Telefonuma uygulama nasıl yükleyebilirim / Uygulamalarım nasıl Çalışır

Başlatan sendegel, 07 Nisan 2014, 01:08:21

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Telefonumuzu bilinçli kullanmak istiyorum diyorsanız öncelikle aşağıdaki soruların yanıtlarını öğrenmenizde fayda var diye düşünüyorum:
Telefonumuza uygulama nasıl yükleyeceğiz? Yüklediğimiz uygulamalar nerede bulunuyor? Nasıl çalışıyor?

TELEFON ÜZERİNDEN UYGULAMA YÜKLEME
a) Android Telefon kullanıcıları Android markette bağlanarak burada bulunan binlerce uygulamayı telefonuna indirerek kullanabilirler. Telefonumuza bulunan "Google Play store" uygulamasıyla bunu gerçekleştirebilirler. Bu uygulama genellikte telefona kurulu gelir. Eğer google hesabımız yoksa buradan oluşturabilir varsa bu hesabımızı girerek bu uygulamadan yararlanabiliriz.
b) Telefonumuzdan internet varsa İlgili siteye girip buradan uygulama indirip telefonumuza kurabiliriz. İndirdiğimiz bu uygulamalar genellikle SD kartımızın "dowload" klasöründe yer alır. Buradan uygulamalarımızı kurabiliriz.

BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN UYGULAMA YÜKLEME

Bilgisayarımız üzerinden Telefonumuza uygulama yükleyebiliriz. Bunun için öncelikle aşağıdaki 2 işlemi öncelikle yapmanız gerekiyor:
a) Telefonumuzda "Ayarlar/geliştirici seçenekleri bölümünde "usb hata ayıklama" bölümünü aktif etmeniz gerekiyor.

b) Bilgisayarınıza telefonunuza ait USB sürücüsünü yüklemeniz ve Bilgisayarınızın telefonunuzu tanımasını sağlamanız gerekiyor.

Bu iki işlemi yaptıktan sonra artık bilgisayarınızdan telefonunuza uygulama gönderebilir ve yükleyebilirsiniz.
Bunu da iki yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz:
1-Bilgisayarınıza kuracağınız "Telefonu bilgisayardan yönetme" programı aracılığıyla. Bununla ilgili bir çok program mevcut.... Kendimin de kullandığı aşağıdaki programı deneyebilirsiniz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
2- Bilgisayarımızın SD Kartına uygulamamızı atabilir ve buradan kurabiliriz. Bunun için:
Telefonumuzun üstünden çekerek gelen kaydırma çubuğunu açınız.  "USB bağlandı" bölümüne dokununuz. Yeni bir pencere açılacaktır. Burada "USB depolama birimini aç" yazısına tıkladığımız zaman telefonumuzun sürücüleri (Tel belleği ve SD kart) flash bellek gibi olacaktır. Bilgisayarımı açarak SD kart belleğine istediğimiz uygulamayı kopyalayabiliriz.

Kopyalama işlemi bittikten sonra Telefonumuz kaydırma çubuğunda oluşan "USB depolama birimini kapat" bölümüne tıklamamız gerekiyor.
Telefonumuzda bulunan "Dosya Yöneticisi, Root Explorer vb." uygulamaları açınız. SD kart içine giriniz. Burada uygulamamız üzerine tıklayarak install ile bilgisayarımıza uygulamamızı yükleyebiliriz. Yüklediğimiz bu uygulama Data/app klasörü içine gidecektir. Ancak SD kartımız telefon belleği ise mnt/asec altına da gidebilir. Bununla ilgil aşağıda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİRAZ DAHA UZMANLAŞALIM:
Rom ile gelen uygulamalarımız system/app altında yer alırlar. Bu uygulamalarımız ile ilgili işlemleri ancak Telefonumuzu root ederek yapabiliriz.
Bu uygulamalarımız nerede ve nasıl çalışır?

TELEFONDA UYGULAMALARIM NEREDE?  NASIL ÇALIŞIYOR?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Yukarıdaki tablonun genel bilgiler içerdiğini hatırlatmakta yarar görüyorum. Bazı uygulamalar işlemlerine göre gerek uygulamanın bulunduğu yer açısından gerekse farklı yerlere dosyalar atabilmektedir. Örneğin framework-res.apk system/framework klasörü altında yer almaktadır. Wifi ile ilgili bir uygulama yine sistemin wifi ile ilgili bölümlere dosya atacaktır. Bu detaylar daha çok uzmanlık gerektiren konular olduğu için bu ayrıntılara girmek istemiyorum.

YAZMA İZNİ VERME. NEDEN YAZMA İZNİ VERMELİYİM?

Yukarıda telefonumuza uygulama kurmayı anlatım. Ancak bu yöntem her zaman geçerli değildir. Örneğin; system/app içine uygulamayı kurarak getiremeyiz. Buraya uygulamamazı direk yapıştırmamız gerekir. Hatta uygulama harici system klasöründe her hangi bir yere dosya eklememiz de gerekebilir. Böyle durum da mutlaka 2 işlem yapmak zorundayız.

1- Önce yazma izni vermemiz vermemiz gerekiyor. Bunun için Root Explorer Programını açınız. System klasöründe kopyaladığımız uygulamanın üzerine gelerek uzun basınız. Açılan pencerede "Permissions" bölümüne dokununuz. Gelen pencereyi aşağıdaki gibi ayarlayınız. "ok" butonuna tıklayarak Root Explorer" uygulamamızı kapatıyoruz.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Peki neden yazma izni veriyoruz? Vermezsek ne olur? Öncelikle yazma izni vermezsek o uygulama/dosya çalışmaz. Çünkü yazma izni bir bakıma o uygulamaya çalışma özgürlüğü vermektir. Yazma izniyle o uygulamaya "bir kenarda sesini kes otur" (sadece okunur ol) yerine git işini/görevini yap diyoruz. Yani uygulamayı yetkilendiriyoruz.

2- Yazma izni verdikten sonra telefonu yeniden başlatıyoruz. Çünkü buraya yüklediğimiz uygulamaların yukarıdaki tabloda anlattığım gibi otomatik "data/dalvik-cache" ve "data/data" altına otomatik dosyalarını atması gerekiyor. Telefonumuz tekrar açılınca bu işlemi yerine getirecektir.
Yeri gelmişken söyleyeyim sadece system klasörü değil data/app altına da bir uygulama kopyaladığımız zaman yukarıdaki izin ve yeniden başlatma işlemlerini yerine getirmek zorundayız.
Linkback: Telefonuma uygulama nasıl yükleyebilirim / Uygulamalarım nasıl Çalışır


  • Gösterim 3,832 
  • MTK Ortak Konu Paylaşımları
  • 1 Yanıt
Hocam özellikle yeni başlayan arakadaşlar için çok açık ve anlaşılır bi anlatım olmuş, emekleriniz için teşekkür ederim.
  • Android version: 4.4.2
TELEFONA ROM YÜKLEMEDEN ÖNCE MUTLAKA HATASIZ YEDEKLERİNİZİ ALINIZ!!!
KONU AÇMADAN ÖNCE FORUMDA ARAŞTIRMA YAPINIZ!!!
TEŞEKKÜR BUTONUNU KULLANMAYI UNUTMAYINIZ!!!


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.