Kastamonu Üniversitesi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 02:03:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu, Türkiye'de yer alan, 2006 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Kastamonu Üniversitesi bugün 8 Fakülte,2 Enstitü , 4 Yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 35 bölüm ve 2 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir. Yerleşkelerinde Osmanlı döneminden kalan tarihi binalarda halen eğitim yapılmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi, 13.859 lisans ve 1643 lisansüstü öğrenci ve 748 öğretim görevlisi ile eğitim hayatını sürdürmektedir.

Üniversitenin özgörevi, öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumun ve insanlığın toplumsal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmak, bilgiyi üretmek, uygulamak, yaymak ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmek, temel ilkeleri ise bilimsel yaklaşım, akademik özgürlük, disiplinlerarası yaklaşım, yaşam boyu eğitim, nitelikli insan yetiştirme, öğrenciye destek, toplumla iletişim ve katılımcı yönetimdir.


Geçmiş
Kuruluş

Kastamonu Üniversitesi; 17 Mart 2006 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla 5467 sayılı yasayla kurulmuştur. Kastamonu'da bulunan fakülte ve yüksekokullar Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden ayrılararak Kastamonu Üniversitesi çatısı altında toplanmıştır ve üniversite 2006-2007 öğretim yılında öğretim ve araştırma çalışmalarına başlamıştır.
İlk yıllar

Kastamonu Üniversitesinin kurucu rektörlük görevini Gazi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç yürütmüştür. 2007-2008 Eğitim Öğretim döneminde Tıp Fakültesi Hacettepe Üniversitesine bağlı olan Kastamonu Tıp Fakültesi olarak eğitimi sürdürmektedir, 2014-2015 öğretim yılından sonra fakültenin Kastamonu Üniversitesine bağlanması öngörülmektedie. Üniversitelerarası kurula Erasmus başvurusu, Kasım 2007'de yapılmış ve 2008 yılında bu başvuru onaylanmış ve Üniversite birliğe katılmıştır. 2009 güz döneminde yurtdışı üniversiteleriyle ilk öğrenci değişimleri yapılmıştır. 2009 yılında yurtiçi üniversiteleriyle Farabi değişim birliğine katılmıştır.
Son dönem

Kastamonu Üniversitesinin şuandaki rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın'dır. Üniversitede toplam 25.691 öğrenci öğrenim görmekte olup, 748 Akademik Çalışan ve 159 Yönetimsel Çalışan görev yapmaktadır. Yerleşke yapılaşma ve ormanlaştırma çalışmaları hızla sürmekte olan Kastamonu Üniversitesi, şu anda 8 Fakülte, 4 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 2 Enstitü ile eğitim-öğretim çalışmalarına devam etmektedir.

Üniversite Kurulunun kararı, Yüksek Öğretim Kurulunun onaylamasıyla; İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Abana, Araç, Bozkurt, Cide, İnebolu, Taşköprü ve Tosya ilçelerine Meslek Yüksekokulu açılması çalışmaları sürdürülmektedir. Bu birimlerden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu, Kastamonu Meslek Yüksekokulu, İnebolu Meslek Yüksekokulu, Tosya Meslek Yüksekokulu; yapıları, öğretim görevlileri, tüm çalışmaları tamamlanarak eğitim-öğretime başlamıştır.
Yerleşke
Kastamonu Üniversitesi Yerleşke Yapıları, 1847

Üniversitenin ana yerleşkesi, Daday Yolu 3. kilometre'de bulunan "Kuzeykent Yerleşkesi"dir. Yerleşke içerisinde 1 Meslek Yüksekokulu yapısı, Konferans Salonu, Kapalı Spor Salonu, 10 Laboratuar ve Atölyeler, Araştırma Merkezleri, Sosyal Tesisler, Kapalı/Açık Spor Alanları, Yeni Yurt Yapıları ve daha önce yurt olarak kullanılan daha sonra Rektörlük Yönetim Birimlerine verilen 2 yapı bulunmaktadır. Yerleşke alanı yaklaşık 800 dönüm'dür, Ayrıca Kastamonu Valiliği ve Belediye Başkanlığınca ortaklaşan yürütülen çalışmalar sonucunda yerleşke alanının 2800 dönüme çıkarılması planlanmış ve bu konuyla ilgili çalışmalarda sonuç aşamasına gelinmiştir. Ayrıca bütün fakülteleri Kuzeykent Yerleşkesi'nde toplama çalışmaları devam etmektedir. Proje çizimleri 2009 yılında bitirilip yapı çalışmalarına başlanmıştır.

Yerleşkede yurtlar, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler vardır. Yerleşkede ayrıca, çeşitli spor etkinliklerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları gibi yapılar bulunmaktadır. Yerleşke dışında yazın tırmanma ve dağcılık sporunun, kışın ise kayak etkinliklerinin yapılabileceği yapılar bulunmaktadır.
Yurtlar

KASÜ yerleşkesi içinde toplam 10 yurt, 2 konukevi bulunmaktadır. Yurtların bulunduğu bölgede spor alanları, spor salonları, futbol, basketbol sahaları, topluluklar barakası ve tenis kortları bulunmaktadır. Bundan başka yerleşkede alışveriş merkezi ve banka şubeleri ile internet erişimi bulunmaktadır. Yurtlarla kent merkezi arasında ulaşım, 07:00 - 24:00 saatleri arasında dolmuş ve belediye otobüsleri ile yapılmaktadır. Ayrıca belli saatlerde yurtlardan bölümlere dönüşümlü servis yapılması planlanmaktadır.

