Sübap nedir, Sübap ne işe yarar, Sübapların durumu nasıl öğrenilir, Çelik Sübap

Başlatan Tekyürek, 19 Haziran 2020, 12:14:39

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sübap nedir, Sübap ne işe yarar, Sübapların durumu nasıl öğrenilir, Çelik Sübap taktırmalımıyım, sorularının kısa cevapları.

Sübaplar motorun içinde her silindirde 4 tane olmak üzere 16 tanedir. Yani sadece Cruze ve Ecotech motorlarda yoktur. Dizel benzinli farketmeksizin TÜM MOTORLU taşıtlarda bulunur. Motorsikletlerde buna dahildir. Fabrika çıkışında Magnezyum alaşımlı çeliktir. Yani çelik sübap taktırdım diyen arkadaşlar boşuna sevinmesin orjinalide çeliktir. Ayrıca Fabrika çıkışı sübapların magnezyum alaşımlı olması sebebi ile daha hafif ve çalışması daha verimlidir. Yani sübap değiştirecekseniz orjinal ile değiştirmek daha iyidir. Bu sübapların görevi birisi havayı emme manifolttan alır ve yanma odasına geçişini sağlar diğerisi ise egsoz gazının çıkışını kontrol etmektir. Milimetrik bir ayarı vardır. Sübap başları koniktir ve yine konik bir yuvaya girer ve o yuva içinde hareket eder. Hem egsoz hemde benzin hava karışımı kontrol eden sübapların bu yuvalara tam ve boşluksuz oturması gerekir. Yuvaya baskı yaparsa çalışma esnasında yuvaya vuracağı için kısa zamanda bozulur. Yuvaya oturmazsa silindirlerde kompresyon eksikliği olur ve performans çok aşırı düşer. Aynı zamanda eksantrik mil arasındada boşluksuz olması gerekir. Boşluk olursa çalışma esnasında zil sesi gibi bir ses olur. Sübap sorunu genelde  sıcak egsoz gazlarına maruz kalan kısımdaki 4 tanesinde ortaya çıkar. Bir numaralı düşmanı ise sıcaklıktır. Benzinli araçlarda ortalama ömrü 80-90 Bin KM dir. Yoğun trafikte kullanılan veya çok fazla uzun yol görmüş araçlarda bu ömür kısalır. Buna bağlı olarak aracın bakımı aksatılması kalitesiz yağ kullanımı, özellikle ağırlıklı olarak LPG kullanılmasıda sübapların ömrünü kısa zamanda doldurmasına çok etkilidir. Çünkü LPG benzine göre daha yüksek oktana sahip ve daha yüksek ısı üreten bir yakıt cinsidir. Dolayısı ile sübapların bir numaralı düşmanı LPG dir. Sübapların durumunu  öğrenmek için özel yada yetkili bir servise gidip 2 dk sürecek olan bujilerin sökülerek buji yuvasına takılan ve silindirlerin bujisiz çalışmadaki kompresörünü ölçülmesidir. Sağlıklı bir motorda kopresör bar cinsinden 13-14 civarında olması gerekir. Piston segman durumuna göre 15 i görende vardır. Kompresör testi soğuk motorda yapılmaz. En az 3-5 KM yol yapıldıktan sonra testin yapılması doğru sonuç verir. Değişim için doğru bir ustaya götürmezseniz bu oranları yakalamanız zordur. Dolayısı ile sübapın değişmesi önemli olduğu kadar kimin değiştirdiğide önemlidir. Sübapların değişim masrafı bölge ve ustaya göre 2200-2500 TL aralığındadır. Uzun lafın kısası 7-10 yaşındaki bir araçta ne kadar iyi bakarsanız bakın KM 80-90 bini geçtiyse sübapların değişim zamanı ya gelmiştir yada gelmek üzeredir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linkback: Sübap nedir, Sübap ne işe yarar, Sübapların durumu nasıl öğrenilir, Çelik Sübap


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 317 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.