19 Eylül 2021, 02:09:07

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.Hayali Küçük Ali

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 04:44:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. 

Hayali Küçük Ali

(1886 İstanbul - 1974 Ankara) Asıl adı Mehmet Muhittin Sevilen olan ünlü  karagözcü. Davutpaşa Ortaokulunu bitirdikten sonra, Posta İdaresinde  çalışmaya başladı. Aynı kurumdan Ankara’da 1944′te emekli oldu. Küçük  yaşlardan beri yoğun ilgi duyduğu karagözcülüğü, döneminin usta  karagözcülerinden öğrendi.

 

  

Ustaları gibi o da kendine bir ad takarak Hayalî Küçük Ali adını aldı.  Karagözcülüğü altmış yıl kadar özgünlüğünü bozmadan sürdürdü.

Eskilerin karagöz oynatırken kullandıkları kaba, açık saçık sözleri  kullanmadı. Yalın, açık, içten bir biçem geliştirdi. Kendi yaptığı  karagöz tasvirleriyle bir koleksiyon oluşturdu. Radyolarda 28 yıl  yayımlanan karagöz oyunlarıyla ve doldurduğu karagöz seslendirme  bantlarıyla bu sanatın, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağladı.  Derlediği karagöz oyunlarından bazıları şunlardır: Karagöz’ün Hamam  Eğlencesi, Karagöz’ün Kâğıthane Sefası, Hayal Perdesi, Karagöz.

 


Linkback: Hayali Küçük Ali


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,454 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.