25 Haziran 2019, 09:55:07

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.ne tarafa yatıyorsunuz

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 03:32:22

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun  deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan  burun deliğinden yapıldığı araştırmalarla belirlenmiştir.

Ayrıca  nefes alınan burun deliği ile beynin yarımküreleri ve sempatik-parasempatik  sinir sistemleri arasında da bir münasebet olduğu, çalışmalarla gösterilmiştir.  Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun  deliği açılmaktadır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin  yarımküresinin aktivitesi artar.

Sağ beyin yarımküresinin  uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp  hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak  faaliyetlerimizin yavaşlamasına neden olur... Dolayısıyla kalbimiz daha az  yorulur, uykuya dalmamız daha kolaylaşır, bu da istirahatımızın daha iyi  olmasına imkân sağlar.

Diğer yandan sol tarafa yatılırsa ne olur?  

Sol burun deliğinin tıkanması ile birlikte sağ burun deliğinden  nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar; bu  durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp  daha da yorulur. Bu yüzden uykuya dalma zorlaşır.Çünkü kalp atım  hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol  tarafımız üzerine uyumada ise vücudumuz daha çok yıpranacaktır.Sırtüstü  veya yüzüstü yatınca durum ne olacaktır?

Yüzüstü yatmak zaten uzun süre  mümkün olmadığı gibi, kalp, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu  için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir. Sırtüstü  yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmayabilir. Ancak uykuya dalmada gecikme  olabilir. Bu durum da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve  dinlenmesine engel olabilir. Çünkü bu durumda gündüz olduğu gibi iki burun açık  olacak ve parasempatik sistem uyarılamayacaktır. Ayrıca sırtüstü yatılması  durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha  zorlaşacaktır.En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz yatış  pozisyonun:

"Sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma"  şeklinde olduğu, yapılan araştırmalarla ancak bugün doğrulanabilmektedir.  Bu yatış seklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin  daha kolayca tamamlanması mümkün kılınmaktadır.
Linkback: ne tarafa yatıyorsunuz


  • Android version: 4.2.2
  • LCD Driver IC: 1-hx8389_dsi_vdo_qhd
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 899 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp