Telefonunuzun Yedeğini Alma

Başlatan αη∂яσι∂ кιηg, 15 Nisan 2014, 23:44:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

15 Nisan 2014, 23:44:46 Son düzenlenme: 16 Nisan 2014, 00:05:21 hackerbox585
Bu yazımızda telefonunuz üzerinde Sms, Rehber, Program, Sistem Uygulamaları, Sistem Yedeği alabileceğiniz farklı uygulamaların kullanım ve tanıtımlarını yapacağım. Kullanmış olduğunuz yöntem ve ya program ne olursa olsun elinizde bulunan yedeği ilgili programın adında bir klasörde farklı bir ortamda, mesela bilgisayarda saklamanız her zaman yararınıza olacaktır.

1-Super Backup Pro:

Super Backup Pro İndir:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Google Play Linki:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Android cihazınızda kurmuş olduğunuz bir sürü uygulama var, sms alıp gönderiyorsunuz, iletişim listeniz geniş ve telefonunuz bir şekilde sıfırlanınca veya en kötüsü kaybolunca bunlar ne olacak endişesi taşıyorsunuz.
Aslında Android uygulama mağazasında yüzlerce değişik yedekleme uygulaması var ve bir çoğu yedekleme işini başarı ile yapıyor ancak size tanıtmak istediğim bu uygulama ile endişesiz bir şekilde neredeyse tüm herşeyi yedekleyebiliyorsunuz. Uygulamanın isminde her ne kadar SMS & Contacts yazsada bu uygulama ile aşağıdaki bilgileri kolayca yedekleme yapabiliyorsunuz.

Yüklenen uygulamalar
SMS ler
Telefon tehberi (Contacts)
Arama çağrı kayıtları
Takvim kayıtları
Tarayıcı sık kullanılanları (Bookmark)Uygulamanın hem ücretsiz hemde ücretli iki ayrı sürümü var. Ücretsiz olanda tek fark alt kısımda tahmin edeceğiniz gibi reklam bantı var. Bu çok sorun olmuyor, çünkü ücretsiz sürüm hiç bir eksiği olmadan çalışıyor.
Uygulama isterseniz bu yedekleme işlemini belirli zamanlarda otomatik yapmak üzere ayarlanabiliyor.
Eğer telefonunuz root edilmiş ise uygulamaları yedeklerken tüm verileri ile yedekleme yapabiliyor ve geri yükleme yaparken (restore) tüm hepsini veya seçilenleri otomatik hızlıca yükleyebiliyor.
Yedekleme yaptığınızda yedekleme dosyasını email olarak gönderip göndermeyeceğinizi de sormaktadır. Yani yedeklerinizi bir email adrese göndererek sağlama da alabilirsiniz. Aksi takdirde telefonunuz silinirse veya başına bir şey gelirse kendi üzerinde yapılan yedeklemenin de zarar görmesi mümkün. Ayrıca tavsiyem telefonunuzda SD bellek varsa yedeklemeyi SD belleğe yapılacak şekilde ayarlayın. Bu işlem Ayarlar menüsünden yapılmaktadır (Backup Path). Mümkünse ayrıca bilgisayarınıza yedekleme kılasörünü (SmsContactsBackup) kopyalayın.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-Titanium Backup:

Titanium Backup Pro İndir:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Google Play Linki:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Uygulamanın genel özellikleri:
[ ✔ ] Her uygulamayı birden fazla yedekleyebilir
[ ✔ ] Yedekleme / geri yükleme SMS , MMS , arama , yer imleri , XML olarak Wi - Fi AP
[ ✔ ] Çoklu kullanıcı uygulaması veri
[ ✔ ] Apps dondurucu
[ ✔ ] Dropbox için Sync (manuel / tarifeli )
[ ✔ ] Sync / Box (manuel / tarifeli )
[ ✔ ] Google Drive için / Sync (manuel / tarifeli )
[ ✔ ] TB Web Sunucusu : indir / Bilgisayarınızda tek bir ZIP olarak yedekleme yükleyin
[ ✔ ] Kullanıcı uygulamaları dönüştürme < = > sistem uygulamaları
[ ✔ ] ROM sistemi uygulaması güncellemeleri entegre
[ ✔ ] Şifreleme
[ ✔ ] Market Doktor ( uygulamaların Play Store bağlantısını yeniden oluşturur )
[ ✔ ] " Tüm Market bağlantıları silme" özelliği
[ ✔ ] Hypershell hızı
[ ✔ ] Onları kapatmadan Yedekleme uygulamalar !
[ ✔ ] uygulamalar + veri içeren kendi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap oluşturun !
[ ✔ ] Geri Yükleme tek tek uygulamalar + root olmayan ADB yedeklerden veri !
[ ✔ ] Bireysel uygulamalar Restore + CWM yedeklerden veri !
[ ✔ ] Bireysel uygulamalar Restore + TWRP yedeklerden veri !
[ ✔ ] Dalvik önbellek temizleyici
[ ✔ ] ROM'a entegre Dalvik önbellek sistem elemanları
[ ✔ ] Sınırsız programları
[ ✔ ] Yük / Filtre Kaydet ve Widgets / Çizelgeleri kullanmak
[ ✔ ] cihazın Android kimliğini değiştirme , bir yedekten ya da fabrika reset sonra geri silinmeye karşı yedekleme koruyun
[ ✔ ] yedekleme Gönder ( e-mail/cloud için ) ve 1 tıklamayla içe
[ ✔ ] Tek tıklamayla Yedekleme →  doğrulama → silme
[ ✔ ] Freeze / defrost / başlatmak apps
[ ✔ ] CSV export herhangi bir uygulama DB ( e-posta ya da Google Dokümanlar )
[ ✔ ] Hızlı / WAL biçimi dönüştürme
[ ✔ ] Daha fazlası...Akıllı telefonlar artık bizim kişisel bilgisayarlarımız oldu. Koskoca bir gün boyunca yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarda, bir sürü uygulamamız ve bir sürü de kişisel dosyalarımız bulunuyor. Eğer telefon değiştirirsek ya da format atacak olursak ne yapacağız? Tüm bu verileri yeniden mi kuracağız?

Akıllı telefon piyasasının en büyük oyuncularından iOS, yedekleme işlemini otomatikman gerçekleştiriyor. iTunes üzerinden bilgileriniz heran işleniyor.

Fakat diğer bir büyük mobil işletim sistemi Android ise böyle bir yedekleme sistemine sahip değil. GMail üzerinde kişilerinizi yedekleyebiliyorsunuz. Market hesabınızdan indirdiğiniz uygulamaları, tekrar da indirebiliyorsunuz. Ama bu şekilde uygulamaları ve uygulamaların kayıt dosyalarını yedekleyemiyorsunuz. Yedekleme için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Bizler de bu işlem için Titanium Backup programını seçtik. Program ücretli fakat ücretsiz versiyonu da bu işlemi yapabiliyor. Tabi telefonunuzun rootlu olması da gerekiyor. Onu da hatırlatalım. Giriş kısmını fazla uzatmadan, Android telefonumuzu yedeklemeye başlayalım. Titanium Backup programını telefonumuza kurduk ve menüden açıyoruz. Programın ana sayfası sizlere karışık gelebilir. Fakat endişelenmeyin.

Ana ekranda beklerken telefondaki menü tuşuna basıyoruz. Karşımıza çıkan ayarlardan toplu işlemleri seçiyoruz. Toplu işlemleri açıktan sonra, yedekleme işlemleri karşımıza çıkıyor. Biz tüm kullanıcı uygulamalarını ve sistem verilerini yedekle kısmını seçiyoruz. üm programlar listeleniyor ve tercih sizin. İşleme başlamadan önce etkin uygulamaları kapat seçeneğini işaretleyin. Yoksa çalışan uygulamaların yedeği alınırken sıkıntı olabiliyor. Yedekleme işlemi başlıyor. Fakat bu işlem telefondaki uygulama sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Kısacası biraz uzun sürebilir. İşlem bittikten sonra telefonun hafıza kartına yedeklenmiş dosyalar kayıt ediliyor. Titanium Backup adlı klasör içerisinde kayıt edilen dosyalar, sizin tüm bilgilerinizi oluşturuyor.Bu klasörü ne yapın ne edin saklayın. Bilgisayarınızda da bu dosyayı yedeklemenizi öneriyorum. Sadece hafıza kartına güvenmeyin.
Evet uygulamalarımız ve uygulamalardaki kayıtlarımız klasöre yedeklendi. Artık telefona format atabiliriz. Telefona format attıktan sonra gelelim uygulamaları geri yüklemeye. Hafıza kartındaki yedeğimizi kontrol ediyoruz ve ilk 3 işlemi tekrar yapıyoruz. Yine aynı programı açıyoruz ve menü tuşuna basıp, toplu işlemleri seçiyoruz. Toplu işlemlerin altında bulunan tüm uygulamaları geri yükleye tıklayın.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3-My Backup Pro:

My Backup Pro İndir:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Google Play Linki:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapMyBackup Pro android mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz en iyi ve en kullanışlı yedek alma yazılımıdır. Tüm uygulama ve ayarlarınızdan, smslerinize çağrılarınıza resim müzik ve multimedya dosyalarınıza kadar her şeyin yedeğini kolay bir şekilde alabileceksinz. Bu sayede hiçbir zaman veri kaybı yaşamayacaksınız. Program ile ayrıca istemediğiniz uygulamaları dondurabileceksiniz. Online yedek alma, ve telefonunuz rootlu ise detaylı seçenekleri kullanma imkanı veren 5 yıldızlı bir uygulamadır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4-Online Nandroid Backup:
Önemli Not:
Program root gerektirir ve her telefonu desteklememektedir, eğer program telefona yüklendikten sonra kullanım sıkıntısı yaşarsanız yada açılmaz ise telefonunuz desteklemiyordur.

Online Nandroid Backup Pro İndir:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Google Play Linki:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Sistem imajı oluşturma:
Android'de sistem imajları oluşturabilmek için (Nandorid yedekleri), önce custom recovery'den önyükleme yapmanız gerekiyor. Ancak sistem durumunu telefonunuzu kullanırken bile kaydedebilen Onandroid (Online Nandroid backup) ile buna gerek kalmıyor.Onandroid ile uygulamalar, uygulama verileri ve ayarlarını içeren Nandroid yedekleri oluşturabilirsiniz. Bu tür yedekler, farklı ROM'ları test eden ve deneyen kullanıcılar için vazgeçilmezdir çünkü orijinal yapılandırmanıza dönmenize izin verirler.

Nandroid: uygulama yedekleri oluşturun:
Nandroid yedekleri genellikle TWRP gibi custom recovery'ler yoluyla oluşturulurlar. Bu yol zahmetli olduğundan verilerinizi düzenli olarak yedeklemeyi unutmanız mümkün. Bu durumda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda elinizdeki yedek, işinize yaramayacak kadar eski olabilir. Onandroid ise telefonunuzu baştan başlatmaya bile gerek kalmadan, arka planda yedekler oluşturabiliyor.

Uygulama içinde varsayılan ayarları kullanan "Quick Backup" ve kurtarma dosyası ismini, dosya sıkıştırmasını ve güvenli bölümleri seçmenize izin veren "Custom Backup" olmak üzere iki ana seçenek bulunuyor. Ücretli Pro sürümü, cihazınızın yedeğini otomatik olarak alabiliyor.

Doğru ayarları seçin:
Onandroid ile yedek almaya başlamadan önce karşılık gelen custom recovery'yi ve yedeklerin nereye alınacağını seçmeniz gerekiyor. Onandroid, TWRP ve CWM'yi destekliyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5-Appmonster Pro Backup Restore:

Appmonster Pro Backup Restore İndir:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Google Play Linki:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapBu programlada sadece uygulamalarınızı yedekleyip geri yükleyebilirsiniz. Programın root yetkisi isteyen özellikleri sayesinde ise korumalı uygulamaları yada sistem uygulamalarını yedekleyip geri yükleyebilirsiniz. İsterseniz uygulamalardan istediğinizi yada toplu olarak yedekleme yapabilirsiniz, otomatik yedeklemeyi açarak periyodik olarak programın arka planda yedek almasını sağlayabilirsiniz.
Linkback: Telefonunuzun Yedeğini Alma


  • Android version: 4.1.1
  • Gösterim 3,800 
  • MTK Ortak Konu Paylaşımları
  • 1 Yanıt
teşekkürler  güzel açıklayıcı  bir konu olmuş eline saglık
  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.