(Türkiye) Polis Akademisi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 02:47:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.Polis Akademisi, Emniyet Teşkilatı için orta ve üst kademe yöneticiler yetiştiren, Ankara'da üniversite eşdeğerinde bir öğretim kuruluşudur. Akademi, ön lisans, lisans ve lisans üstü eğitim verir, öğretim üyeleri eğitimin yanı sıra bilimsel araştırma ve yayın yapar, danışmanlık hizmeti verir. İdarî bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek okulları da bulunur. Akademi'nin lisans eğitimi veren Güvenlik Bilimleri Fakültesi Gölbaşı kampüsünde bulunur. Lisans üstü eğitim verip araştırma yapan Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Araştırma enstitüleri ve idarî merkez ise Ankara'nın Anıttepe mahallesindeki kampüstedir. Polis Akademisi Başkanlığı'na bağlı olan Polis Meslek Yüksekokulu ise Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunur.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Lisans eğitim programı

Akademiye lisans öğrencileri sınavla alınır, her yıl değişebilen sayıda erkek,erkeklerinde %10 u kadar bayan alınmaktadır. Ayrıca 2010 yılında kurumda, 18 değişik ülkeden yaklaşık 265 yabancı öğrenci de eğitimlerini sürdürmektedir.[1]

Öğrenciler lisans eğitimin ilk üç yılında genel meslek bilgileri verildikten sonra dördüncü yılda ihtisas konusuna bağlı özel kurslar alırlar. Öğrenciler 1. sınıf sonunda Didim'de 1 ay süren eğitim kampına katılırlar.Ayrıca 2 ve 3. sınıf sonunda da stajlarını yaparlar. Derslerde verilen teorik bilgilerin yanı sıra, atış talimleri, kondisyon ve ilk yardım konularında da uygulamalı kurslar verilir.

Mezunlar komiser yardımcısı rütbesiyle ihtiyaç duyuldukları kadrolara atanırlar.
Tarihçe

Polis Akademisi 1937'de Polis Enstitüsü adıyla kurulduğunda amacı polislere bir yıllık meslek içi eğitim vermekti. 1940'tan itibaren iki yıllık yüksekokul olmuş, 1962'den sonra 3 yıllık genel yüksekokul statüsüne geçmiçtir. 1984'ten beri lisans eğitimi veren okulun adı da Polis Akademisi'ne dönüştürülmüştür. 1991'de Polis Akademisi'nin bünyesinde Fakülte ve Yüksek Okullar (FYO) adlı bir yapılaşma olmuş, öğrenciler resmen FYO'ya alınmaya başlanmıştır. 2001'deki yeni bir yapılanmanın ardından Polis Akademisi'nin 4 yıllık lisans eğitimi işlevi, Güvenlik Bilimleri Fakültesi'ne devredildi. Akademi, bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Güvenlik Bilimleri Fakültesi, çeşitli illlerdeki 24 Polis Meslek Yüksek Okulu ve, Fakülte ve Yüksek Okullar bölümü ile üniversite statüsünü kazanmıştır. 2006'da doktora eğitimine başlanmıştır.
İdarî yapı

Polis Akademisi'nin alt birimleri Polis Akademisi Başkanlığı altında örgütlenmiştir. Başkan, üçlü kararname (İçişleri Bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı) ile atanır.

Polis Akademisi Başkanlığı'na bağlı olan akademik birimler şunlardır:

    Güvenlik Bilimleri Fakültesi, lisans eğitimi vererek Emniyet teşkilatı için üst düzey yönetici yetiştirir.

    Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Polis Akademisi Başkanlığı'nın Fakülte ve Yüksek Okulları'ndaki öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak ve bunun yanında Güvenlik Bilimleri alanında uzman personel yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 6 ana bilim dalında (1.Suç Araştırmaları Anabilim Dalı, 2.Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Anabilim Dalı, 3.Uluslararası Güvenlik Anabilim Dalı, 4.Adli Bilimler Anabilim Dalı, 5.Ceza Adaleti Anabilim Dalı 6.Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Anabilim Dalı) ve 2 Yüksek Lisans Programında (Uluslararası Terörizm ve Sınır aşan Suçlar programı, İstihbarat Araştırmaları programı) yüksek lisans eğitimi, 2 ana bilim dalında ise (Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi, Uluslararası Güvenlik ) doktora eğitimi verilmektedir.

    Polis Meslek Yüksek Okulları Türkiye'nin çeşitli illerinde 28 tane bulunan bu okullar, Emniyet Teşkilatı'nın ihtiyaç duyduğu polis memurlarını yetiştirmek için ön lisans eğitimi verir.

    Araştırma Merkezleri Başkanlığı'na bağlı yedi müdürlük vardır:

1. Uluslararası Terörizm ve Sınır aşan Suçlar Araştırma Merkezi Müdürlüğü 2. İstihbarat Bilimleri Merkezi Müdürlüğü 3. Suç Önleme Araştırma Merkezi Müdürlüğü 4. Adli Bilimler Araştırma Merkezi Müdürlüğü 5. Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü 6. Güvenlik Eğitimi Araştırma Merkezi Müdürlüğü 7. Güvenlik Yönetimi Araştırma Merkezi Müdürlüğü
Linkback: (Türkiye) Polis Akademisi
  • Gösterim 2,329 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz