14 Nisan 2021, 05:38:28

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır."Yeni bir kitap çıktı izledin mi?"

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:29:41

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Soru  yanlışlıkla yazılmadı. Artık bir kitaba başlamadan önce interneti  kolaçan edin, karşınıza bir fragman çıkması mümkün. Yayıncılar genç  neslin ilgisini çekmek için kitaplara video çekiyor.

Türkiye de kitap tanıtım filmi çeken ilk yazarlardan olan Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap'in son romanı Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap'nın iki dakika süren videosu, bir filmden kısa bir bölüm gibi...


“Gecenin  karanlığında şapkası ve peleriniyle bir adam hızlı adımlarla yürümeye  başladı. Ara ara takip edilip edilmediğini kontrol ediyordu. Güvende  olduğundan emin olmasa da kendini içeri attı. İçkisini hazırladı,  mürekkebine batırdığı divitiyle hızlıca yazmaya başladı…”

 Kulağa heyecanlı bir filmin ilk sahnesi gibi geliyor öyle değil mi? Filmi çekilse heyecanlı olur, orası kesin. Ama bu aslında Umberto Eco’nun son kitabıLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap’nın  51 saniyelik tanıtım filminden bir parça… Başka bir deyişle, son bir  iki yıldır giderek daha fazla karşımıza çıkan kitap tanıtım  videolarından sadece biri. Dünya bu videolarla 2002’de Sheila Clover sayesinde tanıştı. Circle of Seven Productions’ın kurucusu Clover ‘Book  Trailer’ (kitap fragmanı) tanımını şirketi adına markalaştırarak o  günden bugüne yüzlerce kitap fragmanı hazırladı. Ama ondan önce bunu  düşünmüş biri daha vardı: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap  1996 yılında yolunuz Beyoğlu’nda bir sinemaya düştüyse, o zamanlar  tanımadığınız, şimdinin en meşhur yerli polisiye yazarlarından Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap’in ilk kitabı ‘Sis ve Gece’nin fragmanıyla karşılaşmışsınızdır. ‘Kukla’, ‘Bab-ı Esrar’ ve Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap kitapları için de filmler çeken Ümit,

“Romanın ortalarını geçince nasıl bir film yapsak diye düşünmeye  başlıyorum. Bu bizim için daha çok kutlama şenliği gibi bir keyif” diye anlatıyor.

 Sadece Ahmet Ümit değil, çizimlerini Bahadır Baruter’in yaptığı Mine Söğüt’ün ‘Deli Kadın Hikâyeleri’ de Baruter tarafından kısa bir tanıtım filmine dönüştürüldü. “Videonun kasvetli, grotesk ve marazi bir etkisi olmasına gayret ettik”  diyor Baruter. Yazarın kendi ağzından seslendirilen öykü alıntıları  kitabın ruhuna yakışan deneysel müziğin kurgulamalarından oluşuyor. Bu  noktada insanın aklına yine o soru geliyor kuşkusuz: “Bu hayal gücümü öldürmez mi?” 2011’in Mart ayından beri yalnızca kitap videoları yapma fikriyle kurulan The Other House şirketinin sahibi Chris Roth şöyle anlatıyor:

 â€œGençliğimde kitapları ve albümleri yalnızca kapaklarına göre seçerdim.  Kimileri gerçekten iyi kimileriyse gerçekten sıkıcıydı.”

 Sonraları kapağından ne kadar etkilense de içinin aynı etkiyi vermediği  kitaplar sayesinde bu alışkanlığından vazgeçmiş Roth. Yani ona göre bir  kitap kapağının yarattığı etki neyse bir kitap fragmanının yaratacağı da  ancak o kadar. Onun yapmak istediği hayal gücünü biraz olsun dürtüp  kitabın okunmasını istenir hale getirmek. Gerçi videoları izleyince  biraz dürtülmenin çok ötesinde bir yaratıcılıkla karşılaşıyorsunuz. Ama  başta da söylediğimiz gibi onlar bu işi 2000’lerin başından beri  yapıyor. Dolayısıyla onların ‘cesur’ yaklaşımlarını bizim videolarda  görmek henüz mümkün değil. Zira özellikle bir kitabın videosunu aramıyorsanız sıklıkla karşınıza çıkması pek de olası değil. İlk fragmanlarını Bedia Ceylan Güzelce’nin 1473 kitabına çeken April Yayıncılık’ın Genel Yayın Yönetmeni K. Egemen İpek yayınevlerinin bu işe neden mesafeli olduğunu şöyle anlatıyor:

“Bu  kadar fazla videonun döndüğü internet ortamında kendi videonuzu  izletebilmek için son derece yaratıcı ve ilginç fikirlerle çıkmanız  gerekiyor izleyici karşısına. Ben kitabıma video çektim demek yetmiyor”

 Yani tek sorun kitabı anlatmadan kitabı anlatabilmek değil. Eğer işe  yaramayacaksa bir şeyler için çaba göstermenin de pek anlamı kalmıyor. Tabii bir de bütçe meselesi var. Genel olarak yayınevleri kendi işlerini kendileri hallediyor. Dolayısıyla Türkiye’de henüz Roth gibi kendini yalnızca bu işe adamış şirketler yok. Bununla birlikte Doğan Kitap için kitap fragmanları hazırlayan film ekibi şimdiye kadar sekiz video hazırlamış. Şirketin kurucularından Ahmet Sönmez  yayın dünyasının gelirleri çok yüksek bir pazar olmadığından  maliyetlerin kısıtlı tutulduğunu anlatıyor. Teknik olarak masa başında  yapılan en minimal çalışma 2 bin liradan başlıyor. (COS ya da The Other  House gibi şirketlerdeyse fiyat aralığı 350 dolarla 50 bin dolar  arasında değişiyor.) Rakamlar farklı da olsa dikkat edilmesi gereken husus aynı: Kitabı anlatmadan ilgi çekebilmek.  Kahramanın yüzünü göstermemek, hikâyenin geçtiği mekânlardan uzak  durmak, konuşma kullanmamak en başta alınan önlemler. Ama tabii ki  bunlar edebiyat ve romanlar için geçerli. Zira edebiyat dışı kitaplar  için başka ve belki de daha verimli yollar da var. Özellikle iş hayatına  yönelik kitaplarıyla tanınan Optimist Yayınları bu akımın  peşinde gidenlerden. Yayınevinin kullandığı kitap fragmanlarında  karşınıza doğrudan kitabın yazarı çıkıp kendisi ve çalışması hakkında  ufak bilgiler veriyor. Genel Yayın Yönetmeni Mutlu Dinçer bir haberi okurken bile yanındaki barkod sayesinde birtakım görüntülere ulaşabildiğimiz bir çağda yaşadığımızı hatırlatıyor: “Bir metni videoyla zenginleştirmekten niye kaçınalım ki?”

Özeti Yerine Videosu 2006’da Guardian gazetesi “Yayıncılar MTV kuşağını kitaplara çekmenin bir yolunu buldu” diye taşımıştı sayfalarına bu gelişmeyi. Şimdi “Yaratıcılığı öldürür mü?” kuşkusunu bırakıp daha etkili bir şeye yöneliyor dünya: Çocukları kitapla buluşturmak için fragmanları kullanmak. University of Central Florida’nın kurduğu ‘Digital Booktalk’  (dijital kitap konuşmaları) Platformu 3 bine yakın üyesiyle yüzlerce  kitap videosu çekilmesini sağlanmış. Artık bazı okullarda kitap özeti  çıkartmak out, fragman çekmek in! Faydası? Birincisi: kitap özetleri  artık internette bulunabiliyor. Bu yeni bir fikir olduğu için çoğu  öğrenci (daha önce filmi çekilmediyse) yaratıcılığını kullanması  gerektiğinin farkında. Bunu yaptığı işe yansıtmak için de kitabı okumuş  olmalı. Aynı üniversitede yapılan araştırmaya göre hem öğrenciler hem de  öğretmenler - tabii yayınevleri de- bu durumdan memnun.

 Son olarak başka bir gerçekten bahsedelim. Comscore’un 2011  sonunda açıkladığı araştırmaya göre Türkiye yüzde 93,6’yla internet  üzerinden video izlemede birinci sırada. Aynı araştırmaya göre günde  kişi başına yaklaşık olarak 10 video izleniyor. Eğer bunlardan beşi  kitap videosu olsa ve bu beş videodan biri bir insanı kitap okumak ve de  okumaya teşvik edecek kadar dikkat çekici olsa, fena mı olur?

Linkback: "Yeni bir kitap çıktı izledin mi?"


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,433 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.