12 Mayıs 2021, 08:42:46

Haberler:

                Web sitemize Üye  olurken Dogru mail Adresi giriniz Yoksa  mail Aktivasyon Kodunuz Mail adresinize Ulaşmıcaktır.Milet

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 18:20:11

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Günümüzden 2000 yıl önce Söke ovası tamamen bir deniz Bafa gölü de bir koy şeklinde idi. Bu deniz kenarlarında antik çağın en güzel kentlerinden Milet Priene ve Didim yer alıyordu. Büyük Menderes Irmağı ( Maiandros ) zamanla taşıdığı alüvyonlar ile; ilk önce Priene önündeki denizi daha sonrada Milet ve Lade Adası'nı da içine alan alttaki resimde görülen tüm bölgeyi doldurmuştur.

Aynı dönemlerde Efes' de deniz kenarında iken zamanla ön tarafı dolarak günümüzde ki halini almıştır.

 2000 yıl önce Milet ve çevresi  Günümüzde Milet ve  çevresiİlk kez gelenler Miletos ‘u yadırgayacaklar  Miletos’un bir zamanlar nasıl göründüğünü anlamanız için hayal gücünüzü iyice  zorlamanız gerekecektir.

İonia’daki kentler içinde  Homeros’un değindiği tek kent olma ayrıcalığına sahiptir Miletos. Ozana göre  Miletos “kaba bir dil konuşan Karialıların  yurdu”dur.

Arkaik Dönem’de kent nüfusunun güçlü bir  Karia öğesi içerdiği ve Thales’in babasının da Karialılara özgü Eksamyes adını  taşıdığı bilinmektedir. Miletos kadınlar eşleriyle sofraya oturmamaya ve onlara adlarıyla seslenmemeye  ant içtiler.

İon Miletos olağanüstü derecede zenginleşti.  Erken dönemlerde Yunan dünyasının en büyük kenti olduğuna kuşku yoktur.  Kentin uygun konumu günümüzdeki gibi  Ephesos’tan geçmiştir.

Miletoslular denizler üzerinde  rakip tanımadılar. İ.Ö. 8. yüzyıl kadar erken bir dönemde Miletos’ta toplanıp gönderilecek ilk  topluluğa katılmış olmalıdırlar. Koloniler ile yapılan ticaretin kentteki  zenginliği arttırdığı kesindir.

 


Linkback: Milet


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,206 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.