22 Ocak 2022, 08:24:39

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.prefabrik ne demek?

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:32:06

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Prefabrik Nedir?

Prefabrik; Prefabrik sözcüğü Türkçe bir kelime olmayıp İngilizce'den dilimize gelmiştir. Bu kelimenin aslı "prefabricate" yani "parçaları önceden hazırlamak" dır. Prefabrik; parçaları fabrikalarda hazırlanmış ve montaj edileceği yere bu parçalar nakledilerek ve orada önceden planlandığı gibi parçaların birleştirilmesi yani montajının yapılmasından sonra ortaya çıkan yapılardır. Prefabrik ile tek katlı ya da çok katlı yapılar inşa etmek mümkündür.Prefabrik ile, evler, sosyal tesisler, okullar, şantiye yapıları, hastaneler, kamp alanları, havuzlar ve bilumum alanlarda kullanılabilecek yapılar ortaya çıkartılabilmektedir.alıntıdır...PREFABRİK KONUT TEKNİK ÖZELLİKLERİPrefabrike hazır yapılar amacına göre geniş ve uzunlukları değişken, istenilen her türlü yerleşim alanına uygulanabilecek şekilde çevre koşuları da dikkate alınarak imal edilmektedir. Prefabrike evler, ses-ısı izolasyonu, yangın ve depreme dayanıklılığı bakımından uluslararası standart ölçülerinde hazırlanır. İsteğe göre değişik seçenekli malzemeler de kullanılır. Özel temel gerekmeden vinç ihtiyacı olmaksızın çevreyi kirletmeden kısa sürede monte edilir. Özellikle bağ evi, yayla evi, yazlık ev, kışlık ev, motel ve tatil köyleri için pratik ve ekonomik çözümdür.Prefabrik Konutların Diğer Konutlara Göre Avantajları

1. Her türlü yerleşim ve kullanım amacına isteğe göre uygulanabilir.

2. Kısa zamanda, hızlı ve çabuk yapılır.

3. İstenildiğinde sökülüp yere başka yere montajı yapılabilir.

4. İsteğe göre özel tasarımlar, modern, estetik, yeni projeler üretilebilir.

5. İmalat fabrikalarda yapılıp, montajı kısa sürede yerinde tamamlanıp teslim edilir.

6. Çevreyi kirletmeden, tahribat yapmadan montajı tamamlanır.

7. Vinç gerektirmez, ürünlerimiz hafif prefabrike yapılardır.

8. Özel temel gerektirmez, verilen projeye uygun basit grobeton yeterli olur.

9. Dubleks binalarda demirli radye temel hazırlanması yeterlidir.

10. İsteğe göre değişik seçenekli malzemeler kullanılabilir.İsteğe göre çatı örtüsünde, duvar kaplamalarında ve bina yüksekliklerinde değişiklikler yapılabilir.Çatı örtülerinde, ondüline, shingle, kiremit ve saç malzeme kullanılabilir.

Dış duvar kaplamalarında betopan, siding, yalı baskı, sıvalı montalama, bisküvi tuğla uygulanabilir. Ayrıca dış cephelerde ahşap ile süsleme yapılabilir.

İç duvar kaplamalarında betopan, alçıpan kullanılabilir ve alçı sıva-kartonpiyer uygulaması yapılabilir.

Isıtma sistemi olarak kalorifer tesisatı ve klima sistemi uygulanabilir.

Duvar yükseklikleri 250cm standart olup, 280cm ve 300cm yüksekliğinde de yapılabilir.

 

alıntıdır...1. Prefabrik evler için ruhsat gerekli midir?

Prefabrik ev yaptıran resmi izin ve belgeleri almakla yükümlüdür. Prefabrik evi yapacak olan firmadan alınan projeye göre su basman betonu ve yer kaplamaları yaptırmalıdır. Ayrıca mutfak dolapları prefabrik ev yaptıran şahsa aittir.2. Türkiye’nin her yerine yapıyorlar mı?

Evet. Firmaların hepsi Türkiye’nin her yerine inşaat yapıyorlar. Fakat nakliye ücretiyle, işçilerin konaklama ve iaşelerini müşteri karşılıyor.3. Prefabrik ev yaptırırken verilen fiyata neler dahildir?

Firmaya göre ufak tefek değişiklikler olsa da şunlar fiyata dahildir:

- Duvarlar

- Pencere ve camlar

- Bütün kapılar

- Asma tavanlar

- Tavan izolasyonları

- Dere olukları

- İç ve dış boyalar

- Elektrik tesisatı

- Armatürler

- Sıhhi tesisat

- Vitrifiyeler4. Prefabrik evlerin yalıtımı nasıl?

TS-825′e göre istenilen değerler 1., 2. ve 3. iklim bölgelerine göre sağlanır. Duvarların kalınlıkları 6 ile 10 cm arasındadır.5. Teslim süresi ne kadar?

100 metrekare bir evin teslim süresi ortalama 7 gündür.6. Ödeme şekli nasıldır?

Bu da firmaya ve anlaşmaya göre değişiyor fakat genel uygulama %50′sinin avans olarak ödenmesi ve geri kalanın ürünlerin fabrikadan çıkışında ödenmesi şeklindedir.7. Prefabrik ev için konut kredisi alınabilir mi?

Bankalar prefabrikler için kredi vermemektedir.8. Prefabrik evler en fazla ne kadar büyük olabilir??

Tek katlılar için sınır yok. Prefabrik evler genellikle iki kattan fazla yapılmamaktadır.9. Prefabrik evlerin ömrü ne kadar?

Minimum 40 yıl ömür biçiliyor.10. Garanti veriliyor mu?

Firmalar genellikle imalat ve montaj hatalarına karşı 1 yıl garanti vermektedirler.11. Depreme karşı dayanıklı mıdır?Çelik konstrüksiyonlu prefabrik evler esnek olduğundan depreme karşı betonarme binalara karşı daha dayanıklı olduğu bilinmektedir. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesinin etkili olduğunu da göz ardı etmemek gerekiralıntıdır....
Modüler Mimari Prefabrik kim buldu

Bir parça ya da bloğun sürekli ve tekrar tekrar kullanılması ile tüm bir binanın ortaya çıkarılması demek olan modüler mimarinin ilk örnekleri, eski Yunanlılar zamanında denendi. Bu yöntemi, çocukların tahta bloklarla veya legolarla oynadıkları oyunlara benzetebiliriz. Eski Yunanlılardan sonra, modüler mimari, Ortaçağ’da Gotik mimarlar tarafından yeniden gündeme getirildi. Bu tarzda, birçok katedral yapıldı. Ana yapı unsurları olan bu katedraller, özel dekoratif unsurlarla birbirlerinden ayrıldılar. 18. yüzyılda külçe demirin yoğun üretimi başlayınca, modüler mimari, prefabrik inşaat yöntemine de yansıdı. Bu yöntem, maliyetlerin de büyük ölçüde ucuzlamasına neden oldu. Modüler mimari ile prefabrik inşaat sisteminin ilk ürünü, 1851 yılında Londra’da verildi ve “Crystal Palace” inşa edildi. Planlanması ve yapılması yalnızca dokuz ay sürdü. Başka bir yöntemle, bu denli büyük bir binanın yapımı ancak seneler içinde mümkün olabilirdi. Modüllerin biçimini Devonshire Dükü Joseph Paxton çizdi ve daha sonra bunlar yoğun biçimde üretildi. Çok kısa bir sürede tamamlanan modül üretiminden sonra montaj aşaması başladı ve bina 1851 büyük sergisine yetiştirildi.alıntıdır....
Linkback: prefabrik ne demek?


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,806 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.