Türkiye Sınıfta Kaldı

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:30:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

                         

 

P&G'nin yaptığı araştırmaya  göre, Türkiye'de kişisel bakım ve temizlik ürünleri tüketiminde ulaşılan  rakamlar Türk insanının kişisel bakım konusunda sınıfta kaldığını da  gözler önüne seriyor.

 

Kişiye "Hangi sıklıkta yıkanıyorsun  ya da haftada kaç kez dişlerini fırçalıyorsun?" diye sorulduğunda  abartılı cevaplar verilse de tüketim miktarları daha farklı bir  istatistik ortaya çıkarıyor. İşte sonuçlar:- Diş macunu tüketimi kişi başı 70 ml olarak bölgedeki ve gelişmiş  ülkelerdeki diğer ülkelerin kişi başı tüketim miktarına göre çok düşük.- Yılda 4 kişiye 1 diş fırçası ancak satılabiliyor. Hanelerde diş macunu  bulunmakla birlikte, fırçalama sıklığı haftada 1.4 kez. Ağız bakımı  konusundaki tüketim, Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinin sadece 10'da 1'i  düzeyinde. Kazakistan'da bile diş macunu tüketimi Türkiye'nin 5  katından fazla.- Tıraş olma çağında olan erkek başına düşen yıllık tıraş bıçağı sayısı  17. Türk erkeklerinin sakal tıraşı olma sıklığı haftada 2.2 kez. Batı'da  tıraş olma sıklığı 6'ya çıkıyor.- Şampuan kategorisinde yıllık kişi başına düşen şampuan tüketimi 790  ml. İngiltere ve ABD gibi gelişmiş ülkelerdeki tüketim miktarı bunun 2-3  katı seviyesinde. Türkiye bu tüketim miktarı ile ancak Polonya, Rusya  ve Suudi Arabistan'daki kişi başına düşen tüketim miktarlarına  yaklaşabiliyor.- Saç kremi kullanımı kişi başına 75 ml ile Rusya'ya benzerlik  gösterirken Polonya ve Arabistan'a göre düşük durumda. Saç kremi  tüketimi daha gelişmiş ülkelerde çok daha fazla tüketilmektedir.- Saç boyası tüketimi de yine Türkiye'de düşük. Kadın başına yaklaşık yılda yarım paket saç boyası tüketiliyor.- Deterjan tüketimi Türkiye'de kişi başına 7 kg. Türkiye'de ev hanımları  için deterjan neredeyse hayati önem taşıdığı için, Türkiye'nin kişi  başına düşen deterjan tüketimi içinde bulunduğu bölgedeki Rusya,  Balkanlar, Polonya gibi diğer ülkelere göre daha yüksek. Ancak Amerika,  İtalya gibi daha gelişmiş ülkelerin yarısından daha az kişi başı  tüketime sahip. Buna rağmen Batı'ya en yakın en iyi istatistik  deterjanda görünüyor.Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

 - Bebek başına yılda 400 bebek bezi, yani günde 1 bezden biraz fazla  tüketiliyor. Bu tüketim oranı Amerika, İngiltere ve İtalya'ya göre  oldukça az.- Menstruasyon çağında olan kadın başına yılda 45 hijyenik ped düşüyor.  Bu oran, Rusya'nın yarısı, Polonya'nın ise yaklaşık dörtte biri kadar.
Linkback: Türkiye Sınıfta Kaldı


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,303 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.