Türkiye'nin ilk uzay üniversitesi açılıyor

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:43:23

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Türk Hava Kurumu'nun  girişimi resmiyet kazandı. Artık bizim de uzay üniversitemiz  olacak!Türk Hava Kurumu, "THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay  Üniversitesi"nin kurulması için gerekli çalışmayı tamamlayarak izin için YÖK'e  başvurdu.

İlk Türk  kadın pilotumuz Sabiha Gökçen

Eğer onay  çıkarsa üniversitenin merkezi Ankara'da olacak ve İstanbul, İzmir, Konya ve  Eskişehir'de de yerleşkeleri bulunacak.Aslında ülkemizde özellikle son  yıllarda Uzay Mühendisliği ve Havacılık üzerine eğitim veren üniversite sayısı  bir hayli arttı. THK'nin bunlardan farkı ise tamamen Havacılık ve Uzay  Bilimleri'ne odaklanacak olması.İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki Uzay  ve Uçak Bilimleri Bölümü ve ODTÜ'deki Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü  ülkemizde bu konuda başı çeken yerlerden sadece ikisi.Bunların dışında  Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve İstanbul  Üniversitesi'ndeki Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümleri de gün geçtikçe  gelişiyor.Bir gün kendi uzay aracımızı üretip kendi fırlatma rampamızla  uzaya göndereceğimiz Türk astronotlar için temel teşkil etmesini  umduğumuz bu gelişmeler, kısa ve orta vadede hızla gelişen sivil ve askeri  havacılık alanlarında da ihtiyaç duyulan eğitimli elemanların yetiştirilmesi  için büyük önem taşıyor.


Linkback: Türkiye'nin ilk uzay üniversitesi açılıyor


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,407 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.