Mersin Üniversitesi

Başlatan Tekyürek, 01 Ağustos 2014, 02:20:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.Mersin Üniversitesi, ya da kısaca MEÜ 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiş bir devlet üniversitesidir. İlk mezunlarını 1997 yılı Haziran ayında vermiştir.

Mersin Üniversitesi, TBMM'nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul ettiği 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir.

2011-2012 eğitim-öğretim yılında yirminci yaşını dolduran Üniversitemiz, ilk mezunlarını 1997 yılı Haziran ayında vermiştir. Mersin Üniversitesi, 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Gülnar Meslek Yüksekokulu, Mut Meslek Yüksekokulu, Tarsus Meslek Yüksekokulu ile lisansüstü programlarını yürütecek Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri'ne öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır.

1995-1996 eğitim-öğretim yılında Su Ürünleri Fakültesi, 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Tıp Fakültesi faaliyete geçmiştir. 15 Mart 1999 tarihinde de Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastanesi) hizmete açılmıştır. Merkez, 2007 tarihinde Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi adını almıştır.

Mersin Üniversitesi mevcut 6 fakültesine, 1999 yılında Eğitim, Mimarlık Fakültelerini, 2000 yılında Eczacılık Fakültesi'ni, 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim ve İletişim Fakültelerini ekleyerek fakülte sayısını 11'e çıkarmıştır. Bu fakültelerimizden Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi Bakanlar Kurulunun 02.11.2009 tarihli ve 2009/15546 sayılı kararı ile kapatılmış ve aynı kararla Teknoloji Fakültesi açılması uygun görülmüştür. Bakanlar Kurulunun 16.12.2011 tarihli 2011/2605 sayılı kararı ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak yerine Turizm Fakültesi kurulması uygun görülmüştür bununla birlikte fakülte sayısı 12'ye ulaşmıştır.

Devlet Konservatuvarı, 1994-1995 eğitim-öğretim yılında orta öğretim düzeyinde öğrenci alarak açılmış; 1997-1998 eğitim-öğretim yılında lisans programına başlamıştır. 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Sağlık Yüksekokulu, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu öğretime başlamıştır. Rektörlük Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı 2003-2004 eğitim-öğretim yılında Yabancı Diller Yüksekokulu'na dönüştürülmüş, 27 Haziran 2005 tarihinde Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu, 9 Aralık 2005 tarihinde Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu ve 30 Eylül 2006 tarihinde ise Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmuştur. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 16.12.2011 tarihli ve 2011/2605 sayılı kararı ile kapatılması ile yüksekokul sayısı 8'e inmiştir. Kuruluşunda 4 meslek Yüksekokulu bulunan üniversitemizde bugün itibarıyla 12 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Bunlar; Anamur, Aydıncık, Denizcilik, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke, Tarsus, Mersin, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Bilimler ve Teknik Bilimler meslek yüksekokullarıdır.

Üniversitemizde Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsüne ek olarak 2010-2011 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Enstitüsü faaliyete geçerek lisansüstü ve doktora düzeyinde eğitime başlamıştır. Üniversitemizde araştırma merkezi sayısı 20'ye yükselmiştir. Bunlar; Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bilgi İşlem Araştırma ve Uygulama Merkezi, Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi, Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dış Ticaret ve Lojistik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi, İlk Yardım Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kariyer Merkezi, Kilikya Araştırma ve Uygulama Merkezi, Oda Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, Restorasyon ve Koruma Merkezi, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Stratejik Araştırmalar Merkezi, Sürekli Eğitim Merkezi, Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uzaktan Eğitim Merkezi.


Akademik birimler
Fakülteler

    Eczacılık Fakültesi
    Eğitim Fakültesi
    Fen Edebiyat Fakültesi
    Güzel Sanatlar Fakültesi
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    İletişim Fakültesi
    Mimarlık Fakültesi
    Mühendislik Fakültesi: 2000 yılında Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümüne ilk öğrencilerini almış ve 2004 yılında ilk mezunlarını vermiştir.
    Su Ürünleri Fakültesi
    Tıp Fakültesi
    Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi
    Turizm Fakültesi

   Yüksekokullar

    Devlet Konservatuvarı
    Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
    Erdemli Uygulamali Teknoloji ve Isletmecilik Yüksekokulu
    Sağlık Yüksekokulu
    Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
    Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu
    Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
    Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek yüksekokulları

    Anamur Meslek Yüksekokulu
    Aydıncık Meslek Yüksekokulu
    Denizcilik Meslek Yüksekokulu
    Erdemli Meslek Yüksekokulu
    Gülnar Meslek Yükseokulu
    Mersin Meslek Yüksekokulu (Uzaktan Eğitim)
    Mut Meslek Yüksekokulu
    Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
    Silifke Meslek Yüksekokulu
    Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
    Tarsus Meslek Yüksekokulu
    Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Merkezler

    Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi
    Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Bilgi İşlem Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
    Dış Ticaret ve Lojistik Uygulama ve Araştırma Merkezi
    Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
    İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
    İlkyardım Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Kariyer Merkezi
    Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi
    Oda Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi
    Restorasyon ve Koruma Merkezi
    Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Stratejik Araştırma Merkezi
    Sürekli Eğitim Merkezi
    Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi
    Uzaktan Eğitim Merkezi

Enstitüler

    Eğitim Bilimleri Enstitüsü
    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Güzel Sanatlar Enstitüsü
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü

Rektörlüğe bağlı birimler

    Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi Bölümü
    Beden Eğitimi Bölümü
    Türk Dili Bölümü

Linkback: Mersin Üniversitesi
  • Gösterim 2,440 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2437

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2272

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2441

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2167

Yanıtlar: 0
Gösterim: 2305


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz