Telefon aldım/alacağım özelliklerini nasıl bileceğim? (Önce burayı okuyunuz)

Başlatan sendegel, 23 Mart 2014, 18:41:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yeni telefon alanlar ve alacak olanlar önce burayı okuyunuz.

Yeni bir telefon aldınız ya da alacaksınız peki ne yapacaksınız? Hatta gerek telefon almadan yaptığınız araştırma, gerekse sonrası incelemeler kafanız da iyice karıştırmış olabilir. Bu karmaşa içinde hatalı iş ve işlemler yapabileceğiniz gibi önce yapmanız gerekenleri atlayıp ileride yapacağınız iş/işlemlerini de yapabilirsiniz.. Bunların hepsi sizin işinize yaramayacağı gibi telefonunuza zarar verebilir hatta telefonunuzun susmasına da neden olabilir.
Bu nedenle lütfen aşağıda yazılanları okuyunuz. 

1-Telefonu Tanıma:

Replika telefon aldınız ya da almak istiyorsunuz. Önce ne yapmalısınız?
Bunu iki seçenekte basitleştirebiliriz.

A-Telefonda istek ve beklentilerinizi belirleyin.

Günümüzde akıllı telefon üretimiyle ile ilgili olarak insanların beklentileri hem arttı hem de karmaşık hale geldi. Üreticilerin ürünlerini satmak istemesi tüketimin körüklemesi, kişilere eskiyi at yeniyi al mantığını yerleştirdi. Bu da insanların ne yapacağı konusunda kafasının karışmasına yol açtı.
Ben sadece bazı ipucları vererek sizin önünüze ışık tutmaya çalışacağım.

a) En iyi replika bile o model orijinal telefonun kalitesinde ve performasında olamaz. Öncelikle bu gerçeği içselleştirin. Yani "orjinali telefonda şunlar bunlar var, bu neden telefonda yok" demeyin.

b) Telefon adı üstünde telefondur. Yani telefonun ana görevi konuşmak ve mesajlaşmaktır. Diğer işlemler ekstradır. Yani telefon bir navigasyon cihazı değildir. Bu cihazın verimini telefondan bekleyemezsiniz. Ya da telefon bir oyun makinası (playstation vb) olmadığı gibi her oyun her telefonda oynanacak diye bir kural da yoktur.

Bu iki temel belirleme ışığında isteklerinizi oluşturmaya çalışınız. Gerçekci olunuz.
Biz toplum olarak gerçek yerine duymak istediklerimizi duymaktan hoşlanırız. Hatta efsaneler yaratmaktan da geri durmayız. Sonra ne olur?  Gerçekle yüzleştiğimiz zaman hayal kırıklığına uğrarız.

Tüm bunların yanında kaliteli maksimum düzeyde  beklentilerimize cevap verecek  telefonlar da var. Önemli olan gerçekci, mantıklı ve bilinçli bir şekilde seçimizi yapabilmektir.

B) Telefonu seçerken nelere dikkat etmeliyim? Telefon aldım telefonumu tanımak istiyorum?

Yukarıdaki yazıyı okuyup beklentilerinizi tespit ettiyseniz bu işe bilinçli bir şekilde başlangıç yaptınız demektir.

Telefon alırken telefonunla ilgili olarak bir sürü özellik belirtirler. Örneğin telefon satışı ile ilgili sitede sayfa dolusu özelliklerden bahsederler. Aslında bilinçli kullanıcı için bunların hiçbir önemi yoktur. Yani bunlar boş sözlerdir.
Peki bilinçli kişi ne yapar? Telefonun teknik özelliklerine bakar. Teknik özelliklerini bilen kişi satıcının sayfa dolusu anlattıklarını dikkate almaz. Telefonun teknik özelliklerine bakar. Bize gerçeği bu özellikler verir.

İpucu: Telefonu alırken mutlaka teknik özellikleri olup olmadığına bakınız. Teknik özellikleri yok ise öğreniniz eğer satıcı bunu size sunamıyor ise; o satıcıdan uzaklaşınız.

O zaman telefonun teknik özelliklerini tanımaya başlayalım:

Replika telefonlarda en çok kullanılan Mediatek üretimi işlemcilerdir. Bunun kısatlımışı "MTK" ya da "MT"dir. Ayrca bu işlemcilerin firmaca adlandırılmış rakamsal adı vvardır. MT6577, MT6589 gibi... Bu işlemci numaraları bize birçok bilgiyi vermektedir. Çekirdek sayısı, kamera desteği  ya da desteklemediği özellikler gibi...

İŞLEMCİLERE GÖRE TELEFONU TANIMA

Tek çekirdekli işlemciler:
MT6575, 6515 İşlemciler bu sınıfa girmektedir.
6575 Telefonlar wifi ve 3G ve gps desteklemektedir. Piyasada 800 mhz işlemci hızına kadar desteklemektedir.  Eski üretimleri ise 400 mhz ve altı hızlardaydı. Bu telefon ancak 5 mp kamerayı desteklemektedir.
6515 Telefonlar ise 3G olmayan ülkeler için üretilmiş ekonomik telefonlardır. Bu işlemcili telefonları tercih etmeyiniz. Eğer tercih ederseniz 3G çalışmayacak, diğer özelliklerinde de sorun yaşayabilirsiniz.

İpucu: Bu telefonlar tek çekirdekli olduğu ve artık üretimi artık neredeyse yapılmamaktadır. Bu telefonları alırsanız bir çok yeni nesil oyunları oynayamazsınız. Telefonunuz çoğu zaman kasma yapacaktır. Çok iyi bir kamera görüntüsü (telefondan telefona az/çok değişse de) alamayacaksınız. Ayrıca bir çok modelde gps ya kötü çekecek ya da çekmeyecektir.

Çift Çekirdekli işlemciler
MT6577, 6572 ve 6517 işlemciler bu sınıfa girmektedir.
MT6577 Bu grubun en iyi işlemcisidir.  8 mp kamera görüntüsünü desteklemektedir. Kaliteli ve bu grubun ana işlemcisidir diyebiliriz.

MT6572 işlemciler ise 6577 işlemcilerin ekonomik modelidir. Yani 6577 işlemcili telefonlar kadar genel anlamda performans sağlamadığı gibi en çarpıcı özelliği ise maksimum 5 mp kamera görüntüsünü desteklemesidir. Üretilen bir çok 6572 telefonların tasarımı gerçek 5 mp kamera görüntüsünün de altında olduğu için (gördüğüm birkaç S4 ve iphone 5c telefonlar hariç) bu konuda çok fazla bir beklenti içinde olmayınız. Bu telefonların bir diğer eksi özelliği de yazılım ile ilgili sıkıntısıdır. Yedek alma ve rom yükleme bu telefonda daha zordur ve ayrı bazı işlemleri yerine getirmek gerekiyor. (Flash tool scatter dosyası farklıdır ve yükleme her tool ile yapılmaz) Ancak bilinçli ve uzman diyebileceğimiz kullanıcılar bu telefonun yedeğini alıp yükleyebilirler.

İpucu: 6572 İşlemcili telefon sahibi olanlar. Telefon ile ilgili belirli bir seviyeye gelmeden yazılım ile ilgili işlem yapmamalarını öneriyorum. Yapacağınız hatalı işlem telefonunuzun susmasına kadar gidebilir.

MT6517 işlemciler de (aynı 6515 işlemci gibi) 3G olmayan ülkeler için üretilmiş ekonomik işlemcilerdir. Ülkemize uygun olmayan bu işlemcili telefonlar maalesef satılmaktadır.  Kesinlikle dikkatli olunuz.


4 Çekirdekli işlemciler:
MT6589, 6582 işlemciler bu sınıfa girmektedir.
Bu işlemciler günümüzde daha çok üretilmekte ve tercih edilmektedir. Hem telefonun diğer işlemcili telefonlara göre kasmaması ve hızlı olması bu tercihin en önemli nedenlerinden biridir. Aynı zamanda bu telefonların oyun performansının da iyi/çok iyi olması özellikle oyun düşkünü insanların daha çok ilgisini çekmektedir. Yine bu telefonlarda (farklı fabrika üretimlere göre değişse de) 8 mp gerçek görüntü almak mümkün olduğu için fotoğraf ile ilgili olanlara da cazip gelmektedir.
Benim şu an için önerim de 6589 ya da 6582 işlemcili telefondan yanadır. Biraz sonra tanıtacağım 8 çekirdekli işlemciler de vardır ancak bu telefonların şu an için oturmuş fiyat istikrarı vardır. Tabii ki de 8 çekirdekli telefonlar da piyasa ve fiyat olarak oturduğu zaman bu tercih bu işlemcilerden  yana olacaktır.

8 Çekirdekli işlemciler:
MT6595, 6592 işlemciler bu sınıfa girmektedir.
Bu işlemcilerin üretimi yeni ve üretimi çok az olduğu için telefon üzerindeki performansı hakkında yorum yapmak çok doğru olmayacaktır. Ancak hızla ilerleyen teknolojide gelişim kaçınılmaz olacaktır ve bunun sonu da olmayacaktır.
Bu işlemcili telefonlar için fiyatın oturması ve telefon üzerindeki performansı somut olarak inceledikten sonra yorum yapmamın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Kısa ipuçları ve özet:
6575 telefonlar en çok 5 mp destekler ve işlemci hızı en fazla 800 mhz'dir
6515 Telefonlarda 3G yoktur ve ülkemiz koşullarına uygun değildir.
6577 Telefonlar çift çekirdekli en iyi işlemcidir 8 mp kamera destekler
6572 işlemci 6577 telefonun ekonomik modelidir ve en fazla 5 mp kamera destekler. Yazılımımı sıkıntılıdır. Bilgilenmeden  yazılım ile ilgili işlem yapmayınız.
6517 Telefonlarda 3G yoktur ve ülkemiz koşullarına uygun değildir.
6589 ve 6582 4 çekirdekli işlemcilerdir. Günümüz (şu an için) tercih edilen ve tercih edilmesi önerilen telefonlardır. 8 mp gerçek kamera görüntüsünü destekler.
MT6595, 6592 8 çekirdekli yeni nesil işlemcilerdir. Daha üretimi yeni sayılabililir. Telefon üzerindeki somut performans ve fiyat istikrarını beklemek daha mantıklı olacaktır.

Sanırım işlemcilerin önemini kavradık yani satıcı;
6572 telefon satıyorsa ve Kameranın 8 mp olduğunu söylüyorsa yalan söylüyordur.
Replika telefonlarında 12-13 mp kamera görüntüsünden söz ediyorsa bu değerler doğru değildir.
6515 ya da 6517 işlemcili telefonlar için 3G var diyorsa insanları kandırıyordur.

İpucu: Telefon satıcılarının çoğunluğu neredeyse tamamına yakını sadece telefonu insanlara cazip gelecek kalıplaşmış sözlerle satarlar ama telefonların teknik özelikleri hakkında bilgileri yoktur. Lütfen bu koduna dikkatli olunuz.

İşlemcilerle ilgili olarak daha fazla bilgiye Mediatek firmasının resmi sitesinden;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

KAMERA ÖZELLİKLERİNE GÖRE TELEFONU TANIMA

Kamera özelliklerinin işlemcilerle ne kadar ilintili olduğunu yukarıda okudunuz. Burada unutmamanız gereken çok önemli bir noktayı da belirtmek isterim. İşlemcilerin desteklediği 5 ve 8 mp gibi değerler maksimum desteklenen değerlerdir.  Bu telefonun üretim kalitesine göre, mühendislik tasarımı ve yazılıma göre değişmektedir. Bu nedenle her telefonda bu değerleri alamayabilirsiniz. Yani 6572 işlemcili bir telefonun 5 mp kamerası olacak diye bir kural yoktur. Eğer kaliteli bir üretim değilse bu değer 2-3 mp veya daha da kötü olabilir. Ya da kaliteli bir telefonda bu değer gerçek 5 mp değerine de ulaşabilmektedir.
Bilindiği gibi ön kamera daha düşüktür. Eski nesil telefonlarda 0.3 mp değerlerinde olmasına karşın yeni nesil telefonlarda ortalama 2 mp dolayındadır.
Kısacası; sizin telefonu elinize alarak kamerayı kendinizin test etmesi ya da güvendiğiniz satıcıdan o telefonla alınmış görüntüleri incelemenizden başka çareniz gözükmüyor.

RAM - ROM ÖZELLİKLERİ AÇISINDA TELEFONU TANIMA

Ram; Rastgele erişimli hafıza olarak adlandırılan ram kelimesinin İngilizce açılımı; random access memory'dir.  Hem okunabilir hem yazılabilir fiziksel bellek olarak da adlandırılır.

ROM' un İngilizce açılımı ise Read-Only Memory'dir ve Sadece okunabilir bellek olarak adlandırılabilir.
Bununla ilgili teknik bilgilerle sizi boğmak istemiyorum. Ancak bunlar telefon belleği(hafızası) ile karıştırılır. Hafıza ayrı ram/rom farklıdır.  Burada telefon kullanıcılarını ilgilendiren daha çok Ram'dır. Bu da şuan için daha çok 512 ve 1024 mb (1 gb olarak da adlandırılır) değerlerindedir. Bunun önemi işlemciden sonra gelmektedir. Yani 6589 işlemcili 512 ramlı bir telefon ile 6572 1gb ramlı bir telefon tercihinde bulunmamız gerekirse  6589 işlemcili telefon tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Ama aynı işlemcili telefonda daha yüksek ram daha iyi sonuç vereceğini de belirtmeme sanırım gerek yok.
Bir de oyun sizin için önemliyse 1 gb ramı bulunan bir telefonu tercih etmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

BELLEK AÇISINDAN TELEFONU TANIMA

Telefonun belleği kendi belleği ya da sonradan bizim eklediğimiz SD karttan oluşmaktadır. Replika İphone modellerinde SD kart içinde gelmektedir. Telefonun kendi belleği 1 ile 8 gb arasında değişmektedir. Ancak günümüzde telefon belleği daha çok 2gb'dir. Yani bu konuda çok fazla bir seçeneğiniz yok.
Ancak SD kartı telefon belleği yaparak ve kaliteli (Class 10 öneririm) ve boyutu yüksek 8, 16, 32 gb gibi SD kart kullanarak SD kartı telefon belleğinizi yapabilirsiniz.
Bununla ilgi aşağıdan destek alabilirsiniz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


ÇÖZÜNÜRLÜK AÇISINDAN TELEFONU TANIMA

Çözünürlük piksel değeriyle tanımlanır. Pikseli ise birim alana düşen noktacık sayısı olarak özetleyebiliriz.  Replika telefonlarda daha çok aşağıdaki çözünürlükler vardır.
240X320 Eski telefonlarda vardır günümüzde bu çözünürlükte üretim yapılmamaktadır.
320X480 Bu çözünürlük üretilmektedir. Örneğin Replika iphone 4s bu çözünürlükteydi.
480X800 Bir çok 6575 Modeller bu çözünürlüğü kullanır.
480X854 Bu çözünürlük bir çok telefonda vardır. İphone 5C, 5S ve 6572 S4 Telefonların çoğunluğu bu çözünürlüğü kullanır.
540X960 Bu çözünürlük bir çok telefon modelinde vardır. 6577 ve 6589 telefonlarda daha çok görülür.
720X1280 Bu çözünürlük daha yüksek işlemcili ve kaliteli telefonlarda kullanırı.

Günümüzde daha çok 480X854, 540X960 ve 720X1280 çözünürlükte telefonlar üretilmektedir.
Telefonda çözünürlük tercihi diğer özelliklerden (işlemci ve ram gibi) sonra gelmektedir. Bu seçim sizin ihtiyacınıza göre değişmesine karşın Video izlemek ve oyun oynamak sizin için önemliyse yüksek çözünürlü telefonu tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca nette dolaşırken yüksek çözünürlü telefonda sayfayı daha fazla görürsünüz düşük çözünürlükte sayfanın daha az bölümünü göreceğiniz için sayfayı yukarı aşağı kaydırmanız gerekir.
Yeri gelmişken belirteyim. Replika telefonlarda altta LCD ekran ve bunun üzerinde Dokunmatik bulunmaktadır. LCD ile görüntüyü dokunmatik ile telefon teması ve kullanımı sağlarız. Gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz;  Günümüzde replika telefonlarda ekran yapısı belirli bir kaliteyi yakalamıştır. Televizyon reklamı tabiriyle "bastırmatik ekran" artık tarihe karışmıştır.


ÖZET:
1- Telefonunuz ile ilgili olmazsa olmaz ve kesin öğrenilmesi gereken bilgi İşlemci (CPU)dir.
İşlemciyi bilmiyorsanız telefonu bilmiyorsunuz demektir. Ayrıca işlemciyi bilmeden telefon için hiçbir başlangıç yapamazsınız. Yazılım (rom yedek vb) yükleyemezsiniz. Zaten bilmiyorsanız telefon ile ilgili hiçbir işlem yapmayınız.
2- Fotoğraf kalitesi sizin için önemliyse telefonun kamerasını öğreniniz. Günümüzde teorik olarak 5 ve 8 mp kameralı telefonlar vardır. Ama pratikte bir çok telefon belirtilen değerin altında olabilir. Aldığınız telefonun gerçek kamera değerini öğrenmeye çalışın
3- Günümüzde daha çok 512 ya da 1 gb ramlı telefonlar üretilmektedir. Daha iyi bir performans açısından yüksek değerli ram'ı olan telefon tercih ediniz.
4- Günümüz telefonların çoğunluğunun ana belleği 2 gb dir. Burada çok fazla seçeneğiniz gözükmüyor. Ancak telefon ile ilgili olarak belirli  seviyeye geldikten sonra SD kartı telefon hafızası yaparak bu hafızayı artırabileceğinizi aklınızın bir kenarına yazınız.
5- Başta video oyun ve internet sizin için önemliyse yüksek çözünürlüklü telefon tercih ediniz. Günümüzde daha çok 480X854, 540X960 ve 720X1280 çözünürlüklü telefon üretilmektedir.


TELEFON ÖZELLİKLERİNİ NASIL ÖĞRENİRİZ?

Telefon özelliklerini öğrenmenin bir çok yöntemi vardır. Bu konuyla ilgili bir çok kaynağa ulaşmanız mümkün. Burada en çok kullanılan bazı yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

1- Telefonda factory moda girerek version bölümünde telefonun özelliklerine bakabilirsiniz. Bunun için Power (açma/kapatma) tuşu ile ses- (bazı telefonlarda ses+) tuşlarına basarak ulaşabilirsiniz.  Günümüzde bazı telefonlarda buradaki yazılar Çin'ce olduğu için kullanımı zorlaşmıştır. Ayrıca bazı telefonların yazılımıyla oynandığı için maalesef bu yöntem de güvenirliğini yitirmiştir. Yani bir çok telefonda doğru sonuç verse de bazı telefonlarda vermemektedir.

Not: Bazı telefonlarda bu menü Çince'dir.

2- Doriod Tool programı: Bu replika telefonların en önemli programlarının başında gelmektedir. Bu programla telefon bilgileri yanında Flash tool yedeği almak için de kullanılır. Ancak bununla şimdilik işimize yaracayack bilgi olarak işlemciyi öğrenebiliriz. (diğer bilgiler daha sonra bizim işimize yarayacaktır) Ancak bazı telefonlarda da yazılımla oynadıkları için hatalı sonuç verebilmektedir. Örneğin 6572 telefonu 6589 gösterebilmektedir. Bu programın son sürümüne buradan ulaşabilirsiniz:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resim-1 Doriod Tool görüntüsüdür.

3- Mobileuncle MTK Tools: Telefona kurulan ve en çok kullanılan bu programın "Device info" bölümünde telefonla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu programı aşağıdan öğrenebilirsiniz:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Resim-2 Mobileuncle MTK Tools görüntüsüdür.

4- Android System Info: Bu da telefonunuz hakkında bilgi edinebileceğiniz başka program. Bu programa aşağıdan ulaşabilirsiniz:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Resim-3 Android System Info görüntüsüdür.

5- CPU-Z: En çok bilinen programlardan biridir. Bu programa da aşağıdan ulaşmanız mümkün
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

6- Android Asistan: Telefon bilgileri yönünde birçok işlemi yapabileceğiniz güzel bir program: Aşağıdan indirebilirsiniz:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLütfen konuyu anlayarak ve tam öğreniniz. Aşağıdaki sözü unutmayınız.
"Yarım bilmek tehlikelidir."
W.Edwards Deming


Linkback: Telefon aldım/alacağım özelliklerini nasıl bileceğim? (Önce burayı okuyunuz)


 • Gösterim 21,967 
 • Mediatek -İşlemciler- Anlatımlar
 • 6 Yanıt
 • Android version: 4.3
 • LCD Driver IC: 111

sorum su replika telefonlarda gizli kodlardan
NOTE3. *#*#20080808#*#*
NOTE3. *#3646633#
Note. Logo. *#91# veya *#*#11111#*#* veya*#90062# bu gibi kodlardan mtk sına bakmamızın yada daha fazla bilgi sağhibi olmamızın mümkünatı yokmudur
 • Android version: 4.3
 • LCD Driver IC: 111

arkadaşım bendede replika s4 var yazını okudum bilgilendirmen için çok teşekkür ederim tel senin dediğin gibi factory modda açtım gene senin dediğin gibi  yazılar çince çıktı ama telin özellıklerini buldum bende mtk cıkmadı bende cıkan UNİVERSAL 5410 GT-I9190 YAZIYOR bir bilgin varmı bunla ilgili
 • Android version: 4.2.2
 • LCD Driver IC: 1-nt35510_fwvga_mipi

Selam arkadaşlar bende mt6572 var s4 mini 3 g desteklemiyor room dan kaynaklimi
 • Android version: 4.3
 • LCD Driver IC: andiroid

Telefondan,romdan,imei den,şebekeden kaynaklanabilir, detaylı bilgi aşşağıda.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
 • Android version: 4.4.2
TELEFONA ROM YÜKLEMEDEN ÖNCE MUTLAKA HATASIZ YEDEKLERİNİZİ ALINIZ!!!
KONU AÇMADAN ÖNCE FORUMDA ARAŞTIRMA YAPINIZ!!!
TEŞEKKÜR BUTONUNU KULLANMAYI UNUTMAYINIZ!!!


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Room dan kaynaklı oldugunu sanıyorum  engineer mode den bandmode de utms moduna tıklayamıyorum sadece edge secenekleri var roomdan kaynaklı sanırım room desteklemiyo telımın sürümünü veriyim buna göre bir saglam düzgün destekleyen bir room bulabilirmisiniz cok acil :/

Model : MT6572  GT-I9190
Andrioid : 4.3
Çekirdek sürümü : 3.4.0-933422 se.infa@SEP-129 # 1
Derleme numarası : I9190XXUAMF7

Yanıtlanırınız beklıyorum...
 • Android version: 4.3
 • LCD Driver IC: andiroid


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.