Simetrik Yüzler Neden Çekicidir ?

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:30:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnsanlar  arasında yüzler önemli bir sosyal bilgi kaynağıdır. Yüzün bir özelliği  çekiciliğinin hızlıca fark edilmesini sağlar. Yapılan araştırma yüzün  çekiciliğinin ve güzelliğinin belirlenmesinde iki önemli değişkeni  vurguluyor; simetri ve seksüel dimorfizm (erkeksi veya kadınsı yüzün  nasıl olduğu).Fakat niçin bu yüz hatları çekicidir?Her iki yüz hattı, genetik kalitenin veya doğurganlık gibi “kalite”nin  diğer yönlerinin habercisi olabilir. Başka bir görüşe göre ise; bu yüz  hatları ile ilgili tercihler görsel deneyimlerin vasıtasıyla ortaya  çıkmıştır ve bu yüzden altta yatan herhangi bir biyolojik faktörle  ilintili değildir. Şüphesiz yüzler eş olarak “kalite”nin sergilenmesinde  önemli bir potansiyele sahip.Stirling Üniversitesi’nden Anthony Little ve arkadaşları tarafından  gerçekleştirilen araştırma PLoS ONE Dergisi’nin Mayıs sayısında  yayımlandı.

   

Yapılan  çalışma, Afrikalı ve Avrupalı insan yüzlerinin yanında primat  yüzlerinin de simetri ve seksüel dimorfizm ölçümlerini içeriyor. Tüm  örneklerde simetrik erkeklerin daha erkeksi yüz oranlarına; simetrik  kadınların daha kadınsı yüz oranlarına sahip olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar halen Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap  sitesinde “yüz güzelliği konusunda insan algısı” hakkında data  toplamaya devam etmekteler. Ayrıca bu sitede söz konusu araştırma  hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Yüz simetrisinin ölçüm parametreleri ise aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiştir:

 
Linkback: Simetrik Yüzler Neden Çekicidir ?


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,520 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.