Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Soda ile maden suyunu karıştırmayın...

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 17:32:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

                    

Halk  arasında soda ve maden suyu eş anlamlı kullanılmasına rağmen ikisi  birbirinden farklıdır. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş,  çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l'den daha az olmayan sulara  verilen addır. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler.  Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde  edildiği anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler  içermeleridir. 500 mg/l'den daha az mineral içerenlere düşük mineralli  su,1500 mg/l'den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su  denilmektedir. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum,  magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundururlar. Farklı markalar farklı  miktarlarda mineral içerirler. Marka tercih ederken içeriklerine  mutlaka bakılmalı.Soda mineral içermezİçilebilir  nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış  olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne  çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleride alarak yol alırlar. Bu  durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez. Maden  suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak  sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda  doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal  maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok  gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok  önemlidir.

Günde ne kadar maden suyu tüketmeli?

 

Maden suyu  içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan  sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan  minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının  bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği  sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak  belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Aşırı tuz  alımı, yüksek tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi  hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Ayrıca fazla sodyum alımı idrarla  kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimesi sorunu için risk  faktörü oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı  miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum,  yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Sağlıklı  insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek  ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalı.Maden suyunun faydaları nelerdir?Her  yaştaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında  takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve  korunmasını sağlar.
Büyüme çağında,  hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum,  kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında gerektiği kadar  kullanılarak sağlanabilir.
Sağlıklı bireylerde  içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve  bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları)  fonksiyonlarını destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla  tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).
Cildin gerekli olan su  ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı  bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.
Solunum, idrar, her  türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan  su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.
Bikarbonat içeriğinin  yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide  hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.
Özellikle yaz aylarında  sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihitiyacı da  artar. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih  edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmakta fakat  bunların kalori de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda var.
Hamilelikte maden suyu içilebilir mi?

 

Hamilelik,  yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli olduğu ve özellikle  dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebeğin  beslenebilmesi ve gelişiminin sağlanabilmesi için normalden daha fazla  gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacının  bir kısmını tamamlayabilmek için, bu dönemde farklı bir sağlık problemi(hipertansiyon...vb) yaşanmıyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.Maden suyu böbrek taşı yapar mı?

 

Böbrek taşı  oluşumunu maden suyu tüketmeye bağlamak yanlış olur. Aksine yeterli ve  düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda tüketenlere  göre böbrek taşı oluşumu riski daha yüksektir. Bu duruma gelmiş ve  böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye  edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu  tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

 VKV Amerikan Hastanesi

 Beslenme ve Diyet Bölümü

 Dyt. Zuhal Güler Çelik
Linkback: Soda ile maden suyunu karıştırmayın...


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,696 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler