Android Sistemlerde Nasıl Yedekleme Yapılır Hangi Veri Neyle, Nasıl Yedeklenir.

Başlatan Tekyürek, 03 Ağustos 2014, 02:28:25

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Cihazlarında güncelleme yapacak ve rom yüklemeyi düşünen kullanıcıların en büyük sorunudur verileri silinmeden bu işlemleri yapmak. Kimi durumlarda ise oluşan sorunlar nedeni ile mecburi olarak cihazın sıfırlanması gereklidir. Bu konuda, mümkün olan en kolay yöntemlerle kişisel verilerin ve olabildiğince uygulamalar ile oyunların verilerini yedekleme işlemlerini anlatmaya çalışacağım.

Önceliğimiz çekilen resim ve videolar, rehber, kısa mesajlar, arama kayıtları, notlar, takvim vb kişisel verilerin yedeklenmesidir. Çünkü bunların kaybı durumunda tekrar edinmek yada kurtarmak imkansıza yakındır. Diğer uygulama ve oyunların kaydedilmiş verileri, sd dosyaları yada kurulum dosyaları yine internet ortamından bir şekilde temin edilebilir yada sıfırdan oynama şeklinde giderilebilir. Ancak mümkün olduğunca bunların verilerinin de yedekleme işlemlerini yapmaya çalışacağız.

Değinilecek Konuların Başlıkları
1- Rehber Yedeklemesi(Rootsuz)
2- Kısa Mesajların ve Arama Kayıtlarının Yedeklenmesi(Rootsuz)
3- Resim ve Videoların Yedeklenmesi(Rootsuz)
4- Uygulama yada Oyunların Kullanıcı Verilerinin Yedeklenmesi(Root Gerektirir)
5- Komple Bütün Olarak Sistemin Yedeklenmesi(Root Gerektirir)


Kişisel Verilerin ve Bilgilerin Yedeklenmesi

1- Rehber Yedeklemesi(Rootsuz)
Rehber yedeklenmesi gereken ilk kısım olarak gösterilebilir. Kayıtlı yüzlerce telefon numarasının kaybedilmesi bütün kişilerle iletişimin kesilmesi anlamına gelir ki çoğunun numarasını hatırlayamayız. Rehber yedeklemesinde online ve offline çeşitli çözümler vardır.

a) Online(İnternet Ortamına) Yedekleme
Kuşkusuz internet ortamına yapılabilecek en güvenilir yedekleme telefona girmiş olduğunuz Gmail hesabınıza yedekleme işlemidir. Şayet bu yedekleme işlemini hiç yapmadıysanız rehberiniz siz bu işlemi yapıncaya kadar asla gmail hesabınıza aktarılmaz. kullandığınız telefon modeli ve android versiyonuna göre ayarların yerleri değişiklik gösterebilir. güncel android sürümlerinde rehber kısmına girdikten sonra menü tuşuna basarak gelen menüden Google hesabımla birleştir seçeneğini seçtiğinizde o an gösterilen tüm kişiler Gmail hesabınızdaki Rehber bölümüne aktarılmaya başlanır. ilk yaptığınızda tamamının aktarılması biraz zaman alabilir. senkronizasyon işleminin devam edip etmediğini telefonunuzdan ayarlar/hesaplar kısmından gmail bölümüne girerek kontrol edebilirsiniz. burada rehber bölümünün karşısında senkronizasyon işareti hareket halinde olması gerekli senkronizasyon esnasında. hareket durduğunda bilgisayar üzerinden gmail hesabınıza girerek sol üstteki Gmail yazan açılır menüden Rehber kısmına girip kayıtların sayısına göre kontrol etmenizde fayda var.

           


b) Offline (Telefona) Yedekleme
Şayet sürekli bir internet bağlantınız yoksa yedekleme işlemini kullanıyorsanız hafıza kartınıza yada varsa cihazınızın dahili depolama(sdcard) alanına da yapabilirsiniz. Ancak bunun da kaybedilme riski mevcuttur. Bazı rom yada firmware sürümlerinin yüklenmesi esnasında sdcard kısımlarını da formatlayabildiği için olası bir silinmede rehber yedeğiniz bu bölümde olacağı için silinebilir. Silinme ihtimalini alınan yedeği başka bir sağlam ortama(bilgisayar, flash bellek, mail eklentisi vb) taşıyarak biraz daha düşürebilirsiniz. Telefon içerisine dosya olarak yedek almak için iki farklı yöntem izleyebilirsiniz. Bunlar;

- Android'in kendi rehber yedekleme fonksiyonu
Bu fonksiyon hemen hemen tüm android sistemli cihazlarda varsayılan olarak bulunmaktadır. Rehbere girdikten sonra menü tuşuna basarak İçe/Dışa Aktar kısmına girdikten sonra USB Bellekten dışa aktar yada hafıza kartına çıkar gibi seçenekler ile o anda rehberde görüntülenen tüm kişi kayıtları bu depolama alanlarına tek dosya olarak yedeklenirler. Menü seçenekleri ve komutlarının isimleri telefon modelinize yada android sürümünüze göre ufak farklılıklar içerebilir. Takıldığınız yer olursa farklı olan seçenekleri belirterek yardım alabilirsiniz. Yedeklemiş olduğunuz dosyayı bilgisayarınıza yada online depolama alanlarınıza kopyalayarak daha güvenli şekilde saklayabilirsiniz. Geri yükleme işlemini ise yine aynı menü ve seçeneklerden bu sefer içe aktar şeklinde yer alan komutu kullanarak yapabilirsiniz.

   


- Yüklenen 3. parti uygulamalar ile yedekleme
3. parti google play üzerinden yüklenebilen uygulamalar ile de rehber yedeğinizi elle yada belirli aralıklarla zamanlayarak otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz. Ancak çoğu kullanıcı bu uygulamaların rehbere erişim sağlamasından rahatsız olduklarından bunu tercih etmeyebilir. Ben kendim kullanmadığım için buraya isim olarak herhangi birisini yazmıyorum. Tavsiyem Google Play Store arama kısmına contact backup yada Türkçe olarak rehber yedek şeklinde arama yapıp yıldız sayısı yüksek(4,5-5 yıldız) kullanıcı yorumları olumlu bir uygulamayı seçip kullanabilirler.2- Kısa Mesajların ve Arama Kayıtlarının Yedeklenmesi(Rootsuz)
Bu iki kısmın yedeklenmesi için ücretsiz 3. parti uygulamalara başvuracağız. Diğer türlü sistem dosyalarına erişmek gerekeceği ve bunun için de root yetkisi gerekeceğinden işlem başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için karmaşık bir hal alacaktır. Bu aşamada kendi kullandığım ve sms ile arama kayıtlarınızı herhangi bir Gmail hesabına güvenli şekilde aktarmaya yarayan bir uygulama kullanacağız.


SMS Backup +
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Uygulamaya girdiğinizde öncelikle Bağlan kısmından herhangi bir Gmail hesabına bağlantı yapmanız gerekli. Karşınıza çıkan izin sayfasından izin verdikten sonra uygulama içerisinden sadece Yedekle demeniz yeterli. Böylece bütün sms, mms, gelen, giden ve cevapsız arama kayıtlarınız yedeklenmeye başlayacaktır. Eğer özellikle arama kayıtlarınız fazlaysa işlem biraz uzun sürebiliyor. Yedekleriniz Gmail hesabınızdaki Spam, Taslaklar, Gelen Kutusu gibi bölümlerin yanına gelen Call Log ve SMS ismindeki iki ayrı kısma telefon numarasına göre kaydediliyor. Dilerseniz yedekleme işleminde nelerin yedekleneceğini gelişmiş seçeneklerden kendiniz seçebilir, 2 mesaj alındıktan sonra yada şu saatlerde yedekle gibi otomatik yedekleme seçenekleri tanımlayabilirsiniz. Geri yükleme işleminde ise uygulamayı kurup gmail eşleşmesini yaptıktan sonra Geri Yükle butonundan yedeklenmiş tüm verileri geri yüklemesini sağlayabilirsiniz. Sizlerin kullandığı alternatif bu tarz uygulamalar da bulunabilir, aynı şekilde google play üzerinden de ulaşılabilir. Lütfen konu içerisinde bunları yazmak yerine uygulama bölümlerimizden ayrı uygulama paylaşımı olarak paylaşınız.

   

Önemli Not: Benim başıma bir kere gelen geri yüklemede bazı öğelerin geri yüklenememesi sorunu olası bir sorundur. Bu durumda ilgili kayıtlara gmail adresiniz üzerinden ulaşabilirsiniz. Kayıtların sorunsuz şekilde gmail adresine aktarılması ve oradan direkt erişim sağlanabilmesi veri yedekleme aşamasında yeterli olacağı için ufak sorunlar göz ardı edilebilir.3- Resim ve Videoların Yedeklenmesi(Rootsuz)
Telefon kamerası ile çektiğiniz fotoğraf ve videolarınız eğer hafıza kartı kullanıyorsanız direkt olarak onun içerisine kaydedilir. Hafıza kartı kullanmıyorsanız ve cihazınızın sdcard(dahili depolama) kısmı mevcut ise buraya DCIM klasörü içerisine kaydedilir. Şayet hafıza kartı kullanıyorsanız verileriniz diğer kısımlara oranla nispeten daha güvenlidir. Çünkü kartı çıkarttığınızda rom vs yüklemelerinde olası kayıpların önüne geçebilirsiniz. Şayet hafıza kartınız yoksa ve dahili hafızaya kaydediliyor ise bu kısma ulaşım son derece basit olduğu için verileri bilgisayarınıza kopyala yapıştır yaparak yedekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece telefonunuzu usb kablonuz ile bilgisayara bağlayıp içeriğine ulaşmak ve buradan ismi geçen klasörü kopyalamaktır.

Önemli Not: Konu sadece yedekleme ile ilgili olduğu için silinen resim ve videolarınızın kurtarılması ile ilgili bilgiler yer almayacaktır. Forum içerisinde arama yaparak kurtarma ile ilgili konulara ulaşabilirsiniz.4- Uygulama yada Oyunların Kullanıcı Verilerinin Yedeklenmesi(Root Gerektirir)
Cihazların sıfırlanmalarında en fazla kaybedilen veri gruplarından olan uygulama ve oyunlarda yapılan ayarlar, gelinen seviyeler, açılan bölümler vs yedeklenmesi ilk akla gelenlerdendir. Uygulama ve oyunların veri dosyaları sistem içerisinde yer aldığından bu dosyaların yedeklenmesinde root yetkisi gerekmektedir. Dolayısı ile işlemlere başlamadan önce root nedir, nasıl yapılır forumumuz içerisinde araştırıp öğrenmeniz ve uygulamanız gereklidir. Verilerin yedeklenmesinde 3. parti uygulamalar kullanılacaktır. Bu yan uygulamaların en popüler olanı Titanium Backup'tır. İleri seviye işlemler için uygulamanın Pro sürümünün alınması gereklidir ancak bizim işimize yarayacak veri yedeklemesi ücretsiz sürümde de yapılabilmektedir.

Dikkat: Alınan yedekler en sorunsuz şekilde "yedek alınan cihaza" geri yüklenebilmektedir. Farklı modele yapılacak geri yüklemelerde sorun yaşanabiliyor.

Öncelikle sağlam şekilde çalışan root yetkisine sahip cihazımıza Titanium Backup uygulamasını yüklüyoruz


Titanium Backup
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Yüklemeden sonra uygulamayı açmadan önce telefonunuzun ayarlar kısmı içerisinde Geliştirici Seçenekleri altında yer alan USB Hata Ayıklama kutucuğunu ve Güvenlik kısmında(eski android sürümlerinde uygulama ayarları içerisinde de yer alabilir) Bilinmeyen Kaynaklar kutucuğunu işaretliyoruz.

Uygulamayı ilk çalıştırdığınızda root yetkisi isteyecek, bu kısmı da geçtikten sonra üstteki sekmelerden Yedekleme/Geri Yükleme kısmına geçin. Buradaki liste sisteminizde yer alan bütün apk dosyalarının listesidir. Liste içerisinden yedeklenecek uygulamayı yada oyunu bulmanız gerekli. Simgesinden yada kısaltılmış şekilde görebileceğiniz isminden uygulama yada oyunu bulabilirsiniz. İsminin üzerine tek bir dokunuşla açılacak olan pencerede Yedekleme! butonu üzerine tıkladığınızda uygulamanın apk dosyası ve ayarlar, seviyeler, bölümler gibi kullanıcı verilerinin yer aldığı Veri kısmı dahili depolama kısmınıza TitaniumBackup klasörü altına kaydedilecektir. Dosya isimleri yedeklenen uygulama yada oyunun sistemde görülen ismi şeklinde yedeklenir. Yedek dosyaları 3 tane olacaktır. Bunlar uygulamanın .apk.gz uzantılı kurulum dosyası, .tar.gz uzantılı kullanıcı veri dosyası ve .properties uzantılı ayar dosyasıdır. Elde ettiğiniz bu yedekler en sağlıklı şekilde sadece yedeği aldığınız modelde çalışır. Diğer modellerde geri yüklemeye çalışırsanız veriler geri gelmeyebilir. İsterseniz bunları bilgisayarınıza kopyalayarak daha sağlam bir yedekleme yapabilirsiniz.

   

Geri yükleme aşamasında ise; uygulama listesinde daha önce yedeklediğiniz uygulamayı bulup üzerine dokunduğunuzda çıkan pencereden Geri Yükle butonuna basın. Karşınıza Yalnızca Veri, Yalnızca Uygulama ve Uygulama+Veri şeklinde üç seçenek gelecek. Şayet uygulamayı Google Play Store üzerinden sıfırdan kurduysanız Yalnız Veri butonunu seçmeniz yeterli olacaktır. Tavsiyem uyum sorunu çıkmaması açısından Uygulama+Veri şeklinde geri yükleyip daha sonra varsa Play Store üzerinden güncellemesini yapmanızdır. Uygulama+Veri seçtiğinizde geri yükleme biraz zaman alabilir. İşlem tamamlandığında artık eski bıraktığınız gibi uygulamayı yada oyunu kullanmaya devam edebilirsiniz.
5- Komple Bütün Olarak Sistemin Yedeklenmesi(Root Gerektirir)
Kimi durumlarda kısa süreli rom denemesi yapmak için komple sistemi yedeklemek gerekebilir. Kernel, yüklü uygulamalar, oyunlar ve bunların verileri, ayarlar, yapılan düzenlemeler, modem vs gibi kısımların tamamı yedeklebilir. Bu işlem için cihazınızın root yetkisine ve CWM Recovery menüsüne sahip olması zorunludur. Uygulamalar ile de bu yedekleme yapılıyor olsa da sonuç olarak cihaz cwm recovery menüsüne geçiş yapmaktadır. CWM Recovery ile root ve nasıl yüklenecekleri cihazınızın Android Geliştirme bölümünde bulunmaktadırlar. Şayet CWM Recovery modu ve buradaki menülerin nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki konuyu okuyarak öğrenmeniz faydalı olacaktır.

CWM Recovery Nedir? Nasıl Yüklenir? Nasıl Kullanılır?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Sistem yedeklemesi için cihazınızın dahili yada harici depolama alanlarında en az 2gb boş alan olması doluluk açısından sorun çıkmaması adına uygun olacaktır. Yedekleme işlemine başlarken cihazı cwm recovery moduna alıyoruz. Bu modda Backup and Restore kısmına girerek buradan Backup kısmından direkt sistemi yedeklemeye başlayabilirsiniz. CWM Recovery menüsündeki seçenekler hazırlayanların insiyatifleri doğrultusunda farklı isimler alabilirler. Örneğin dahili hafızaya yedek almak için Backup to Internal Sdcard yada Backup to Sdcard, hafıza kartına yedek almak için Backup to External Sdcard gibi seçenekler görebilirsiniz. Geri yüklemede ise aynı kısım içerisindeki Restore seçeneklerini kullanmanız yeterli olacaktır.Genel olarak kullanıcıların yedekleme yapacakları önemli kısımlar bu şekilde tanımlanabilirler. Mümkün olduğunca ilk defa yapacakların anlayabilecekleri şekilde anlatmaya çalıştım. Root, CWM Recovery vb terimler, bunların uygulanması, kullanımı gibi hususları forumumuzun çeşitli kısımlarında bulabilirsiniz. Öncelikle onları öğrenmeniz anlatımı kavramanız açısından daha iyi olabilir.

Konu içerisinde sadece yedekleme işlemi anlatıldığı için sadece yedekleme ile ilgili sorularınızın yer alması çorbaya dönmemesi açısından daha iyi olur.

Linkback: Android Sistemlerde Nasıl Yedekleme Yapılır Hangi Veri Neyle, Nasıl Yedeklenir.


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 2,680 
  • Yeni Başlayanların Temel Düzeyde Öğrenmesi Gereken Bilgiler
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.