Mediatek Telefonlarda Partitionları Düzenleme

Başlatan Tekyürek, 29 Temmuz 2015, 01:43:56

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mediatek işlemcilerin olduğu telefonlar 4 GB, 8 GB, 16 GB ve 32 GB ROM a sahiptirler.

Bazı firmalar Orginal Stock Romu kendileri yayınlarlar.Bazıları da yayınlamaz.Yayınlamayanların stock Romları, internette genç kardeşlerimizin çabalarıyla bulunur haldedir.ROM bilgisayardaki harddisktir.
Biz windowsda bu harddiski olduğu gibi kullanabilecekken,2 partitiona bölerekde kullanabiliriz.

Akıllı telefonlarda ise bu ROM (Harddisk) 2 partitiona bölünmektedir.

Bunlardan birincisine firmanın ürettiği android,windows phone,mac vs işletim sistemi yüklenmektedir.Bu işletim sistemi firmaya göre 500 - 1500 MB yer tutar.Kalan miktar sizin daha sonra yükleyeceğiniz uygulama ve oyunlar içindir.Birinci partitionı siz normalde göremezsiniz.Ancak Root yaparsanız,Root Explorer ile görebilirsiniz.Bu kısım az miktar ayrılmışsa ve siz çok uygulama ve oyun yüklemişseniz,yerimiz yok diye uyarı alabilirsiniz.

Diğer ikinci partition ise sizin bilgisayara telefonu usb ile bağlandığınızda gördüğünüz kısımdır.Buraya programları kullanırken ürettiğiniz resim vs datalar depolanır.

Peki biz bu 2 partitionın miktarını ayarlayabilirmiyiz?

Bu orginal stock romu SPTools ile yüklerken yapılır.SPTools proğramını bir directoriye,Orginal Stock Romu da diğer directoriye boşaltalım.

Orginal stock romu boşalttığımız directoryde 2 tane EBR1 ve EBR2 isimli dosya var.İşte ROM Partitionlarını(Bölümleme) sağlayan ve miktarını ayarlayan bu iki dosyadır.Mediatek işlemci tipine göre ve istediğiniz miktarlara uygun EBR dosyaları ile değiştirirseniz; uygulamalara,oyunlara vs yer kalmadı gibi bir derdiniz kalmaz.Sonra SPTools proğramı ile ROM yüklendiğinde yeni partitionlara sahip telefonunuz olur.


KAYNAK :

Link 1 = Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Link 2 = Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Bu bilginin kullanımından doğacak her türlü sorun ve keyfiyet,bilgiyi kullanana aittir.
Tarafımdan herhangi bir sorumluluk kabul edilmez
Linkback: Mediatek Telefonlarda Partitionları Düzenleme


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 2,342 
  • Mediatek -İşlemciler- Anlatımlar
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.