26 Eylül 2021, 03:15:29

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.Salep - Sahlep - Faydaları

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:24:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Salep Orchidaceae  (orkideler) ailesinin birçok türünün toprakaltı yumrularından elde  edilen içecek. Ayrıca orkide türlerine Anadolu'da verilen genel ad.  Sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane  yumru vardır. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya  başak şeklindedir.

Kullanılan  yeri köklerindeki yumrularıdır. Yurdumuzda bir çok çeşidi vardır. Salep  yumruları müsilaj, glikoz ve uçucu bir yağ taşır. İçerdiği en önemli  madde glikomannandır. Su ve sütle birlikte kullanıldığında şiştiği için  yaygın bir şekilde dondurma hammaddesi olarak kullanılır.    Özellikle Maraş Dondurması olarak bilinen dondurmaya tat ve koku  kazandıran, dünyada sadece Kahramanmaraşâ€™ın dağlarında yetişen bir  orkide türünden elde edilen saleptir. Kahramanmaraş'ın dağlarında  toplanmadan dolayı orkide türleri son derece azalmıştır.Anadolu  orkideleri aşırı toplamadan dolayı tükenme tehlikesiyle karşı  karşıyadır. Bilinçsizce yapılan toplama yakında bu içeceğin, Orkidelerin  tükenmesinden mütevellit içilememesine ya da çok ama çok pahalı  olmasına sebep olacaktır. Doğal dengenin bozulmaması ve bir canlı  grubumuzun daha silinip gitmemesi için gereken duyarlılığı göstermemiz  gerekmektedir. Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.  

 

               Faydaları

   Göğsü yumuşatır.
Öksürük ve bronşitte faydalıdır.
Kabızlığı giderir.
Basur memelerinde faydalıdır.
Zihni çalışma gücünü arttırır.
Kalbi kuvvetlendirir.
Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.
Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.


Vücudun ısınmasını sağlar.
Cinsel gücü artırır.


Osmanlıdan bu yana yukarıda sayılan etkilerin varlığı söylenegelse de  içerdiği müsilaj yapısında maddelerden kaynaklı öksürük dindirici etkisi  dışında tıbben kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Özellikle  afrodizyak(cinsel istek arttırıcı) etkisi kesinlikle bilimsel bir söylem  olamaz. Müsilaj (suyla şişen maddeler) içeren her gıda kabız  engelleyici olarak düşük bir etkiye sahiptir. Kalp, zihinsel aktivite,  menstrual siklus ve anal fissürler dahil salep üzerinde yapılan tıbbi  bir çalışma yoktur.

 

* - * - *

 Biri benim diğerini kim alır ise alsın...


Linkback: Salep - Sahlep - Faydaları


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,515 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.