Yavuz Sultan Selim'in Meşhur Şiiri

Başlatan Tekyürek, 08 Eylül 2014, 22:10:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yavuz Sultan Selim'in Meşhur Şiiri

   Sanma Şah'ım/ Herkesi sen    / Sadıkane/ Yar olur
   Herkesi sen   / Dost mu sandın/ Belki ol/ Ağyar olur
   Sadıkane      / Belki ol            / Bu alemde/ Dildar olur
   Yar olur        / Ağyar olur      / Dildar olur  / Serdar olur

Yavuz Sultan Selim, henüz şehzade iken kılık değiştirerek Safevilerin yurdunda bir hana girer ve orada herkesi satrançta yener. Kendisine satrançta çok güvenen Safevi hükümdarı Şah İsmail, onu yanına çağırır. Selim onu da yener. Oradan ayrılmadan önce de kendi yazdığı bu şiiri okur. Dikkat ederseniz soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru okunduğunda aynı dizeler yazılıdır. Yıllar sonra Selim tahta geçer ve Safevi Devletini yıkar ve Şah İsmail'e onu satrançta yenenin o olduğunu söyler..!
Linkback: Yavuz Sultan Selim'in Meşhur Şiiri
  • Gösterim 2,302 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz