Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Side -Tiyatrosunun Tarihcesi

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 15:20:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Side -Tiyatrosunun Tarihcesi

 

 

 

 

 


 

2. yüzyıla tarihlenen tiyatro tonozlu temeller üzerine oturtulmuştur. Bu  biçimdeki inşa sistemiyle Doğu Akdeniz’deki tek örnektir. Skene  arkasındaki yer alan agora ile birlikte  auditoriumun yerleştirildiği tonuzlu ve iki katlı konstrüksiyonun  Side’nin kuzey-güney yönlü caddesine dayanması, halkın rahatlıkla ve kısa zamanda yapıya girip çıkmasını sağlamıştı. Ancak auditoriumun yarım daireyi aşan şekli Hellenistik geleneğe uygundur.Sahne binası üç katlı  ve auditorium ile aynı yükseklikte olmalıydı. Sahne binasının ön yüzü  sütunlar, heykeller ve nişler ile zengin bir biçimde süslenmiştir.  Proskenionun arkasında, skenenin alt bölümü mitolojik olayları tasvir eden kabartmalarla bezelidir.  Paradoslar tonozlarla kapatılmıştır ve auditoriuma çapraz şekildedir.  Auditoriumun her iki ucundaki iki küçük  şapel ile auditorium sıralarında rahiplerin oturacağı yerler yazıtlarla  gösterilmiştir ki bu da tiyatronun 5.-6. yüzyıllarda kilise olarak kullanıldığı göstermektedir.

 

 
Linkback: Side -Tiyatrosunun Tarihcesi


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,403 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (1)

6324

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1700


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler