17 Ocak 2022, 13:28:12

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.Vergi Levhası Hakkında Hersey

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:38:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vergi Levhası Hakkında Hersey 

 
1. Vergi Levhası: Vergi levhası  mükellefe ait bazı bilgilerin açıklanması suretiyle, vergilerin  ödenmesinde kamuoyunun baskı ve desteğinden yararlanılmasını amaçlayan  bir belgedir. 2. Vergi Levhası Asmak Zorunda Olanlar:

 

          - Kazançları gerçek usulde belirlenen gelir vergisi mükelleflerinden:               - Ticari kazanç sahipleri

                - Zirai kazanç sahipleri (yazıhane açmış olanlar)

                - Serbest meslek sahipleri

                - Adi şirketler

                - Kolektif şirketler

              - Adi Komandit şirketler

 Adi ortaklık, kolektif ve adi komandit şirket şeklindeki işletmelerde her ortak için ayrı vergi levhasının asılması gerekir.

 

                         - Kazançları basit usulde tespit edilen gelir vergisi mükellefleri,

 

              - Sermaye şirketleri:               - Anonim şirketler

                - Limitet şirketler

              - Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler

 Vergiye  esas kazançları ile bu kazançları  üzerinden hesaplanan vergi tutarını  gösteren vergi levhalarını kolayca  görülüp okunacak şekilde işyerlerine  asmak zorundadırlar. 3. Vergi Levhasının Tasdiki ve Asılması: Vergi  levhasını asmak zorunda olan yukarıda belirttiğimiz mükellefler,  usulüne uygun olarak hazırladıkları vergi levhasını tasdik ettirdikten  sonra; büro, merkez, şube, satış mağazası, çiftçi yazıhanesi gibi iş  yerlerine ve taşıt  işletmelerinde taşıtlardan her birinin içine, iş  sahipleri, personel  ve müşteriler tarafından kolayca görülebilecek ve  okunabilecek şekilde  asmak zorundadırlar. Çok katlı mağazalarda ise her  kat için bir adet  vergi levhasının asılması gerekmektedir. Bir adet  tasdik ettirilmiş  olan vergi levhasının baskı suretiyle matbaada  çoğaltılmış örnekleri  diğer katlara asılabilir.

             Her yıl mayıs içerisinde  geçmiş yıla  ilişkin vergi levhasının düzenlenerek bir dilekçe ekinde  tasdik içinde  vergi dairesine sunulması gerekir. Yeni  işe başlayanlar ise vergi  levhalarını 1 ay içinde tasdik ettirmek ve  asmak zorundadırlar. Tasdik  yeri kural olarak gelir veya kurumlar  vergisi yönünden bağlı olunan  vergi dairesidir. Ancak levhayı tasdik  yetkisi vergi dairesinin yanı  sıra SM SMMM YMM meslek mensuplarına da  verilmiştir. ( VUK 272 nu.lı  genel tebliği )

 

            Meslek mensupları, her yıl mayıs ayı sonuna kadar vergi   levhasını tasdik ettikleri mükelleflerin ad ve soyadları (tüzel   kişilerde unvanları) ile vergi kimlik numaralarına ilişkin bilgileri,   haziran ayının 25'ine kadar kendilerinin bağlı olduğu vergi dairelerine   bir yazı ile bildirmek zorundadırlar. (1999/3 sıra nu.lı Vergi Usul   Kanunu İç Genelgesi) Gezici olarak veya  pazar takibi suretiyle bir iş  yeri açmaksızın faaliyet gösteren  mükelleflerin vergi levhası asma  zorunluluğu bulunmamaktadır. Sabit  işyerlerinde asılacak levhalar 17,5 x  25 cm ebadında, taşıt işletenler  için ise 8 x 12 cm ebadındadır.

             Vergi levhaları, üç yıllık matrah ve  vergiyi gösterecek  şekilde üç satırlı olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle  vergi levhasındaki  satırların dolması halinde, yeni bir levha  doldurulması gerekmektedir.

 

 4. Vergi Levhasında Yer Alan Bilgiler: Vergi levhasında mükellefle ilgili olarak aşağıdaki bilgilerin bulunması gerekir. (VUK 142 nu.lı Genel Tebliği)

              - Adı ve soyadı

              - Ticaret unvanı

              - İş yeri adresi

              - Vergi sicil numarası

              - Bağlı bulunduğu vergi dairesi

              - Vergi türü

              - Beyan ettiği matrah ve bu matrahın ait olduğu takvim yılı için tahakkuk eden vergisi

            - Bağlı olduğu vergi dairesinin tasdik yeri
Linkback: Vergi Levhası Hakkında Hersey


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,618 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.