19 Ekim 2021, 17:45:40

Haberler:

                         Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapTürk Kahvesi ve Hazırlanışı

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:24:54

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Türk Kahvesi ve Hazırlanışı

Türk  Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme  metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramıyla  kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen  tek kahve türüdür. Kahvenin kökeni  araştırmacılar tarafından 14. yy başlarında Güney Habeşistan'dan tüm  dünyaya yayıldığı şeklinde belirtilmiştir. Bunun kaynağı da etimolojik  olarak kahve ile yakın benzerlik gösteren Güney Habeşistan'daki Kaffa  yöresi gösterilmektedir. Önceleri Arap  Yarımadası'nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu  yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve eşsiz  aromasına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun  yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir. Brezilya ve  Orta Amerika menşeili, arabica türü, yüksek kaliteli kahve  çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır,  titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. Bir cezve  yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir, bir fincan  kahveye iki çay kaşığı kahve atılır. Küçük fincanlarla servis yapılır.  İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir. Su,  sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden evvel  içilmektedir.  1517 yılında  Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul'a  getirdi. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde  kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını aldı. İlk  olarak Tahtakale'de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler  sayesinde halk kahveyle tanıştı. Günün her saati kitap ve güzel  yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat  sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal  hayatına damgasını vurdu. Saray  mutfağında ve evlerde yerini alan kahve, çok miktarda tüketilmeye  başlandı. Çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde  dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyor ve en itibarlı  dostlara büyük bir özenle ikram ediliyordu. Kısa sürede, gerek  İstanbul'a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar gerekse Osmanlı elçileri  sayesinde Türk Kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa'yı oradan da tüm  dünyayı sardı.

Hazırlanışı[/b]Dünyanın en eski kahve pişirme yöntemidir. Köpük, kahve ve telveden oluşur. Yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde damakta en uzun süre tadını devam ettiren kahve türüdür. Birkaç dakika şekli bozulmadan kalabilen bu leziz köpüğü sayesinde, uzun süre sıcak kalabilir. İnce kenarlı  fincanda sunulduğu için, diğer kahve türlerine göre daha yavaş soğur ve  böylece daha uzun süren bir kahve ***fi sunar. Yoğun şurupsu kıvamı ile ağızdaki lezzet tomurcuklarını aşırı uyararak hafızada yer eder. Diğer kahve türlerine göre, daha kıvamlı, yumuşak ve aromatiktir. Kendine özgü enfes kokusu ve özel köpüğü ile diğer kahvelerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Kahve tutkunları tarafından, kaynatılarak içilebilen tek kahve olarak kabul edilir. Kahve Falı ile geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür. Eşsizdir çünkü kahvesi fincanın içindedir ancak telve olarak dibe çöktüğünden filtre edilmesine ve süzülmesine gerek kalmaz. Hazırlanırken şeker ilave edildiğinden diğer kahvelerde olduğu gibi sonradan tatlandırmaya gerek yoktur. Sağlıklıdır çünkü fincanın dibinde biriken telvesi içilmez. Sıklıkla içildiği halde, miktar olarak fazla olmadığından şişkinlik yapmaz. Diğer kahve türlerine göre, bir içimde daha az kafein içerir. Pişirilirken, şekeri tercihe göre ilave edildiğinden içime hazır halde sunulan tek kahve türüdür. Kahveden önce su içilerek, ağızda bulunan önceki tatlar arındırılarak kahve tadının eşsiz bir şekilde tatılması sağlanır. Türk toplum hayatına da etki eden kahve, dostluğun simgesi haline gelmiş ve "kız isteme" merasimlerinin bir sübjesi olmuştur.
Linkback: Türk Kahvesi ve Hazırlanışı


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,609 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.