Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Wilhelm Conrad Röntgen

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 01:58:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wilhelm Conrad Röntgen, x-ray ışınlarının mucidi, Alman fizikçi. Roentgenium elementine adını veren bilim adamı.

 

27 Mart 1845'te Lennep, Almanya'da dünyaya geldi. Hollanda'ya taşındıktan sonra eğitimine 1861-1863 yılları arasında Utrecht Technical School'da devam etti. Buradan mezun olduktan sonra 1865 yılında Utrecht Üniversitesi'ne giren Röntgen, daha sonra girdiği ve kazandığı sınavlarala Zürih'teki Federal Politechnic Institude'e devam etti. Röntgen, 1869 yılında bu okuldan makine mühendisi olarak mezun oldu.1875 yılında Strasbourg Üniversitesi'nde okutman olarak göreve başladı ve aynı yıl Württemberg'teki Academy of Agriculture'da profesör oldu. 1876 yılında Strasbourg'a geri dönen Röntgen, fizik profesörü olarak görevine devam etti. 1900 yılına gelindiğinde Bavyera yönetiminin isteği üzerine Münih Üniversitesi'nde göreve başladı. Sonraki yıllarda Colombia Universitesi'nde göreve başlamak için yaptığı hazırlıklar, I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine sonuçsuz kaldı ve kariyerine Münih'te devam etti.1895 yılından itibaren meslektaşları Heinrich Hertz, Johann Hittorf, William Crookes, Nikola Tesla, ve Philipp von Lenard tarafından bulunan, vakumlu cam tüplerde yüksek gerilimli elektrik deşarjı üzerinde çalışmaya başladı. 1895 yılının sonlarına doğru bu çalışmalar cam tüplerin dışında kalan katod ışınları üzerine yoğunlaştı. 8 Kasım 1895 tarihinde Röntgen, Hittorf-Crookes tüplerini siyah bir mukavva ile kaplayarak ve bu düzeneğe elektrotlar bağlayarak fikrini hayata geçirmeyi başardı. Baryum platinosiyanitten yapılan ekran üzerindeki bu denemesini gerçekleştirmeden önce, deneyi yaptığı odayı karartarak mukavva kaplamanın opaklığını test etmeye çalıştı. Çalışmaları sırasında cam tüpten çıkan ışıldamaları farketti ve bu testi defalarca tekrarlayarak yanılma ihtimalini ortadan kaldırdı. İlerleyen haftalarda deneyini geliştirmek için tüm zamanını laboratuarında geçiren Röntgen keşfettiği ışınlar sayesinde eşi Anna Bertha'nın elinin röntgenini çekti. Bu resim, çekilen ilk röntgen filmi olarak tarihe geçti. Sonraki haftalarda, bir hata yapıyor olma ihtimalinin bilimsel güvenilirliğini sarsacağı korkusu ile, çalışmalarını gizli bir şekilde yürüttü.1901 yılında yaptığı keşif ile Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Röntgen, bu ödül ile birlikte kazandığı parayı görev yaptığı üniversiteye bağışladı. Keşfinin patentini almayı ısrarla reddeden Röntgen, bulduğu ışınların kendi adıyla anılmasını istemedi.Radyoloji biliminin babası olarak kabul edilen Wilhelm Röntgen, 1923 yılında Münih'te bağırsak kanseri yüzünden hayata veda etti.


Linkback: Wilhelm Conrad Röntgen


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,267 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler