28 Ocak 2022, 11:11:24

Haberler:

           Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapPeter Pan

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:22:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Peter Pan - Kitap Özeti

 

Yıllar geçmiş, kayıp çocuklar büyümüştür. Hepsinin kendi ailesi ve çocukları olmuştur. Ama son  günlerde hepsi rüyalarında Düşler Ülkesi'ni görmeye başlamışlardır.  Hepsi de uyudukları hatta azıcık kestirdiklerinde maceralı rüyalar  görürler. Daha fecisi sabah  uyandıklarında yanlarında bir şeyler getirdiklerini görürler. Bir kama,  silah, şurup şişesi, timsah. Rüyalar Düşler Ülkesi'nden sızmaya  başlamıştır.  

 

Bu arada dha önceki macerada ve ceketi bulana kadar bu kitapta Peter Pan'ın yapraklardan yapılma bir elbisesi var.  

 

Büyümüş Kayıp Çocuklar Düşler Ülkesi'nde bir sorun olduğunu düşünüp, Düşler Ülkesi'e uçmayı planlarlar. Ama uçabilmek için Peri Tozuna ihtiyaçları vardır.

 

Bir peri arar bulamazlar, sonra bir bebeği güldürüp, bir perinin  doğmasını sağlarlar. Periler adlarıyla doğdukları için perinin zaten bir  adı vardır: Ateşkuşu...  

 

Ateşkuşu, obur, haylaz ve üstelik de sürekli, kafadan atan(yalancı manasında) bir peridir. her şeyi yer ya da dağıtır ve sürekli ilgi  ister. Kızılsaçlı bir peri çocuk. Resmini yolladığımı Ateşkuşu. Kayıp  çocuklara tekrar çocuk olmanın sırrını öğretirve uçmaları için peri tozu  verir. Peri tozunu enselerine ve saçlarına sürüp, mutlu  şeyler düşündüklerinde uçabilirler. Tekrar çocuk olmaları için ise  çocuklarının kıyafetlerini giymeleri yeterlidir. Başkasının Kıyafetini  Giyersen O OIursun. Yargıç Dütdüt'ün sadece kızları olduğu için onardan  birinin elbisesini giyer ve uzun sarı örgülü saçları olan bir kıza  dönüşür. Tüysiklet'in çocuğu olmadığı için yatağının ucuna doğru ilerler ve üzerinde ona elbise gibi gelen bir gömlekle küçük bir çocuğa dönüşür.  

 

Bütün Çocuklar 9-10 Yaşlarında Çocuklar Olmuşlardır.  

 

Wendy kızının elbisesini giymiştir. Elbise  askısız, omuzları açıkta bırakan cinstendir. Üzerinde ayçiçekleri ve  iki tavşan resmi işlenmiştir. (Sihirli annem'deki kı Wendy olabilir.)  Oğlanlar enselerine peri tozu sürdükçe, kısa ve dik saçları gümüş rengi olur.  

 

Düşler Ülkesi'ne gelince ortamda bir gariplik olduğu görürler. Gölgeler  dört bir yana doğru uzamaktadır. Düşler Ormanı'nda, bir önceki macerada  yaptıkları Wendy Evi'ni bulurlar. Düşsel Ağaç'ın üstünde, silindir şapkadan bacası olan minicik bir evcik.  

 

Peter Pan onları hatırlamaz. Peter da kabuslar görmektedir. Tehlikeli ve  cesur şeyler yapmaya karar verirler. Ev bir vagona dönüşür ve maceralı  bir yolculuk yaşarlar. Fırtına Düşsel  Ağacı ve evlerini yok eder. Yeraltındaki evlerine gidemezler, sanırsak  oraya bir ejderha yerleşmiştir.  

 

Tarazzo sirki ve sahibiyle karşılaşırlar. Adam marazlanan bir şahsiyettir. Gruba katılmak, çocuklara hizmet  etmek ister. Aslanları ve ayıları vardır. Çocuklar konuyla pek  ilgilenmezler. İkizler ağaç ejderhasını ateşle yok etmeye çalışırken  (aslında ortamda ejderha filan yok) ormanı yakarlar. Denizle ormanın  arasına sıkıştıklarında, bir ylkenli gelir. Yelkenli Kaptan Kanca'nın  eski gemisi Kara Bayrak'tır. Önce biraz çekinir, sonra da binerler.  Peter gemide kırmızı bir ceket bulur. Giydiğinde çok  hoşuna gider. Ceketin cebinde bir define haritası bulurlar. Defineyi  aramaya karar verirler. Wendy elbisesinden bir bayrak yapar ve geminin  korsan bayrağından elbise diker.  

 

Geminin ayçiçekli ve tavşanlı bir bayrağı olur ve adını da Pan Bayrağı  olarak değiştirirler. Peter okuma yazmayı bilmez, arada seyir defterine  resimler çizer.  

 

Gemi Zigzag Boğazı'ndan geçip, Bin Ada Denizi'ne ulaşır. Gerçektn de  burada boy boy ada vardır. Demirden yapılmış bir buharlı gemiyle  karşılaşırlar. Gemi Kaptan Kanca'nın yardımcısı Starkey'in die. Starkey  Kızılderilileriyle çocuklara saldırır. Kızılderililerin yarısı erkek, yarısı kızdır. Sirkçi Büyük  Tarazzo ve hayvanları çocukları Kızılderililerin elinden kurtarırlar.  Çocuklar Starkey'in gemisindeki gümüş zarları ele geçirirler. Tarazzo  Peter'ın uşağı olur. Gümüş zarların paylaşılmasında tartışma çıkar. Tarazzo Peter'i sürekli pohpohlamakta ama  bencillik ve tatsız hırs gibi kötü şeyler öğretmektedir. Bu arada gümüş  zarların soğan olduğu ortaya çıkar. Ama Ateşkuşu hepsini yemiştir.  Peter Ateşkuşu'nu cezalandırır.  

 

Define haritasındaki yerler: Uzak kıyı, mor bataklık, pişmanlık  labirenti, filler mezarlığı, susamış çöl ve susamış çöl ve bilinmeyen  bölge.

 

Yolda Mıknatıs Taşı Starkey'in gemisini kendisine çeker. Sonr da  Peter'ın gemisindeki bütün çivileri. Çocuklar son anda uçarak  kurtulurlar. Karaya çıktıklarında kayıp çocuklrı arayan bebek bakıcılarına rastlarlar. Tarazzo onları bu kadınların kötü olduğuna, amaçlarının intikam almak olduğuna inandırır.  

 

Bu arada definenin Düşzirve'de olduğunu öğrenirler. Oraya yürüyerek  çıkmy bşlarlar. Bu arada Peter kıl bir çocuk olmuş ve büyü yeteneğini  kaybetmiştir. Yiyecek belirtemez ve çocuklar aç kalırlar. Bu arada  Tüysiklet uzamaya başlar ve Peter onu gruptan kovar.  

 

Yolda yüzlerce periye rastlarlar. Periler kırmızı ve maviler diye ikiye  ayrılmışlar savaşmaktadırlar. Periler çocukları esir alıp hangi tarafı  tuttuklarını sorarlar. Mavi deseler eğer bunlar kırmızılıysa sonları kötü, tersi de kötü. Peter Pan perilere gökkuşağını göstrir ve kurtulurlar.  

 

Aslında Düşzirve dönüşü olmayan bir yerdir. Soğukta üşüye üşüye tırmanıp hazineyi bulurlar.

 

Düşler Ülkesinin define sandıkları define avcılarının en değerli  arzusunu, onların dünyada her şeyden çok istedikleri şeyi barındırır.
Linkback: Peter Pan


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,462 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.