Pamukkale Üniversitesi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 02:44:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Pamukkale Üniversitesi, 1992 yılında Denizli'de kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Denizli sanayisi ve gelişmişliği bakımından Ege bölgesinde İzmir 'den sonra gelen ikinci ildir, buna bağlı olarak 1992 de kurulan Pamukkale Üniversitesi hızla gelişme göstermektedir. (Ağustos 2011) itibariyle 43.000 öğrencisi olan Pamukkale Üniversitesi uluslar arası platformda saygınlığını her daim göstermektedir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Üniversite'nin Tarihi Gelişimi
Kuruluş

1976 yılında Denizli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Denizli D.M.M.A.) adıyla bugünkü Denizli Tren Garı'nın üst katında Makine ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinden birer sınıf halinde eğitime başlamıştır. 1977 yılında Kınıklı 'daki Özel Çamlık Koleji olarak eğitim veren bina satın alınmış ve buraya taşınmıştır. Bu bina daha sonra önünde kaide üzerine dikili olan F-104 Starfighter savaş uçağından dolayı halk arasında Uçaklı Kampüs olarak adlandırılmıştır.
İlk Yılları ve Bugünü

1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi 'nin kurulmasıyla bu üniversiteye bağlanmış ve aynı yıl Denizli Tıp Fakültesi ile sonrasında Denizli Eğitim Yüksekokulu kurulmuştur. 1992 yılına kadar Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren bu birimlere, bu yıldan itibaren Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi ile İİBF ile Fen ve Edebiyat Fakülteleri de eklenerek beş fakülteyle kurulan yeni Üniversite, bugün oniki fakülte, dört enstitü, altı yüksekokul, on bir meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Genç yaşına rağmen hızla gelişerek, ağustos 2011 itibariyle, toplam 43.000 öğrenci, 1700'ü akademik olmak üzere 3000 çalışana ulaşmıştır. Tüm fakültelerin ve sosyal tesislerin bir araya toplanacağı bir alan olarak düşünülen Kınıklı Kampüsünde çok hızlı bir üst yapı çalışması süreci yaşanmaktadır. Olimpiyat bayrağına sahip olan tek üniversite, Pamukkale Üniversitesi'dir. Pamukkale Üniversitesi 'nde akademik ve idari personelin sayı ve niteliğinin artması, yukarıda bahsedilen yeni mekânlar ile modern eğitim-öğretim ve hizmet ortamlarının yaratılması sayesinde araştırma ve eğitim-öğretim standardının önde gelen Üniversitelere ulaştırılması sağlanmıştır. Modern bir kütüphanesi vardır. Bu arada 2011 yılı itibariyle;60000 adet kitap,63 adet online veri tabanı,50000 adet elektronik dergi,45000 adet elektronik kitap,15adet cd-rom veri tabanı,2 adet dvd-rom tabanı,750 başlıklı dergi ve 1350 adet tez bulunmaktadır. Bilimsel alt yapının gelişmesine paralel olarak Uluslararası Atıf endeksince taranan dergilerde yayımlanan makale sayısı 1991 yılında 41 iken 2004' de 145' e, 2005' de 227' ye ve 2006 yılının ilk 6 ayında 173'e yükselmiştir. Bilimsel etkinlikler de bu gelişmelere paralel olarak artmış, hemen her hafta en az bir etkinliğin düzenlendiği Üniversitemizde 2005-2006 Akademik Yılında gerçekleştirilen bilimsel toplantı sayısı 150, konuşmacı sayısı ise 5.000' i aşmıştır. Uluslararası öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerine önem verilmiş, Sokrates-Erasmus programları kapsamında Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinde sürdürülen 30 program ile işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.
Akademik Birimler
Fakülteler
Üniversitenin Kınıklı Kampüsünün girişinde yer alan tabela

    Tıp Fakültesi
    Fen - Edebiyat Fakültesi
    Eğitim Fakültesi
    Teknoloji Fakültesi
    Teknik Eğitim Fakültesi
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    Mühendislik Fakültesi
    Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
    Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
    Eğitim Fakültesi
    İletişim Fakültesi
    İlahiyat Fakültesi
    Turizm Fakültesi

Yüksekokullar

    Denizli Sağlık Yüksekokulu
    Fizik tedavi ve rehabilitasyon Yüksekokulu
    Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu
    Yabancı Diller Yüksekokulu
    Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
    Moda Tasarım

Meslek Yüksek Okulları

    Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
    Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
    Kale Meslek Yüksekokulu
    Bekilli Meslek Yüksekokulu
    Buldan Meslek Yüksekokulu
    Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu
    Honaz Meslek Yüksekokulu
    Çal Meslek Yükesekokulu
    Acıpayam Meslek Yüksekokulu
    Tavas Meslek Yüksekokulu
    Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü
    Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Linkback: Pamukkale Üniversitesi
  • Gösterim 2,150 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2638

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1919

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2482

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2804


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz