28 Ocak 2022, 12:24:26

Haberler:

                         Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapRus matematik dahisi ödülü almayacak

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:29:49

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Dünyanın  en zor matematik problemlerinden birini çözen 44 yaşındaki Rus  matematikçi Dr. Grigoriy Perelman’ın bu başarısı nedeniyle kendisine  verilen bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı bildirildi.Rus haber ajansı RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, ödülü vadeden Clay Matematik Enstitüsünün (CMI) internet  sayfasında yayımlanan açıklamada, "Dr. Perelman, bir milyon dolarlık  para ödülünü almayacağı konusunda bizi bilgilendirdi. CMI, bu paranın  matematik yararına nasıl kullanılacağına bu yıl sonbaharda karar  verecek" denildi. Perelman, önceki ay  kendisini arayan gazetecilere, ödül konusunda son kararını vermediğini,  nihai kararı verdiğinde ilk olarak Clay Matematik Enstitüsüne  bildireceğini ifade etmişti. Rusya Matematik Enstitüsünden  2005 yılında ayrıldıktan sonra bilim insanı annesiyle kaldığı evinden  pek çıkmayan Perelman, hayatını annesinin emeklilik maaşı ve özel derslerden elde ettiği gelirle sürdürüyor. Matematikçilerin 100 yıldır  çözemediği Poincare Varsayımı problemini çözen Perelman, çözümü de  internette yayımlamıştı. Bu problemin çözümünün, evrenin şeklinin  belirlenmesine yardımcı olabileceği kaydediliyor. ABD’deki Clay Matematik  Enstitüsünün koyduğu bir milyon dolarlık ödülü önce reddeden Perelman,  "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" demişti. Perelman’ın komşusu Vera  Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, "Bir kere  dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha  önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı. Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar" diye konuşmuştu. Dr. Grigoriy Perelman, ABD’deki bir üniversitenin matematik hocalığı yapma teklifini de geri çevirmişti

 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Grigori Yakovlevich Perelman Kimdir? çözen Rus matematikçi.[/b]  

Perelman'ın,  uzmanlar tarafından bile zor anlaşılan, Poincaré önermesine çözümünün  resmen kabul edilmesinin ise yıllar alabileceği belirtiliyor. 2010'da  düzenlenen bir yarışmada dünyanın en zor matematik problemlerinden  birini çözdüğü için 1 milyon dolarlık ödüle hak kazansa da ödülü  almayacağını açıklamıştır.  

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapPoincaré Sanısı  

'nin 1904 yılında ortaya attığı teoremdir.[/b]  

Bu  sanının ispatıyla evrenin oluşumu, açık evrenin geleceği, evrenin  içindeki mevcut uzay zaman dokusundaki görülemeyen madde olan karanlık  maddenin evrenin genişlemesi üzerindeki etkileri konularında pek çok  yeni teori ve varsayım geliştirilecektir.  

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapLinkback: Rus matematik dahisi ödülü almayacak


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,337 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.