26 Temmuz 2021, 05:04:24

Haberler:

                         Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapGülhane Askerî Tıp Akademisi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 03:59:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi, II. Abdülhamit tarafından 1898 yılıında kurulmuş olup, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sağlık bilimleri alanında askeri personel yetiştiren bir komutanlıktır. Etlik, Keçiören'de bulunmaktadır. GATA Komutanlığını, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığı görevini de yapan Korgeneral Ömer Paç yapmaktadır. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Dekanlığı ise Profesör Tabip Tuğgeneral Mustafa Başbozkurt tarafından yapılmaktadır.Tarihçe

Hastane ilk olarak "Gülhane Seririyat Hastanesi" adı ile Padişah II. Abdülhamit'in doğum günü olan 30 Aralık 1898 tarihinde törenle açılmış, "Gülhane" adıyla kurulduktan hemen sonra Tıbbiye-i Şahane'den mezun olan asker hekimler bölükteki görev yerlerine gitmeden önce Haydarpaşa Askeri Hastanesi yerine burada bir yıl pratik eğitimine başlamışlardır.
Cumhuriyetin ilanı öncesi

1908'de İkinci Meşrutiyet ilan edilmesinden sonra tıp konularında yapılmak istenen reform girişimleri sonucu askeri ve sivil tıp okulları birleştirilmiş ve 1909'da kurulan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne Gülhane öğretim üyelerinin on bir kişilik önemli bir kısmı da transfer olmuştur.

1914 yılında Gülhane'deki askeri hekimlik eğitimleri artırılmış, "Gülhane Seririyat Hastanesi" ismi değiştirilerek "Gülhane Tatbikat-ı Askeriye Tatbikat Mektebi ve Seririyatı" olmuştur. Gülhane Seririyat Hastanesindeki modern eğitim ve öğretim nedeniyle, burada yetişen asker hekimler Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında ordu içinde başarılı görevler yapmışlardır.
Cumhuriyetin ilanı sonrası

Türkiye'nin II. Dünya Savaşı'na girme ihtimali üzerine, askeri okulların ve Gülhane'nin İstanbul'dan Ankara'ya taşınmasına karar verilmiş ve 21 Temmuz 1941'de, İstanbul'dan 28 vagonluk bir katara sığdırılan[kaynak belirtilmeli] tüm eşya ve personel, Sirkeci, İstanbul'dan Cebeci Merkez Hastanesi'ne nakledilmiştir.
Yerleşim

Gülhane Askerî Tıp Akademisi Komutanlığı ve Bağlı birimleri Ankara, İstanbul ve Eskişehir'de bulunmaktadır.
Ankara

    GATA Komutanlığı Karargahı
    Gülhane Askeri Tıp Fakültesi ve Eğitim Hastanesi
        Sağlık Bilimleri Enstitüsü
    Araştırma Geliştirme Merkezi
    Biyomedikal Mühendislik Merkezi
    Diş Hekimliği Bilimleri Merkezi
    Eczacılık Bilimleri Merkezi
    Hava ve Uzay Hekimliği Merkezi
    Yüksek Lisans Doktora Planlama ve Koordinasyon Merkezi
    Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu
    Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu
    TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi

İstanbul

    Haydarpaşa Eğitim Hastanesi

Eskişehir

    Hava ve Uzay Hekimliği Merkezi


Linkback: Gülhane Askerî Tıp Akademisi


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,561 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.