22 Ocak 2022, 07:54:49

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.Uçurtma Avcısı

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:22:31

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. Uçurtma Avcısı Kitabının Özeti

 

Kitapta, iki küçük çocuğun hayat hikayesi anlatılıyor. Kahramanlarımız, Emir ve Hasan. Olaylar, Afganistan’da başlıyor ve Amerika’da sonlanıyor.

 

Emir zengin ve herkes tarafından sevilen  bir babanın oğludur. Hasan ise Emirlerin malikanesinde çalışan  hizmetçinin oğludur. İki çocuğun ortak yanları var ki ikisinin de annesi  yoktur ve aynı kadından süt emmiştir. Bu iki çocuk birlikte büyür ve iyi arkadaş  olurlar. Fakat bir sorun var; o da Hasan’ın ırkı diğer Afganlardan  farklıdır. Afganistan’da pek sevilmeyen bir ırktır bu. Sokakta zengin  Afganlar tarafından sürekli küçümsenir ve alay edilir.

 

Ruslar Afganistan’a saldırmadan önce sürekli uçurtma şenlikleri  düzenleniyormuş. Bu çocuklar da uçurtma uçurmayı ve onları savaştırmayı çok  seviyor. Günün birinde Emir, Hasan’ın yardımıyla yarışmayı kazanır ve  yere son düşen uçurtmayı yakalamaya giden Hasan, bir kaç kötü çocuğun  saldırısına uğrar. Çocuklardan biri Hasan’a tecavüz eder. Bunu uzaktan  gören Emir, bu olaya dur demek ister ama; korkaklığı yüzünden sesini çıkaramaz ve bu vicdan azabı sürekli acı çekmesine yol açar. Günün birinde Hasan ve babasını evden kovmak için onlara iftira atar ve gururlu Hasan ve babası, Emir’in babasına bir şey söylemeden evden giderler.

 

Afganistan işgal altındayken yaşanamayacak bir yer haline gelir ve babası ve Emir, Amerika’ya gitmek zorunda kalır. Orada zor koşullar altında yaşarken, Emir güzel bir Afgan kızına aşık olur ve evlenirler. Yazarlık yapmaya başlayan Emir, giderek iyi para kazanmaya başlar. Günün birinde bir telefon  gelir ve Afganistan’a gitmek zorundadır. Çocukluk arkadaşı Hasan ve  karısı taliban tarafından öldürülmüştür. Yetim kalan çocuğu talibandan  kurtarması gerekiyor. Bir de şok yaşar. Hasan onun kardeşi çıkar.

 

 Not: Kitabın yazar Khaled Hosseini. Duyduğuma göre kitabın filmi de çekilmiş. Aşırı derecede sürükleyici bir kitaptır. Şiddetle tavsiye ederim. Kitabın devamı olarak ikinci kitap da çıkmış. Onu okur muyum bilmiyorum çünkü; ikinci kitaplar sadece ticari amaçla yazılır ve ilkinin tadını asla vermez.
Linkback: Uçurtma Avcısı


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,369 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.