Şefin Bilmeniz Gereken 5 Sırrı..

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:21:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yemek  pişirmek bir sanattır; pratik, duyu ve hüner fırtınası… O yüzden  rahatlayın, daha sık pişirin ve keyfini çıkartmayı unutmayın![/i][/b]

Acemi  bir aşçı için bir mutfak, bir tarif ve çeşitli yemek malzemeleri gerçek  bir mayın tarlasına dönüşebilir.İşte en sık yapılan pişirme hataları ve  korunma yolları:

1. Tarifi okumamak.  Bir yemek sınıfında en sık karşılaşılan soru ‘Şimdi ne yapacağım?’dır,  üstelik soranın elleri muhtemelen doludur ve bakışları şaşkın. Cevap ise  basittir; tarifinizde ne diyor?  Tarifinizi okuyun: yemekle ne yapacağınıza dair en başından bir fikir sahibi olmanızı ve malzemeleri eksiksiz hazır etmenizi sağlar.  2. Soğuk tava sendromu.  Fırında bir kek ya da tavuk yapacaksanız, fırını önceden ısıtmak çok  zor değildir. Ama eski tariflerde mutlaka belirtilen bu gereklilik,  artık ihmal edilebiliniyor. Siz unutmayın.  Sıcak tavalar iyidir:   tarifinizde aksi belirtilmediği sürece, tavanıza ve eğer ekledi iseniz  içindeki yağa yiyecekleri ilave etmeden önce ısınması için süre  tanıyın. Sıcaklık her türlü yiyeceğin içinde muhafaza ettiği nemi  serbest bırakır. Ama sıcak bir tava, yiyecek etrafında anlık bir kilit  yaratacak ve nemi ve lezzetin içeride kalmasını sağlayacaktır. Tavanız  yiyecekler eklendiğinde cızırdamalıdır ama fazla ısıtmaktan da kaçının;  yağı ve yiyecekleri yakabilir. Ve sakın tavanızın yeterince ısınıp  ısınmadığını görmek için içerisinde kızgın yağ olan bir tavaya su  damlatmayın!

3. Sabırsızlık.  Yemek yapmakta da gerçek hayatta olduğu gibi en basit durumlar en çok  problem çıkaranlar olabilir. Genellikle heyecanlı aşçıların huyudur;  kızgın tava ya da gril minimal sürelerde yiyeceği pişmeye yeterlidir ve  onlar da bu arada sürekli ters yüz ederek kendilerini meşgul göstermeyi  bilir. Karıştırıp durmayı kesin!:  Spatulayı, kaşığı,  eldivenleri bir kenara bırakın ve pişmekte olan yiyecekten bir adım geri  atın. Başından ayrılın demiyoruz, çünkü arada kontrol etmeniz mutlaka  gerekecektir ama pişmekte olan ısıyla direk temasa ihtiyaç duya. Siz  kurcaladıkça hem süreç uzayacak hem de malzemeniz kendisine has rengi ve  şekli kaybedecektir.4. Tatmamak. Pişirirken  yemeğinizi makul bir şekilde tatmak pişirmenin en önemli noktalarından  birisidir. Tatmadan pişirilen bir yemek bakmadan yapılan resme benzer.  Evet, hepimiz tadını alana kadar yemeği gözlerimizle yemeye başlarız ve  bir yiyeceğin sunumu gerçekten önemlidir ama en önemli kısmının lezzeti  olduğunu da unutmamak gerekir.5. Körü körüne tarife inanmak.  Başlarken tariflerin yol haritasına benzediğini söylemiştik, sizi doğru  yoldan varmak istediğiniz yere ulaştıracak kılavuz… Evet tarif çok iyi  bi r şeydir, ama mutfakta iken iyi olan şeyler bile sizin aleyhinizde  çalışabilir.  Kafanızı kullanın:  yemek pişirmek her zaman  aynı kalan bir bilim değildir ve fırında pişirmediğiniz sürece,  tarifiniz ve gerçekçiliğiniz arasındaki dengeyi korumalısınız. Bazen  söylenenden az bazen fazla ne kadar pişireceğinize kesinlikle gözleriniz  ve damağınız karar vermelidir.
Linkback: Şefin Bilmeniz Gereken 5 Sırrı..


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 947 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.