Pırlanta

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 20:33:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Milyarlarca yıl önce, yeryüzünün derinliklerinde yüksek ısı ve basınç  altında  karbon moleküllerinin kristalleşmesi sonucu oluşan  elmas,doğanın kalbinden her  biri diğerinden farklı, tek ve eşsiz olarak  günümüze ulaştı. Aynı sizin gibi…  Sertliği dolayısıyla kalıcılığın,  nadir bulunan değerli birtaş olarak, sonsuza  kadar sürecek aşkların,  gücün ve asaletin sembolü oldu.Milyonlarca yıl boyunca sıcak, soğuk, rüzgar, su ve basınç  gibi doğa  güçlerinin etkisi altında yeryüzünün derin katmanlarında varlığını   sürdüren ve büyük güçlüklerle yeryüzüne çıkartılan Elmas, günümüzde   değerlisanatkarların ellerinde özenle işlenerek, çeşitli kesimlerde  şekillenip  göz kamaştıran pırlantaya dönüştü.Doğada çok az ve nadiren bulunabilen Elmas M.S. 1850'lerden itibaren  Güney  Afrikadaki bir bölgede en önemli elmas madeninin işletmeye  açılmasını takiben  günümüzdemodern yöntemler kullanan jeologlar  tarafından Sibirya ve Kanada'nın  donmuş tundralarından Afrika'nın  sıcaktan yanan çöllerine ve okyanus diplerine  kadar her yerde  aranmasına rağmen gene de insanların talebini karşılayacak  miktarlarda  bulunamamaktadır. Buda onun ulaşılamazlıktan da kaynaklanan değerini   arttırmakta ve süs eşyası olarak kullanılmak yanı sıra değeri gün  geçtikçe artan  tasarruf aracınada dönüşmesine giderek yol açmaktadır.Doğada ender  bulunuyor olması ve muhteşem parıltısını açığa çıkarmak  için büyük bir ustalığın  gerekmesi, tarih boyunca insanlar için, Sonsuz  ışıltısını ve içindeki ateşi  hiçbir zaman kaybetmemesi;aynızamanda  değişmeyen beyaz ve duru görüntüsü ile  saflığın, güzelliğin, sevgi ve  sonsuz aşkın, gurur, zenginlik ile gücün simgesi  haline gelirken,  baştan çıkarıcı güzelliği ile kadınların vazgeçemediği ve  almaktan en  cok mutlu oldukları hediye oldu. Yaşamınızdaki tüm özel anları ve   kutlamaları sonsuza kadar size mutlulukla hatırlatarak, pırlanta kendi   ışıltısını yaşamınıza kattıPırlanta’nın doğada işlenmeden bulunan hali ‘Elmas’tır.Elmas   bilinen en sert maddelerden biri ve değerli bir taştır. Karbon  elementinin bir  modifikasyonu grafit, diğeri ise elmastır. Elmasın saf  karbon olduğu ilk olarak  Fransız kimyacı Lavoisier tarafından  keşfedilmiştir. Lavoisier, elması yakmış ve  yanma gazının sadece  karbondioksit olduğunu görünce elmasın karbon olduğu  hükmüne  varmıştır.En belirgin özelliği sertliğidir. Mineralojide kullanılan mohs   sertlik göstergesinde en yüksek rakamla (10) gösterilir. Bu, diğer  bütün  mineralleri çizebilmesi demektir. Sertliğinden dolayı endüstriyel  aletlerde  kullanılması büyük önem kazanmıştır. Keza dayanıklılığından  ve ışığı çok iyi  kırmasından dolayı kıymetli bir zîynet eşyâsıdır.

Elmas, ametalik özellikler  gösterir. Erime noktası 3500°C’dir.  Yoğunluğu yaklaşık 3,5 gr/cm3tür. Havada 850°C’de yanar. Havasız  ortamda 1500°C’de grafite dönüşür. Oda sıcaklığında hiçbir madde etki  etmez. Florla 750°C’de, karbon tetra florür (CF4) bileşiğini meydana  getirir. Diğer halojenlerle birleşmez. Elmas izometrik bir sistemde  kristallenir. Her karbon atomu kendisini çevreleyen dört karbon atomuyla  düzgün dörtyüzlü meydana getirecek şekilde bağlanmıştır. Daha doğrusu  iki tâne kare tabanlı piramidin taban tabana gelmiş şekli  görünümündedir. 12 yüzlü ve kübik kristal yapıları da vardır.  Kristallerin rengi beyaz, kahverengi, siyah veya renksiz olabilir.  Mineralin içinde yabancı atom mevcudiyeti de söz konusu olabilir. Fakat  her 10.000 karbon atomu başına ancak bir tâne yabancı atom bulunur.  Hattâ güzel tabiî elmasta 100.000 atom başına ancak 1 tane yabancı atom  bulunur.Elmas orijinal olarak yalnız kimberlit kayalarında bulunur. Diğer  kayalarda bulunan elmas, muhtemelen kimberlitten aşınmayla veya  tortuların başkalaşım geçirmelerinden meydana gelmiştir. Kimberlit  kayasında bâzan elmas bulunmayabilir. Bulunma nisbeti ancak ortalama  kırk milyonda birdir. Kimberlit, yüksek nispette magnezyum ve demir  bulunduran volkanik kaya kalıntısıdır. Bu kayalarda birçok başka mineral  de bulunur. Kalsit, olivin, ilmenit, mika vs. gibi. Kimberlit yer  kabuğunun derin tabakalarında kanallar şeklinde bulunur. Elmasın bâzı  yer kabuğu hareketleriyle yukarıya çıktığı kabul edilmektedir. Kısmen de  bâzı bölgelerde nehir kumlarına karışmıştır. Elmasın en çok bulunduğu  yerler olarak, Güney Afrika (Kimberley’de), Güney Amerika, Endonezya ve  Hindistan sayılabilir.       

Pırlanta Üretimi;
 Ayrı bir sistemle hem kesilmiş, hem de parlatılmış hâle   getirilebilen yegâne mineral, elmastır. Birçok elmas kristali  kendiliğinden  pırlanta olacak şekildedir. Fakat bir kısmı da kesilmek  zorundadır. Kesilmesi  dikkat ve titizlik ister. Elmasların kıymeti dört  faktörle ilgilidir: Kesilme,  renk, büyüklük(karat) ve parlaklıktır.  Çatlak olup olmaması da çok önemlidir.  Çünkü, çatlaklık, ışık girişini  zorlaştırmaktadır. Sarı ve kahverengi elmaslar  pek istenmez.Pembe,  menekşe rengi ve yeşil elmaslar çok makbuldur. Kesilme şekli  belki de  en mühim faktördür ve parça büyüklüğü ile kıymeti artar. De Beers   dünyanın en büyük üreticisi İngiliz bir firmadır.TÜRKİYEDE İLK ELMAS KESİMİ;Türkiye'ye  ilk elmas kesim fabrikası 1989 yılında İlyas Özasi tarafından   getirildi.Günümüzde az sayıdada olsa Türkiye'de elmas kesim atölyeleri   bulunmaktadır.

Elmas ziynet eşyası olarak ve yüzük taşı olarak çok yaygın bir  şekilde  kullanılır. Elmasın güzelliği eskilerin de çok dikkatini çekmiş ve hattâ   hastalık ve zehirlenmeyi önlediği sanılmıştır. Elmasın esas kıymeti  kesme  tekniğinin gelişmesinden sonra (17. yüzyılın sonlarına doğru)  başlamıştır.  Elmasın kesilmesi yine elmasla yapılmaktadır. Zînet  eşyâlarından başka  endüstriyel âletlerde de elmas kıymetini devâm  ettirmektedir. Endüstride  kullanılan miktarı % 75-80 kadardır. Fakat  kıymet olarak % 25-30 civârındadır.  Endüstride cam kesici, taş yontucu,  delici ve perdahlayıcı âletlerde  kullanılır.

     4 bin yıl önce Hindistan’da bulunduğu günden bu yana  mihraceler,  krallar ve prenslerin taptığı pırlanta, günümüzde de  kadınların büyük ilgisini  çekiyor. Geçmişten günümüze kadar pırlanta  hakkında anlatılan pek çok öykü var.  Mesela Eski Yunanlılar pırlantanın  gökten düşen yıldız parçaları olduğuna  inanırken kimileri Eros’un  oklarının ucunda da pırlanta olduğuna inanmış. Bu  yüzden midir  bilinmez, pırlanta her zaman aşkın sembolü olarak  görülmüş.

Ancak pırlantanın evliliğin ve aşkın simgesi olması 1477 yılına   dayanıyor. Avusturya Arşidükü Maximillian, Mary’ye aşkının sembolü  olarak bir  pırlanta yüzük armağan etmesi dünya çapında bir geleneğin  başlamasına da neden  olmuş. Alevler arasında işlenmesiyle aşkın gücünü  ve tutkuyu kuvvetle yansıtan  pırlanta, ışıltısı ve güzelliğiyle kadını  baştan çıkaran bir özelliğe sahip.  

Yüzyıllar öncesinde pırlanta bu kadar önemliyken aslında günümüzde de  durum  pek farklı değil. Çünkü hala çoğu kadının hayalini tek taş bir  pırlanta  eşliğinde edilecek evlilik teklifi süslüyor. Günümüz kadını  mücevheri bir güç,  bir statü simgesi olarak görüyor. Bu değer  yükseldikçe kadın statüsünün de  yükseldiğini hissediyor.Bunları Biliyormusunuz;  Uzmanlara  göre pırlanta  seçerken kişilerin 4C özelliğini göz önünde  bulundurmaları gerekiyor. Bunlar  kesim (cut), renk (color), berraklık  (clarity) ve karat ağırlığı (carat weight).  Bir pırlantanın değeri ne  denli nadir bulunduğuna, fiyatı da bu dört özelliğe  bağlı.

Çıplak gözle bakıldığında aynı gibi görünse de hiçbir pırlanta   birbirinin aynı değil. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın  fiyatının neden  farklı olduğu 4C özelliğine ve bunların bileşimine  bağlı.Kesimin kalitesi  pırlantanın göz alıcı ışıltısını ortaya çıkarması  açısından 4C kuralının en  önemli kısmını oluşturuyor. Diğer özellikler  doğadan kaynaklanırken kesim  özelliği, pırlanta üzerinde insan eliyle  yaratılan tek özellik. Faset (ışığı  yansıtan açılı yüzey) orantılarının  doğru olduğu iyi bir kesim, pırlantanın  ateşini ve parlaklığını ortaya  çıkarıyor.Pırlanta kesimiyle pırlanta şeklini  birbirine karıştırmamak gerekiyor.  Şekil kişinin zevkine bağlı. Yuvarlak kesim,  bilinen kesimler arasında  en popüler olanı. Diğer kesimler arasında zümrüt  (dikdörtgen pırlanta  kesimi), damla, markiz (iki ucu sivri kesim), prenses  (üzeri kare  yuvarlak kesim), oval ve kalp kesim sayılabilir.

Pırlanta  renkleri beyazın çeşitli tonlarından oluşuyor. Pırlantalar  renksize ne kadar  yakın olduklarına bakılarak sınıflandırılıyor. En  beyazından gözle görülür  sarımtıraklara kadar değişik tonlara sahip  olanları var. Bunun yanı sıra çok  nadir bulunan bazı pırlantalarda  pembe, mavi, sarı gibi renklere de  rastlanıyor.Bir pırlantanın berraklığı "doğanın parmak izleri" olarak  adlandırılan  lekelerine bakılarak belirleniyor. Hemen hemen hepsinde pırlantayı   oluşturan karbon kristalinin küçük izlerine rastlanıyor. Bir taşın  üstündeki  leke ne kadar az ise taş o kadar değerli sayılıyor.

Karat bir pırlantanın  ağırlık ölçüsü. Aynı karat ağırlığındaki iki  pırlantanın fiyatı, kesim, renk ve  berraklık özelliklerinin farklı  bileşimi nedeniyle aynı  olmayabiliyor.

   

Bakım:  Mücevherinizin bir ömür boyu  kullanılmasını sağlamak için, dikkat ve  itina ile bakılması ve korunması  gerekir. Doğada, bir elmasın  kristalleşmesi için milyonlarca yıllık ısı ve  basınç gerekir. Bu durum  mücevherlerinizin mümkün olan en iyi şekilde bakımının  yapılmasını ve  en parlak şekilde korunmasını gerektirir.

AMONYAK  BANYOSU:

Bir birim amonyak ve altı birim ılık sudan oluşan bir solüsyon  hazırlayınız. Fırçalayınız.

DETERJAN BANYOSU:

Herhangi bir yumuşak ev tipi  sıvı deterjan kullanarak bir küçük kaba  ılık köpük hazırlayınız. Klor ihtiva  eden herhangi bir temizleyici  madde kullanmadığınızdan emin olunuz.Sabun köpüğü  oluşturuncaya  kadar,fırçalayınız.Mücevherinizi,bir süzgeç üzerine koyarak ılık  su ile  durulayınız.

SOĞUK SU BANYOSU:

Bir birim çok yumuşak bulaşık  deterjanı ve dört birim soğuk sudan  oluşan bir solüsyon hazırlayınız. Yarım saat  mücevheri bu solüsyonda  bekletiniz. Daha sonra çıkarıp fırçalayınız. Parçaları  yeniden  solüsyondan geçiriniz.

Yukarıda belirtilen solüsyonlardan herhangi  birini hazırlayınız.  Yumuşak ve metalik olmayan bir fırça ile mücevherinizin  yuva, tırnaklar  ve sivri uçlar etrafındaki kirini yumuşak dokunuşlarla  temizleyiniz.  Kağıt havlu ile kurulayınız.Koruma:Kaba işlerle  uğraşırken mücevherinizi  kullanmayınız ya da takmayınız.  Mücevherlerinizi güçlü klorlu çamaşır suyu ile  temas etmesine izin  vermeyiniz. Bu, mücevherinize zarar vermez ama metal  renginin  matlaşmasına ya da bozulmasına neden olur. Mücevherlerinizi karışık bir   şekilde bir mücevher kutusuna koymayınız. Birbirlerini çizmeleri  mümkündür.  Mücevherlerinizi kağıt mendile sararak küçük bir plastik  torbada ya da kese  içinde saklayınız. İnci,zümrüt gibi değerli taşların  canlılığını kaybetmemesi  için hava alması ve ten teması gerektiğinden  uzun süreli kapalı  bırakmayınız.Öncelikle pırlantaya mutlu günleriniz için ödeme  yaptığınızda bir  "lüks" satın aldığınızı bilmeniz gerekir. Tüm dünyada  milyonlarca çift  birbirlerine olan sevgilerini ifade etmek için  pırlantayı tercih ederler. Çok  çeşitli taş seçeneklerinden bütçelerine  ve zevklerine göre bir tanesi onların  aşkını ifade edecektir ve  üzerinde maddi değerinin yanında manevi değeri de  yıllar boyunca  kalacaktır.

         

4C özelliği: Kesim (Cut), Renk (Color), Berraklık (Clarity), Karat  Ağırlığı (Carat Weight)
 Bir pırlantanın değeri, ne denli nadir bulunduğunun,  fiyatı da  dört özelliğine bağlıdır. Çıplak gözle bakıldığında aynı  görülse de, hiçbir  pırlanta bir diğerinin aynı değildir. Aynı karat  ağırlığındaki iki pırlantanın  fiyatının neden farklı olduğu 4C  özelliğine ve bunların bileşimine bağlıdır. Bu  sitede bulacağınız 4C  bilgileri pırlantaların neye göre sınıflandırıldığı ve   fiyatlandırıldığı konusunda sizelere kısa bir ön bilgi verecektir.Kesim (Cut):


Kesim belki de 4C  özelliklerinden  en önemlisidir; çünkü pırlantanın göz alıcı ışıltısı  kesiminin kalitesi  sayesinde ortaya çıkar. Diğer özellikleri doğadan  kaynaklanırken kesim özelliği,  pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan  tek özelliktir. Faset (ışığı yansıtan  açılı yüzey) orantılarının doğru  olduğu iyi bir kesim pırlantanın ateşini ve  parlaklığını ortaya  çıkarır.Çok teknik bir konu olan pırlantanın kesimiyle,  pırlantanın  şeklini karıştırmamak gerekir. Şekil kişinin zevkine bağlıdır.  Yuvarlak  kesim, bilinen kesimler arasında en popüler olanıdır. Diğer kesimler   arasında; zümrüt (dikdörtgen pırlanta kesimi), damla, markiz (iki ucu  sivri  kesim), prenses (üzeri kare yuvarlak kesim), oval ve kalp kesim   sayılabilir.Renk (Color):


İnsanlar değişik renk  tonlarından  hoşlanabilir; bu nedenle renk özelliği 4C'ler arasında en  öznel olanıdır.  Pırlanta renkleri beyazın çeşitli tonlarında oluşur.  Pırlantalar, renksize ne  kadar yakın olduklarına bakılarak  sınıflandırılır. En nadir bulunan ve en beyaz  olanlar D, E, F ve G'dirBir  pırlanta ne kadar  az renk içeriyorsa o kadar daha parlak olur ve  değerlidir. Renk özelliği bir  pırlantanın sarılığına göre ölçülür. En  kıymetli pırlanta renksiz olanıdır ve  çok pahalıdır. Nadir bulunurlar. G.I.A (The Gemological Institude of  America)'nın tablosuna göre, Alfabetik sıra ile D'den W'ya kadar olan harfler  pırlantanın renk oranını gösterir.  

 Berraklık (Clarity):


Elmasın fiyatı en çok   artıran, taşın lekesiz oluşudur. Aynı büyüklükteki iki taş arasında  lekesine  (pike) ve damarlı oluşuna göre ciddi fiyat farklılıkları  vardır. Taş satan  mağazalarda taşların yanında açıklamalar vardır. Bu  harfler ise şunları ifade  eder:

Fawless; tamamen lekesiz ve en pahalı olan taştır. Kalite düştükçe  fiyat da düşer. Bu yüzden kalitelisini tercih edin.

VVS; çok çok küçük  noktalar (VVS1 ve VVS2 olarak ayrılır.)

VS; çok küçük noktalar (VS1 ve VS2  olarak ayrılır.)

SI; kolayca görülebilen lekeler.

Bir pırlantantanın  berraklığı "doğanın parmak izleri" olarak  adlandırılan lekelerine bakılarak  belirlenir. Hemen hemen bütün  pırlantalarda, pırlantayı oluşturan karbon  kristalinin küçük izlerine  rastlanır.

Ancak bu lekelerin çoğu mikroskopik  olduklarından çıklak gözle  görülemezler. Lekeler ancak çok kuvvetli mercek  altında seçilebilir.  Bir pırlantanın lekeleri ne denli az ise, taş da o kadar  nadir bulunur.

Karat Ağırlığı (Carat Weight):


Karat bir  pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Bir karat 100 eşit puana bölünür. Yarım karat 50  puandır ve 0.50 ct şeklinde yazılır.

Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın  fiyatı; kesim, renk ve  berraklık özelliklerinin farklı bileşimi nedeniyle aynı  olmayabilir.Karat pırlantanın ağırlığına göre tespit edilir. 1 karat yaklaşık 200   miligramdır. Mücevher sektöründe satışı ağırlıkta olan pırlanta 1  karattan  azdır. Bu da puanla belirlenir. 1 karat 100 puan olarak  belirlenir. Yarım karat  50 puandır ve 0.50 ct şeklinde yazılır. Aşağıda  pırlantaların birebir  büyüklükleri ve karat numaraları  gösterilmiştir.Bir taşın ağırlığı ile  büyüklüğünü karıştırmamanız  gerekir.Diğer taşların tespitinde kullanılan karat  miktarları ile

pırlantanın karat ölçüsü farklı olacaktır. Çünkü farklı  minerallerin  farklı yoğunlukları vardır. Bunun yanında aynı karat ağırlığındaki  iki  pırlantanın fiyatı berraklık, renk ve kesime göre aynı  olmayacaktır.Pırlanta alırken en büyük pırlantanın en iyisi olacağı  düşüncesinden  kesinlikle kurtulmanız gerekir. Bir pırlantanın değeri büyüklüğüne  göre  değil aşağıda ayrıntısıyla belirleyeceğimiz 4C özelliğine göre  belirlenir.  4C özelliğini ne kadar iyi bilirseniz alacağınız pırlantayı  o kadar iyi tanımış  olursunuz. Ünlü pırlanta  eksperi Saul Spero 25 yılını pırlanta alan insanlarla yaptığı  araştırmalar sonucu hangi karakterdeki bir kadının hangi şekilde ki  pırlantayı tercih ettiğini şöyle açıklıyor.Şekil Karakter ;

Yuvarlak: Ailesine bağlı, güvenilir,  sakin

Oval: Yaratıcı, düzenli, fırsatları değerlendiren.

Kalp: Duygusal,  feminen, hassas.

Dört Köşe: Disiplinli , muhafazakar, dürüst.

Markiz:  Dışadönük, agresif, yaratıcı, iş kadını.

Damla:  Nazik, saygılı, uyumlu

 

Pırlanta, 1919'da Marcel Tolkowsky  tarafından yaratılan kesime verilen isimdir. Bu kesimde ışık, taşın içinde  kırılır ve olağanüstü bir ateş ve parlaklık vererek geri  yansır. Bu brillant kesiminde, pek çok değişik biçim elde etmek  mümkündür. Ancak, 57 yüzeyli yuvarlak kesim, en çok kullanılan  kesimdir. Fantazi kesim olarak adlandırılan diğer kesimler;  oval, damla, prenses, markiz, oktagon, kalp ve baget gibi  kesimlerdir.Ülkemizde elmas kesim olarak bilinen  kesim, dünyada gül kesim diye bilinir. Bu kesim,  Türkiye'de yaygın olarak kullanılmış ve nesilden nesile  aktarılmıştır. Antik tasarımlı mücevherlerde görülen gül  kesimin altı düzdür. Bu kesimin 12 ile 37 arasında değişen cilalı yüzeyi  (faset) vardır. Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyden yansıdığı  için, pırlantadan fışkıran ateş ve parlaklık gül kesim'de  bulunmaz.

Elmasın Kullanım Alanları: Elmaslar üç çeşittir:A) Asil elmas:  Asıl ve kıymetli olan elmastır. Ölçü birimi kırat (karat) tır. 1 kırat 0,205  gramdır. Mücevher olarak kullanılır.B) Bort: Yarı  saydam ve lifi  yapılı bir elmastır. Asıl elmastan daha sert olduğu  için, iyi cins elmasları  traş etmede kullanılır. Ayrıca sondaj  sanayisinde elmas kron yapımında  kullanılır.C) Karbonado: Şekilsiz ve  siyah renkli bir elmas  çeşididir. Bunun da sertliği asıl elmastan  fazladır. Sondaj ekipmanları  imalatında kullanılır.
Linkback: Pırlanta


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,753 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.