Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Mona Lisa'nın şifresi gözlerinde çıktı

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 15:20:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mona Lisa'nın şifresi gözlerinde çıktı.

 

Kesin kimliği konusunda hala spekülasyonlar olan Mona Lisa'nın sağ göz  bebeğinde L ve V harflerinin olduğu ortaya çıktı. Harfleri keşfeden  İtalya Kültürel Miras Komitesi Başkanı Silvano Vincenti, bunun Da  Vinci'nin baş harfleri olabileceğini de belirtiyor ancak ressamın neden  böyle bir imza atma gereksinimi duyduğu sorusuna tatmin edici bir yanıt  verilemiyor.

 

 ÖZEL BİR TEKNİKLE OKUNDU

 

Mona Lisa'nın sol gözünde ise CE ve B harflerinin gizlendiği belirlendi. Ancak 500 yıldan daha fazla süre önce yapılan tabloda zamanla oluşan yıpranma nedeniyle harfler net okunamıyor.

 

 

Normal gözle bakıldığında farkedilemeyen işaretler, özel  bir büyütme tekniği ile ortaya çıkarıldı. Tabloda gizlenen bir başka  sembol de arka tarafta yer alan köprünün kemeri üzerinde yer alıyor.  Kemer üzerinde ‘72’ ya da ‘L2’ yazıyor. Ancak bu harf ya da rakamların  ne anlama geldiği konusunda elle tutulur bir bilgiye henüz ulaşılmış  değil.

 

 "SEMBOLLER RASTLANTI DEĞİL"

Uzmanlar sadece bu sembollerin rastlantı ile konmadığı, Da Vinci tarafından bilinçli olarak  konduğunda hem fikir. Ürettiği pek çok yapıtta sembol ve şifreler  kullanan ve ezoterik olduğu bilinen Da Vinci’nin şifrelerinin yakında  çözüleceği umut ediliyor.

 

 MEZARI AÇILMAK İSTENİYOR

Kendisi de bir Da Vinci uzmanı olan Silvano Vinceti, sanatçının Mona  Lisa’ya diğer tablolarından çok daha fazla önem verdiğini ve hayatının  son döneminde onu yanından ayırmadığını vurguluyor.

Vinceti, Leonardo Da Vinci’nin mezarını açmak için izin almaya çalışan bir grubun üyesi. Kafatası incelemesiyle  Da Vinci’nin yüzünün bire bir görüntüsünü elde etmeye çalışan grup,  Mona Lisa’nın sanatçının bir oto portresi olup olmadığını ortaya  çıkarmayı amaçlıyor.

 

 MONA LİSA'NIN GÜLÜMSEMESİNDE DE SIR VAR

 

Mona Lisa'yı bu kadar ünlü bir eser haline getiren gülümseme de tabloda çözülmeye çalışılan sırlar arasında. Kısa  bir süre önce Da Vinci'nin, Mona Lisa'nın bu esrarengiz, buğulu  gülümsemesindeki optik efektleri nasıl yarattığı ilk kez ortaya  çıkarıldı.Fransız Müzeleri Araştırma Merkezi ve Restorasyon Laboratuvarı  ile Avrupa Sinkrotron Radyasyonu Tesisi’nin ortaklaşa yürüttüğü  çalışmada bilim insanları Mona Lisa’nın “buğulu” gülümsemesinin ardında  ünlü ressamın parmaklarıyla tabloya sürdüğü aşırı derecede ince cam  cilanın olduğunu belirledi. Röntgen ışınlarıyla yapılan incelemede  araştırmacılar, sürülen cila ve boya tabakalarının yüzün farklı  bölgelerinde değişen seviyelerde nasıl oluşturulduğunu görebildi. Farklı

renkte boyalarla ustaca karıştırılmış, herbiri insan saçından 50 kat  ince 40 kat cilanın, Mona Lisa’ya belli belirsiz gülümseyişi veren hafif  buğulu ve gölgeli etkiyi verdiği tespit edildi. Cilanın kuruması aylar  aldığından esrarlı gülümseyişin oluşmasının da yıllar aldığı kaydedildi.  Tabloya sürekli bakıldığında bu gülümseyişin kaybolduğu izlenimi  oluşuyor.
Linkback: Mona Lisa'nın şifresi gözlerinde çıktı


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,454 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (2)

7117

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1657


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler