2009-2010 eğitim ve öğretim dönemi itibariyle yaklaşık öğrenci sayısı 20.000, Akademik personel sayısı 608, yönetsel personel sayısı 515 dir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde akademik yıl, iki yarıyıldan oluşmaktadır. Üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hariç yaz okulu programı bulunmaktadır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsü, Amasya yolu üzerinde, Tokat İl merkezine 9 km. uzaklıkta Taşlıçiftlik Mevkiinde yaklaşık 2000 dekar arazi üzerinde kurulmuştur. Taşlıçiftlik Kampüsü'nde, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu ve Araştırma Uygulama merkezleri yer almaktadır. Şehir kampüsünde ise, Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü konuşlanmıştır. Artova ve Reşadiye hariç diğer ilçelerde yer alan Meslek Yüksek Okullarımızın kampüsleri bulunmaktadır.

Başarı ve maddi durumları dikkate alınarak, üniversitemiz öğrencileri üniversitemizin değişik birimlerinde yarı zamanlı olarak istihdam edilebilmektedir.
Üniversiteye Bağlı Bölümler
Fakülteler
Fen-Edebiyat Fakültesi binası.

    Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
    Eğitim Fakültesi
    Fen-Edebiyat Fakültesi
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    İlahiyat Fakültesi
    Tıp Fakültesi
    Ziraat Fakültesi
    Diş Hekimliği Fakültesi
    Güzel Sanatlar Fakültesi

Yüksekokullar

    Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
    Erbaa Sağlık Yüksekokulu
    Niksar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
    Tokat Sağlık Yüksekokulu
    Turhal Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
    Yabancı Diller Yüksekokulu
    Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
    Devlet Konservatuarı

Enstitüler

    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü

Meslek Yüksekokulları

    Almus Meslek Yüksekokulu
    Artova Meslek Yüksekokulu
    Erbaa Meslek Yüksekokulu
    Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
    Koyulhisar Meslek YüksekOkulu
    Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
    Niksar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
    Pazar Meslek Yüksekokulu
    Reşadiye Meslek Yüksekokulu
    Tokat Meslek Yüksekokulu
    Tokat Sağlık Hizmetleri Meslek YüksekOkulu
    Turhal Meslek Yüksekokulu
    Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
    Zile Meslek Yüksekokulu Almus Meslek Yüksekokulu

not :Ulaşım

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampusu Tokat'a yaklaşık 9 km uzaklıktadır. Şehirden minibüslerle ulaşım sağlanır.

Linkback: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  • Gösterim 2,239 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2405

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1749

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2213

Yanıtlar: 1
Gösterim: 3319


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz