Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Wilfred Ruprecht Bion

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 01:58:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Psikanalizin;mantık,matematik ve felsefeyle iç içe sokulduğu "Bion"cu düşüncenin yaratıcısı olan Avrupalı psikanalist, 1962-1965 yılları arasında Britanya Psikanaliz Derneği'nde başkanlık yapmıştır.

 

Wilfred Ruprecht Bion, 8 Eylül1897 yılında Hindistan'nın Pencap Bölgesi'nde dünyaya geldi. Babası Hindistan'da bayındırlık işlerinde çalışan bir İngiliz mühendisti. Çocukluğunun ilk 8 yılını bu ülkede geçirdi. Hintli bakıcısı "Ayah" onun üzerinde büyük bir etki bırakmıştı.

1905 yılında ilkokul eğitimi için ailesi tarafından İngiltere'ye gönderildi. Okuldaki baskıcı eğitimden dolayı zor bir çocukluk geçirmişti. Sıkıntılarından kurtulmak için spora yöneldi ve iyi bir sporcu oldu. 1. Dünya Savaşı'na Fransa'da tank komutanı olarak katıldı ve buradaki anılarını otobiyografisinde detaylı olarak yazdı. Kendi deyimiyle bu yaşadıkları onun olgunlaşmasına yol açarken, alt ve üstleriyle ilişkilerini inceler ve liderlik üzerine geliştireceği kavramların temelini oluşturur. Bu savaşta birçok madalya ile onurlandırılmıştı. Queen's College'da tarih eğitimi aldıktan sonra, University College of London'da tıp eğitimine başladı.1923 yılında 26 yaşındayken nişanlısından ayrılması ile zaten melankolik bir yapıya sahip olan Bion, analize başlama ihtiyacı duydu. Maddi sıkıntılar yüzünden analize devam edemedi ancak psikiyatriye ve psikanalize yönelmesinde etkili oldu. Tıp fakültesinde psikiyatri eğitimi aldıktan sonra Tavistock Kliniği'nde asistan olarak göreve başladı.1934 yılında buradaki görevi esnasında daha sonra çok ünlenecek olan Samuel Beckett, psikomatik semptomları olan bir hasta olarak gelimişti. Zor bir terapinin ardından Beckett terapiyi yarım bırakmış ve Dublin'e dönmüştü.1937 yılında Bion, John Rickman ile analize başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında "Lidersiz Grup" kavramını geliştirdi ve savaşta psikolojik sorunlar yaşamış askerlerin terapisini üstlenmişti. 1945 yılında karısı Betty, doğumda ölünce Bion bu olaydan çok etkilendi ve Melanie Klein'nın hastası olarak analize başladı. Analizi 8 yıl sürdü ve Melanie Klein'ndan birçok konuda etkilendi. Klein'nın grubu ile birçok çalışmalar yapmıştır.1960 yılında dilin ve özellikle düşüncenin gelişimi üzerine yayınladığı yazılar ile psikanaliz çevresinde tanındı. 1962 ile 1965 yılları arasında Britanya Psikanaliz Derneği'ne başkanlık yapmıştır. 1968 yılında gelen davet üzerine Kaliforniya'ya yerleşti. Birçok konferansa ve seminere katıldı. 1979 yılında İngiltere'ye döndü. Hindistan'a bir gezi planladığı bir dönemde vefat etti. Vasiyeti üzerine İngiltere'ye gömüldü.Uzun bir bibliyografiye sahip olan Bion, çeşitli dergilerde çıkan yazılarını ve yaptığı konuşma metinlerini kitaplaştırmıştır. Sigmund Freud ve Melanie Klein'nın takipçisi olarak sayıldı.
Linkback: Wilfred Ruprecht Bion


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,272 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler