SAT ve IB sınavları ile ünivesite kapısı açılıyor

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 00:51:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye  girişte, sadece Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin yaptığı sınavla değil,  dünyada geçerli olan IB ve SAT sınavları sonuçlarına göre de öğrenci almak  istediklerini bildirdi. Özcan, üniversiteye girişte uygulamayı düşündükleri seçenekleri anlattı.  'Üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili biraz daha ilerleme kaydetmek  istediklerini' söyleyen Özcan, Uluslararası Bakalorya olarak tanımlanan IB ve  SAT sınavlarının dünyada kabul gören sınavlar olduğunu belirterek, bu sınav  sonuçlarına göre Türkiye'deki üniversitelere öğrenci almayı düşündüklerini ifade  etti. Özcan, IB ve SAT sınavları sonuçlarına göre öğrenci alarak üniversiteye  girişte tek bir yöntemle değil 'çoklu yöntem'le öğrenci almayı amaçladıklarını  anlattı.  

SAT VE IB NEDİR?

SAT niteliklerine göre SAT 1 ve SAT 2 olarak ikiye ayrılıyor. SAT 1'de  öğrencilerin matematiksel ve sözel yetenekleri ölçülüyor. SAT 2'de de  öğrencilerin spesifik olarak bir akademik konu üzerindeki bilgileri sınanıyor.  IB programı da merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Bakalorya tarafından  uygulanan ve 16-19 yaş arası öğrenciler için hazırlanmış, geniş kapsamlı,  üniversite öncesi iki yıllık bir program olarak tanımlanıyor. Program, sadece  liselerde değil, lise öncesi kademede de uygulanıyor.
Linkback: SAT ve IB sınavları ile ünivesite kapısı açılıyor
  • Gösterim 1,752 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz