Norton Ghost 10.0-12.0 Boot CD Oluşturmak Ghost Eğitimi

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:25:25

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Norton Ghost 10.0-12.0 Boot CD Oluşturmak Ghost EğitimiNortog Ghost'un 2006 ve 2007 yılında  çıkarmış olduğu Ghost programlarının full sürümleri ve Boot CD leri verilniş  olup Ghost programının uygulamaları resimler yardımıyla  açıklanmıştır.Norton Ghost nedir sorusuna cevap vererek  başlayalım. Norton Ghost , istediğinizde bilgisayarınızın bir bölümünün ya da  tamamının yedeğini alabilen ve bunu sorunsuzca geri yükleyen günümüzün en  profosyonel güvenlik Yazılımıdır. bütün dünyadaki  yüzbinlerce kullanıcısı ile her geçen gün kullanımı artmaktadır. Kısaca sunu  söyleyeyim. Bilgisayarınıza format çektiğinizi düşünün. Format sonunda  bilgisayarınıza işletim sisteminin yanında bütün  ayarlar, programlar, sık kullanılanlar vb. her şey yükleniyor ve bunun Zamanı  8-10 dakika gibi bir zaman dilimi. İşte Norton Ghost  bu hayali gerçeğe dönüştürüyor.

Burada sizlere vereceğim ghost eğitimi 3  bölüm halinde. 1. Bölüm ghost programının kurulumu, 2. bölüm bilgisayarın  imajının alınması, 3. bölüm alınan imajın geri  yüklenmesi.Önceliklle İndirme linklerini vereceğim.  Burada Ghost'un hem 2006 yılında çıkan 10.0 Versiyonünü hem de 2007 yılında  çıkan 12.0 Versiyonünün linklerini veriyorum sizlere.

Ghost 12.0, en az 1024 Ram ve 1.7 işlemci  ister. Özellikle vista yüklü bilgisayarların imajlarını almak için kullanılır.  Bilgisayarınızın Ram'i 1024'ün üzerinde ise 12.0 ı indirmenizi Öneri ederim.(512  Ram da da çalışıyor fakat bilgisayarı çok  kasıyor)

Ghost 10.0 , 256 ram ve üzerinde çalışır. Windows Vista uyumlu değildir. XP kullanıyorsanız özellikle  10.0 Versiyonünü indirmenizi Öneri ediyorum. Üstelik 12.0 Versiyonünden daha  hızlı çalışıyor.1. PROGRAMIN  KURULUMUBenim  burada bahsettiğim örnek anlatım Norton Ghost 10 Versiyonü için. Her 2  Versiyonün de kullanımı aynı. Yani burada 10 Versiyonü için yazdıklarımın hepsi  12.0 Versiyonü için de geçerli.Öncelikle partları indirip Ghost imajını  klasöre çıkarıyoruz. İndirdiğiniz dosya, Nero ile yaratılmış bir kalıp  dosyasıdır. Bilgisayarınızda nero 7,8 Versiyonü ya da benzeri programlarla kalıp  dosyasını CD'ye yazdırmanız gerekiyor. (nero 6 olmaz) CD'ye yazma hızını yavaş  olarak ayarlarsanız (12x gibi) CD yi daha uzun Zaman kullanabilirsiniz. Ghost  programı sanal cd ile çalışmaz mutlaka Cd ye  yazdırmalısınız.Cd ye yazdırma işleminde sonra Ghost CD'sini Cd sürücüsüne takınız.  Taktığınızda aşağıdaki görüntü çıkar.İnstall  Norton Ghost diyoruz. Daha sonra Next e tıklayarak kurulunu sürdürüyoruz.Birkaç  next ten sonra karşımıza iki seçenek belirir aynen aşağıdaki  resimBurada  skip seçeneğine tıklayıp kuruluma devam ediyoruz. Kurulumun sonunda aşağıdaki  görüntü karşımıza çıkar.Show  yazısındaki çentiği kaldırıp finish diyoruz. Finish dedikten sonra kurulum  sizden bilgisayarı yeniden başlatmak için onay ister. No deyin ve onayı  vermeyin. (norton ghost 12.0 Versiyonünü indirenler burada onay vermeleri yani  yes demeleri gerekiyor.)Şimdi gelelim programın patch ini yapmaya. (Patch işlemi sadece 10.0 da  yapılıyor. 12.0 Versiyonünün seriali sağlam ve patch e gerek  kalmıyor.)İndirdiğiniz Norton Ghost 10 klasörünün içindeki patch dosyasını program  files'te ghost programının yüklü olduğu dizine yapıştırıp patch dosyasını  çalıştırıyorsunuz.

Go yazan  yere tıklayın. Patch dosyası yukarıdaki uyarıyı verirse ghost programının  aktivasyonu tamamdır. Eğer bu uyarı gelmemişse patch i olmamıştır bir yerde hata  yapmışsınızdır, tekrar deneyin.Bu uyarıyı gördükten sonra bilgisayarınızı  yeniden başlatın.

Şekilde  görüldüğü gibi programların içine girip ghost programını çalıştırınız. Next  diyerek kurulumu sürdürünüz. birkaç next ten sonra aktivasyon seçeneği  geliyor.

Ghost 12  Versiyonünü yükleyenler burada aktivasyonu istek edecekler. İndirdikleri  dosyadan seriali alıp aktivasyon penceresine yapıştıracaklar. Dasha sonra  kurulumu bitireceklerBurası  çok önemli Active Latter'i seçiyoruz. (daha sonra aktive etmek  istiyorum)Sonra  aktive etmek istiyorum dedikten sonra yukarıdaki görüntü geliyor. Burada Hayır'a  tıklıyoruz. Daha sonra Finsh seçeneği gelir ve kurulum  tamamlanır.

.  Herşeyi  kapatıyoruz. artık İmaj alma kısmına geçebiliriz.2. BİLGİSAYARIN İMAJINI  ALMA.Bilgisayarınız imajını almadan önce Windows'u kurun. bütün  programlarınızı yükleyin, driverlerinizi yükleyin, sık kullanılanları oluşturun.  Kısaca bilgisayarınızı en güzel haline getirin.Bunu yaparken kesinlikle virüs  girmemesine dikkat ediniz. Artık bilgisayarınız yavaşladığında, çöktüğünde ,  canınız istediğinde birkaç dakika içinde bilgisayarınız en güzel haline  getirebileceksiniz.Öncelikle Ghost programını çalıştıralımBackup  seçeneğine tıklayalım.Burada  birçok seçenek geliyor önümüze biz bunların hiçbirini seçmiyoruz. En üstte +  işaretinin olduğu new back up a tıklıyoruz.

Next  diyoruz.

Burada İmajını almak istediğimiz bölümü  seçiyoruz. İşletim Platformu genellikle c'de yüklüdür. c yi seçip next  diyoruz.(Gördüğünüz gibi bendeki c 8 gb. Bunun imajı  alınacak. Ortalama 3 gb olarak alacaktır imajı. c ne kadar büyük olursa imaj  dosyasının kapladığı yer o kadar artar.Buna göre c deki gereksiz dosyaları  mutlaka imaj işleminden önce siliniz.)

Burada aynen resimdeki seçeneği  seçiyorsunuz.

Burada imajını alacağımız bölüm görünüyor.  Yukarıda da imajı nereye kaydetmek istediğimizi soruyor. c nin imajını alıyorsak  imaj dosyasını d bölümünden, flsh diskten ya da harici hard diskten seçebiliriz.  Kesinlikle c den seçmeyin, zaten seçseniz bile işlem gerçekleşmez hata verir.  (Bu işlemden önce d de yedek diye bir klasör yaratıp orayı seçmek en pratik  yoldur.)

Burada name yazan yere ben yedek yazdım siz  istediğinizi yazabilirsiniz. Compression yazan yerde KESİNLİKLE high seçeneğini  seçiniz. 3 yazan yeri ellemiyoruz. Bunları yaptıktan sonra next  diyoruz.

Burada hiçbir şeyi ellemeden next  diyoruz.Yukarıda yaptığımız işlemin özeti var.  Hiçbir şeyi ellemeden next diyoruz.Bundan sonra aşağıdaki ekran çıkıyor  karşımıza. Resimde pek net görünmüyor ama En altta bizim ayarladığımız imaj olan  daha önce adlandırdığımız yedek isimli dosya var. Ona tıklayıp back up now yazan  yere tıklıyoruz.(eğer yanlışlıkla üsttekileri seçersek yaptıklarımızın hepsi  boşa gider, mutlaka kendi ayarladığınız back-up a  tıklayınız.)Gördüğünüz gibi Ghost programı imaj almaya  başladı. %100 olduğunda imaj işlemi tamamlanacaktır. Tamamlandıktan sonra hiçbir  işlem yapmadan programı kapatınız. İmajını aldığınız dosyayı kontrol edip  büyüklüğüne bakabilirsiniz. Hiçbir hata yapmadıysanız imaj aldığınız klasörün  içinde 2 adet dosya olmalı.Şimdi gelelim alınan  imajın geri yüklenmesine.3- ALINAN İMAJIN GERİ  YÜKLENMESİDiyelim ki windows yavaşlamaya başladı ya da  bilgisayar çöktü ya da bilgisayarın her yeri virüs doldu. İmajını almadan önceki  bilgisayarınızın en güzel olduğu zamanı hatırlıyorsunuz. İşte tam bu zaman  alınan imajı geri yükleme zamanı.Öncelikle Ghost CD'sini  Cd sürücüsüne takıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.(imajın geri yüklenmesi  için bilgisayarınızda ghost programının yüklü olmasına gerek yoktur. İmajı geri  yükleme işlemi tamamen bios ortamında  gerçekleşir)İmajı geri yükleme işlemi bios ortamında  gerçekleştiği için resimleri kendi fotoğraf makinem ile  çektim.Bilgisayarı Cd den başlatıyoruz. Bizim  elimizdeki ghost cd si aynı zamanda Ghost'un kendi işletim sisteminin Cd sidir.  Bilgisayarı Cd den başlattığınızda Ghost'un işletim Platformu açılır. From cd  diye bir yazı gelir, siz herhangi bir tuşa basıyorsunuz. Ardından aşağıdaki  görüntü çıkar.Burada bir şerit çıkar karşınıza o şeritin  tamamlanmasını bekleyeceksiniz.Burada acctep i seçip kabul  ediyoruz.Burada Recovery my compitor'u  seçiyoruz.(Burada analiz kısmını seçersek çökmüş bir  bilgisayarda c deki bütün verileri flash diske ya da farklı bir bölüme kaydedip  kurtarabiliriz. Bu da ghost cd sinin en güzel yanlarından  birisi)Burada program otomatik olarak aldığımız  imaj dosyasını gördü. Eğer görmezse open another e tıklayıp imaj dosyasını ghost  programına gösteriyoruz. İmajınız nerede olursa olsun yükler.Recovery ye  tıkladığımız an aşağıdaki şekilde olurBurada % 100 olduğunda alınan imaj yüklenmiş  ve işlem bitmiştir. Ghost programı kesinlikle hard diskinize zarar vermeden  biçimlendirir. İşlem bittikten sonra bilgisayar yeniden başlar ve sizin imaj  aldığınız o ilk güne döner bilgisayarınız.
Linkback: Norton Ghost 10.0-12.0 Boot CD Oluşturmak Ghost Eğitimi


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,682 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.