Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 02:49:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Eski Adı: Rize Üniversitesi), Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun 2006 yılı içerisinde aldığı bir kararla bağlı olduğu Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden ayrılarak Rize ilinde açılan üniversitedir.

Geçmiş

Rize Üniversitesi 17 Mart 2006 tarihinde ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanunla kurulmuştur.

Rize Üniversitesi kuruluşunda Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne bağlı iken kendisine devredilen Fen-Edebiyat, Su Ürünleri, İlahiyat, Eğitim Fakülteleri ile Fındıklı Meslek, Rize Meslek Yüksek Okullarıyla birlikte Tıp Fakültesi, Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşmaktadır. Mevcut yapısıyla Rize Üniversitesi Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı bir üniversite durumundadır.

Tıp Fakültesi eğitimine 2008 yılında kendi binasında başlamıştır.Yıllar içerisinde gelişme kaydetmeye başlamıştır.Şu an modern bir eğitim sunmaktadır.Mühendislik bilimleri programları da 2013 yılımda öğrenci alımına başlamıştır.

İyi bir altyapı oluşturmak adına Rektörlük binası, Fen – Edebiyat ve Su Ürünleri Fakülteleri ek derslik binaları ve Rize Meslek Yüksekokulu İktisadi Programlar ek bina ve yeni fakülte ve yüksekokul binaları projelendirilmiştir. Türkiye'de denizcilik sektörünün gelişmesi nedeni ile birçok yere denizcilik okulları kurulması planlanmıştır. Planlanan amaçlara uygun olarak inşa edilen gerek içindeki donanımları, gerek eğitim seviyesi ile Turgut Kıran Denizcilik Yüksek Okulu 2009 yılında hizmete açılmış ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü faaliyete girmiştir. Burada öğrenciler denizcilik örf ve adetlerine göre eğitim görmekte,mezun olduğunda Türk Denizciliğini en iyi yere getirme amacını ilke benimsemektedirler.

11.04.2012 tarih ve 28261 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6287 Sayılı Kanun ile "Rize Üniversitesi" ismi "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi" şeklinde değiştirilmiştir.
Akademik Birimler
Fakülteler

    Diş Hekimliği Fakültesi
    Eğitim Fakültesi ( Çayeli İlçesindedir. )
    Fen-Edebiyat Fakültesi
    Güzel Sanatlar , Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
    Hukuk Fakültesi
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    İlahiyat Fakültesi
    Mühendislik Fakültesi
    Su Ürünleri Fakültesi
    Tıp Fakültesi
    Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ( Pazar İlçesindedir. )

Yüksek Okullar

    Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu
    Sağlık Yüksek Okulu
    Yabancı Diller Yüksek Okulu
    Ardeşen Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu
    Derepazarı / Turgut Kıran Denizcilik Yüksek Okulu
    Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu
    Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu

Enstitüler

    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü

Meslek Yüksek Okulları

    Rize Adalet Meslek Yüksek Okulu
    Rize Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
    Rize Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu
    Rize Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
    Ardeşen Meslek Yüksek Okulu
    Fındıklı Meslek Yüksek Okulu
    Pazar Meslek Yüksek Okul
u
Linkback: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  • Gösterim 2,760 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2411

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2237

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2385

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2127


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz