Esrarlı Ada - Jules Verne / Kitap Özeti

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:12:53

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

8 Mart 1865 yılında Pasifik Okyanusu’nda bir hortum garip uğultularla devam etmektedir. Bu hortumun içinde top gibi bir balon vardır. Balonun içinde beş kişi vardır. Balon denize çok yakındır. Bu yüzden yolcular ceplerindeki altın paralara varıncaya dek herşeyi denize atarlar. Yolcular en sonunda balonun sepetini atmaya karar verirler. Bunun sonucunda balon yelken gibi rüzgarın etkisiyle yükselmeye başlar ve yolcuları bir adaya çıkarır.  Balonda beş kişi olan yolcular adada dört kişilerdir. Mühendis Smith ve onun köpeği olan Top kaybolmuştur.

1865 yılının şubat ayında Amerikan iç savaşı devam etmektedir. Kuzeyli General Grant, Richmont kentini kurtarmak isterken bir çok subayı ile düşmanın eline esir olarak düşmüştür. Bu insanlar yardım almak için bu balona binmişlerdir. Ancak hortum bu insanları bu ıssız adaya düşürmüştür. Yolculardan biri Yüzbaşı Cyrus Smith’tir. Mühendis ve bilim adamıdır. Yolculardan diğeri New York Herald gazetesinde muhabirlik yapan Gideon Spilet’tir. Cyrus Smith yanındaki zenci uşağının özgürlüğünü bağışlamıştır. Ancak zenci uşak olan Nebukadnazar efendisini yalnız bırakmamıştır. Diğer bir yolcu ise iyi bir denizci olan Pencroff’tur.Adaya ayak basan yolculardan denizci olan Pencroff hemen bir ada üzerinde olduklarını anlamıştır. Yolcular mühendisi arama işini geç olduğu için ertesi güne bırakmışlardır. Ertesi gün Nebukadnazar efendisini büyük bir umutla arar. Arkasında ise Pencroff, Spilet ve Herbert gelir. Ancak hiç kimseyi bulamazlar.Arama bittikten sonra Pencroff’un bulduğu granit kayalardan oluşan mağarayı barınak olarak kullanırlar.

Ertesi gün yolcular havlama sesiyle uyanırlar. Bu duydukları ses Top’un sesidir. Hemen sesin geldiği yöne doğru giderler ve orada Top’u ve Cyrus Smith’i buldular. Ertesi gün kendini toplayıp ayağa kalkar ve daha sonra hep beraber adayı incelerler. Yapılan incelemelerden sonra Cyrus Smith uzun süre daha bu adada kalacaklarını söyler. Yolcular bu adaya Lincoln adını verirler.

Yolcular büyük bir beceriklilik sonucunda bıçak, fırın, körük, demir, çelik ve çelik baltalar yaparlar.Bir gece Pencroff’un yiyeceğinin içinden bir kurşun çıkar ve çok şaşırırlar. Bunun sonucunda Smith bu adaya insan uğradığını düşünür.

Bir gün yiyecek bulma işinden dönenler barınaklarında birilerinin olduğunu anlarlar. Barınağa bakarlar ve bir çok maymun görürler. Maymunların hepsi kaçar ancak bir tanesini kaçmayı başaramaz. Yolcular bu maymunu eğitmeye karar verirler.Bir gün Mühendis Smith sekstans yapar ve bulundukların yerin enlemini ve boylamını ölçer. Bulundukları yer 153 derece doğu ve 37 derece güney paraleli üzerindedir. Ancak atlasta bu ölçülerde bir yerin olmadığını görürler. Bu ölçülere en yakın olan yer Tabor Adası’dır.

Uzun bir süredir uğraştıkları gemiyi en sonunda yaparlar ve geminin adını “Uğurlar Olsun” koyarlar.

Bir gün denizde bir şişe bulurlar. Şişede “kazaya uğradım…Tabor Adası…153 derece boylam…37 derece güney enlemi” yazıyordur. Yolcular bu kazazedeyi bulmaya karar verirler.

Ertesi gün Pencroff, Herbert ve Spilet yla çıkarlar. Tabor Adası’nda kazazedeyi bulurlar ve kazazedeyi kendi adalarına getirirler. Adam adını Ayrton olduğunu söyler ve sözlerine şöyle devam eder:- 20 Aralık 1854 yılında İskoçyalı Lord Glenervan “Duncan” adlı buharlı gemisiyle Avustralya önlerine demir attı. Gemide Fransız coğrafya bilgini, lordun karısı,İngiliz ordusundan bir yüzbaşı ve Kaptan Grant’ın çocukları olan bir genç kız ve çocuk vardı. Bir gün üzerinde boylamı yazmayan ancak enlemi 37 derece olan bir mesaj buldular. İşte gemi Kaptan Grant’ı aramak için Avustralya’ya gelmişti. Lord ve arkadaşları bir çiftliğe geldi. Ben bu çiftlikte çalışır gibi yapıyordum. Gerçek amacımız ise birer haydut olan arkadaşlarımızla çiftliği yağmalamaktı. Lord’a Kaptan Grant’ın tayfalarında olduğumu söyledim ve gemide ayaklanma çıkardım. Daha sonra Duncan’ı ele geçirmek istedim. Duncan’ın kaptanına lordun ağzından bir mektup yazdırdım. Daha sonra gerçek kimliğim anlaşılınca Melbourne’ye gelip mektubu Kaptan Austin’e verdim. Ancak Fransız coğrafya bilgini mektubu yanlış yazdı ve böylece ben de yakalandın. Lord, Kaptan Grant hakkında bütün bildiklerimi anlatmamı istedi. Ona karşılık ben de beni yalnız bir adaya bırakmalarını istedim. Lord, sözünde durdu ve Tabor Adası’na bıraktı. Şans eseri Kaptan Grant ve iki denizciyle bu adada karşılaştık.Bir gün adaya gelen korsanlar Ayrton’ı kaçırırlar ve adanın her yerini yakarlar. Bu sırada incelemede olan yolculara bir not gelir ve Ayrton’ı ararlar ve onu bir kulübede bulurlar. Korsanlar ise ölürler. Ayrton’ın korsanların nasıl öldüğüne bir anlam veremez.

Bir sabah dağın zirvesinden beyaz dumanların yükseldiğini görürler. Smith, “yanardağ faaliyetini gösterecek” der. Mühendis teller yardımı ile bir telgraf yapar ve telgraftan “çabuk çiftliğe gelin” diye bir mesaj gelir. Yolcular hep birlikte çiftliğe giderler. Dev bir mağaranın içine girerler. Kayığa binip bir gemiye yaklaşmışlardır.Geminin içine giren yolculardan Mühendis Smith:

- Kaptan Nemo!Bizi çağırmıştınız işte geldik.

- Demek adımı biliyorsun

- Sadece bu kadar da değil. Geminizin adı da Natilus.

Kaptan Nemo sinsi bir hastalığın pençesi altındaydı. Kaptan Nemo öyküsünü anlatır ve sonra “Eee!. . şimdi söyleyin bakalım benim hakkımda ne düşünüyorsunuz?” der ve ölür.

Dışarı çıktıktan sonra Smith yanardağın faaliyete geçeceğini söyler. Ertesi gün yanardağda büyük bir patlama olur. Tam patlama sırasında Ayrton Duncan gemisini görür. Duncan gemisi Kaptan Grant’ın oğlu Robert’ın yönetimindeydi. Kaptan Robert Kaptan Nemo’nun büyük bir fedakarlık yaparak Tabor Adası’na bir mesaj bıralır. Robert da bu mesaja göre bu adaya gelir ve bütün yolcuları alıp Amerika’ya geri getirir.

Amerika’ya gelen yolcular burada da birbirlerinden ayrılmazlar.

Geniş bir çiftlik alarak burada çalışırlar. Spilet de “Yeni Lincoln Postası”adıyla yeni bir gazete çıkarır.

Bu yolcular kalan hayatlarına böyle güzel bir macera eklemiş oldular.Kişiler: General Grant, Cyrus Smith, Gideon Spilet, Nebukadnazar, Pencroff, Herbert, Ayrton, Kaptan Nemo, Robert,Top

Ana düşünce: Bazı kişiler sevdikleri kişiler için bir çok engeller aşarlar. Bazen ise bu engelleri aşmak için bir çok kayıp verirler.

Ancak bu kayıplar bu kişileri hiç etkilemez. Çünkü o kişiler bu iyilikleri kayıp vereceklerini bildikleri halde yapmışlardır.

Yapıtın dili: Türkçe

Genel Yargı: Her türlü şekilde engeller aşılabilir ve o engellerden doğan sonuçlara katlanılabilir.

Linkback: Esrarlı Ada - Jules Verne / Kitap Özeti


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 2,076 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.