Yavuz Sultan Selim'in Meşhur Şiiri

Başlatan Tekyürek, 09 Eylül 2014, 01:10:42

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yavuz Sultan Selim'in Meşhur Şiiri

   Sanma Şah'ım/ Herkesi sen    / Sadıkane/ Yar olur
   Herkesi sen   / Dost mu sandın/ Belki ol/ Ağyar olur
   Sadıkane      / Belki ol            / Bu alemde/ Dildar olur
   Yar olur        / Ağyar olur      / Dildar olur  / Serdar olur

Yavuz Sultan Selim, henüz şehzade iken kılık değiştirerek Safevilerin yurdunda bir hana girer ve orada herkesi satrançta yener. Kendisine satrançta çok güvenen Safevi hükümdarı Şah İsmail, onu yanına çağırır. Selim onu da yener. Oradan ayrılmadan önce de kendi yazdığı bu şiiri okur. Dikkat ederseniz soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru okunduğunda aynı dizeler yazılıdır. Yıllar sonra Selim tahta geçer ve Safevi Devletini yıkar ve Şah İsmail'e onu satrançta yenenin o olduğunu söyler..!
Linkback: Yavuz Sultan Selim'in Meşhur Şiiri


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,657 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.