Yurtlara, ailesi Kastamonu dışında yaşayan öğrenciler başvurabilir. Yurtlarda kalan öğrencilerin en geç 23:30'da yerleşkede olmaları gerekir. Yurtlara son giriş saati 24:00'dır.
Spor olanakları

Çok çeşitli spor olanaklarının bulunduğu üniversitede öğrenciler spor etkinliklerine değişik düzeylerde katılabilirler. Etkin sporcular ya da ilgilendikleri spor dallarında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler, danışman desteğiyle, çalıştırıcı gözetiminde çalışabilirler. Ayrıca, her öğrenci spor etkinliklerine bireysel olarak katılabilir.
Tarihi Rektörlük Binası

Tarihi yapının 1885 yılında yapımı bitmiş ve Türkiye'nin en eski üçüncü lisesi olan Kastamonu Lisesi olarak uzun yıllar eğitim öğretime devam etmiştir. Cumhuriyet döneminin en saygın eğitim kurumlarından olan Kastamonu Lisesi'ne 1927 yılında 65 okul numarasıyla yazar Rıfat Ilgaz kayıt oldu ve eğitimini burada tamamladı. Ünlü yapıtı Hababam Sınıfını okulda yaşadıklarını ve okul arkadaşlarını harmanlayarak yazdı. Tarihi bina günümüzde Kastamonu Üniversitesi tarafından restore edilerek rektörlük binası olarak kullanılmaktadır.
Simge

Kastamonu Üniversitesi simgesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasında bulunan, aynı şekilde Kastamonu ilini temsil eden K harfi bulunur. İmzada bulunan K harfi kurumun Atatürk ilkelerinden ve Atatürk gençliğinden aldığı gücünü temsil eder. Simgedeki renkler kırmızı, siyah ve beyazdır. Simgedeki merkezde yoğunlaşan ve yayılan yarım daire Kastamonu Üniversitesinin bilgi ve bilim üreten ve yayan bir kurum olmasını temsil eder.
Akademik yıl

Kastamonu Üniversitesin'de akademik yıl iki yarıyıldan oluşmaktadır. Akademik yılın birinci dönemi genellikle eylül ayının son haftasında başlamakta ve ocak ayının ortasında tamamlanmaktadır. İkinci dönem, şubat ayının ortasında başlamakta ve haziran ayının ortasında sona ermektedir. Üniversitede dönem derslerini içeren yaz okulu ve uluslararası öğrencilere yönelik dersler içeren Uluslararası Yaz Okulu da bulunmaktadır.
Öğrenci toplulukları

Yerleşkede kültürel ve toplumsal alanlarda projeler üreten 46 öğrenci topluluğu vardır. Öğrenci toplulukları her yıl konserler, sergiler, gösteriler, film gösterimleri, festivaller, şenlikler, kültür haftaları ile konferans, sempozyum, kongre, seminer, panel ve gezileri içeren Arkeoloji Haftası, Çağrı Haftası, Sinema Günleri, Toplam Kalite Yönetimi Seminerleri, Role Playing Oyunları Turnuvası, Uluslararası Bahar Şenliği, Uluslararası Çağdaş Dans Festivali, Uluslararası Klasik Gitar Festivali, Bilim Kurgu ve Fantezi Şenliği, Dünya Uzay Partisi-Yuri Gecesi, Robot Günleri, Tiyatro Şenliği, Rock Şenliği gibi etkinlikler düzenler.
Akademik birimler
Fakülteler

    Eğitim Fakültesi
    Fen Edebiyat Fakültesi
    Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
    Orman Fakültesi
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    İlahiyat Fakültesi
    İletişim Fakültesi
    Su Ürünleri Fakültesi

Yüksekokullar

    Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
    Cide Uygulama Oteli
    Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu
    Sivil Havacılık Yüksekokulu
    Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

    Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu
    Araç Meslek Yüksekokulu
    Bozkurt Meslek Yüksekokulu
    Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu
    Devrekani Meslek Yüksekokulu
    İhsangazi Meslek Yüksekokulu
    İnebolu Meslek Yüksekokulu
    Kastamonu Meslek Yüksekokulu
    Küre Meslek Yüksekokulu
    Taşköprü Meslek Yüksekokulu
    Tosya Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

    Kastamonu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
    Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Ayrıca bakınız

    Gazi Üniversitesi Ankara Dışı Eski Yerleşkeleri
    Kastamonu
    Türkiye'deki üniversiteler

Kaynakça

    ^ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
    ^ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
    ^ a b Öğrenci istatistik
    ^ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Dış bağlantılar

    Kastamonu Üniversitesi Genel Ağ Ana Sitesi
    Kastamonu Üniversitesi Öğretim Birimleri
    Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi
    Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi
    Kastamonu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi
    Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi
    Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi
    Kastamonu Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme Ana Sitesi
    Kastamonu Üniversitesi Ahşap İşçiliği Eğitimi Ana Sitesi

Linkback: Kastamonu Üniversitesi
  • Gösterim 2,433 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2096

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2622

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2332

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2775

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2045


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz