Luis Royo

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 01:44:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Luis Royoİspanyol ilüstratör

Luis Royo, Truel'in küçük bir kasabası olan Olalla'da 1954 yılında doğdu. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte, ilkokula başladığı ve çizerlikle ilgili ilk anılarının yeşerdiği Zaragoza'ya taşındı. İlk anısı, geniş camlı okul sırasının önünde oturup, öğretmeninin kendine verdiği resimlerin kopyasını çıkararak çizmeye başlamasıdır.

Ailesinden gelen pratik yönü, onun yapı teknik ressamlığı bölümünde eğitim almasına yol verdi. Kısa bir süre sonra, tüm bu geometrik formların onu tam anlamıyla tatmin edemediğini keşfetti. Endüstriyel ve uygulamalı sanat okulunda ressamlık, dekorasyon ve iç mimari dersleri almaya başladı; 1970 - 1971 yılları arasında tüm bu farklı işleri birbiriyle harmanlayarak çalıştı. Bu süre boyunca Royo, asıl mesleğinin yanı sıra resimden de faydalandı ve bunu da işinin bir parçası haline getirdi. 1968 mayısında sosyal temalarla örülü büyük bir resimler yaptı. Bu resimler 1972 - 1976 yılları arasında karma sergilerde yer aldı. 1977 yılından itibaren kişisel sergilerini açmaya basladı.

Yetişkinler için yapılan çizgi romanları Enki Bilal ve Moebius ile keşfetti. 1978 yılında çeşitli dergiler için çizgiroman bantları çizdi ve bu çizimler 1980 yılında Angoulême'deki çizgiroman fuarında sergilendi. 1979 yılında çalıştığı dekorasyon stüdyosundaki işinden ayrıldı ve bir çocuk babası olmasına rağmen kendini tamamen çizgiromana adadı. 1981 ve 1982 yıllarında çalışmaları, 1984, Comix International, Rambla ve gibi dergilerde yayımlandı. 1983'te Zaragoza Çizgiroman Fuarı'nda Rafael Martínez ile tanıştı ve gelecekteki profesyonel çizgisini belirledi. Martinez tarafından Norma Editorial'a beş ilüstrasyon yapmak için görevlendirildi. Böylece günümüze kadar gelen başarılı bir profesyonel ilişkinin ilk adımı atılmış oldu.

İlk ilüstrasyon çalışmaları oldukça hızlı ilerledi. Artık çalışmaları ülke topraklarıyla sınırlı değildi ve dış medyada oldukça yankı buluyordu. ABD, İngiltere ve İsveç'in prestijli yayınevlerinde -Tor Books, Berkley Books, Avon, Warner Books, Batman Books…vs.- kapak ilüstrasyonları yayımlandı. Heavy Metal ve National Lampoon gibi Amerikan dergileri ile Cimoc, Comic Art, Ere Comprime, Total Metal gibi Avrupa dergileri, Royo'nun ilüstrasyonlarını sık sık kapak olarak kullandılar. Bununla birlikte Royo'nun çalışmaları, dergi kapaklarındaki ilüstrasyonlarla sınırlı değildi. Royo ayrıca video ve bilgisayar oyunları için de ilüstrasyonlar çizdi.

1985 yılında bir illustrator olarak anıldığı yıla paralel olarak, çizgiroman serisi Rambla'yı yayımladı. Bir yıl sonra Ikusager Ediciones S.A. tarafından bir çizgiroman denemesi olan DESFASE albümü yayımlandı. 1992 yılında kendisini 9 yıl önce bir ilüstrator olarak keşfeden kişiden bir teklif aldı ve ilk derleme eseri WOMEN albümünü yayımladı. Bu albümde Royo'nun ilüstrasyonlarından en iyileri, kronolojik sırayla bir araya getirilmişti. Bu kitapla birlikte kendisinin büyük bir ilüstratör olduğunu fark etti ve kadın figürlerine odaklı çalışmaya başladı. Bu karar çizgiroman severler için bir sürpriz olmuştu. 1994 yılında bambaşka bir dünyada geçen, çok renkli kitabı MALEFIC yayımlandı. MALEFIC'te Royo, tam anlamıyla ortaya çıktı. Sadece fantezi dünyasını betimlemekte değil, hikayeler yaratmakta ve karakterler yontmakta da kabiliyetli bir ilüstratordü. Aynı yıl WOMEN ile ilgili ABD Penthouse'unda bir makale yayımlandı.

1995 yılında Royo'nun çalışmaları, yeni yayımcıların ilgisini çekmeye başladı: Ballantine, Nal, Daw, Doubleday, Harper Paperbacks, Zebra, Fasa Corporation, Pocket Books -Star Trek serileri-, Penthouse Comix ve Fller Ultra X-Men â€"Marvel-.

Bu yılla beraber Luis Royo’nun çalışmaları pek çok farklı formatta, doğudaki ve Avrupa da dahil pek çok farklı ülkede izlenmeye başlandı. Takvimler, posterler, t-shirtler, CD kapakları, mouse pad’ler ve nihayet üzerinde Luis Royo'nun en iyi ilüstrasyonlarının olduğu oyun kartları.

Royo'nun çizimlerindeki kalite ve fantezi, evvela tüm bu farklı mecralarda ses buldu ve ismi gün geçtikçe tanınmaya başladı. 1996 yılında ABD ve Alman Penthouse'una bir kapak çizdi. Aynı yıl içinde hakkında, İtalya'nın prestijli dergisi La Stampa'nın, Amerikan dergisi Airbrush Action ve Penthouse Comix'in yer aldığı pek çok dergide haber çıktı. Royo ayrıca Amerika'da günümüz çağdaş fantastik resim dalında gümüş ödül aldı.

MALEFIC'i takip eden üçüncü albümü SECRETS, ana rollerini kadın figürlerin oluşturduğu ve konseptin tabanını "Güzel ve Çirkin"in (Beauty&Beast) oluşturduğu bir dergi olarak, NBM tarafından İngilizce konuşan ülkelerde 1996 yılında yayımlandı. Fakat gelecek yılda WARM WINDS adlı portfolyo Norma Editorial tarafından Heavy Metal işbirliği ile hayranlarına bir sürpriz olarak sunuldu.

1997 yılında Heavy Metal'in Royo'ya olan ilgisi pek çok takvimde belirdi. Bu ilgi yirminci yıl dönümünde Kevin Eastman tarafından yapılan FAAK ilüstrasyonlarıyla sonlandı. Aynı yıl Comic Images ROYO SECRET DESiRES ve ARTISTIC CHOICES adlı iki yeni oyun kartı koleksiyonu sundu. Yılın sonunda WOMEN ve MALEFiC, Amerika'da ve ardından yeni bir baskıyla İspanya'da yayımlandı. Bir yıl sonra yeni bir ilüstrasyon kitabı yayımlandı: III MILENIUM. Bu kitapta Royo, paletindeki renkleri yenilemiş ve bizlere asrın sonunda edindiği kendi özel perspektifini sunmuştu. 1998 yılında Royo ayrıca, kendi koleksiyonundan oluşan Tarot kartlarını piyasaya sürdü. THE BLACK TAROT, yeni görsellerle tasarlanmış, çizerin kişisel imgelemlerini gösteren bir seriydi. 1999 yılında Royo, III MILENIUM ismiyle Heavy Metal için bir takvim prodüksüyonuna imza attı. Bu produksiyon, çizerin ilüstrasyonda sergilediği imanın gittikçe daha çok gözüpek ve atılgan bir evrime dönüştüğünün emaresiydi.

1999 yılında Barcelona Çizgiroman Fuarı'nda yaşanan bir tesadüfle Royo, son 10 yılda yaptığı çeşitli ilüstrasyonların toplamalarından oluşan yeni albümü DREAMS'i sundu. Çizerin farklı obje ve stilleri birleştirebilmesindeki beceriklilik, bu albümde en çok öne çıkan unsurlardan biriydi. Yıl sonunda sanatçı bizi, daha evvelki çalışmalarıyla karşılaştırıldığında çok daha cüretkar ve samimi bir eserle tekrar şaşırttı: PROHIBITED BOOK. Bu albümde, güzel ve çirkin temasının erotizmi çok daha büyük bir öneme sahipti. EVOLUTION, kişisel işlerin ve sipariş işlerinde bulunduğu geniş formatlı bir albümdü. PROHIBITED BOOK II ise 2001 yılında yayımlandı. Birinci bölümle devamlılık sağlayan bu albümde yasak rüyalara ve gizli arzulara farklı bir bakış açısı getirildi. 2002 yılında Luis Royo'nun eskizleri ve kurşun kalem çalışmalarının bulunduğu, karakter etüdlerinin yapıldığı bir kitap daha yayımlandı. VISIONS 2003 yılında yayımlandı. Teenage Mutant Ninja Turtles'ın yaratıcısı Kevin Eastman sunumuyla; bir derleme olarak sunulan albüm, fantazinin hakim olduğu bir albümdü.

FANTASTIC ART 2004 yılının mayıs ayında yayımlandı. Bu kitabın ardından Luis Royo Barcelona'ya taşındı. Böylece Royo, çalışma şeklinde, değişiklik yapma ve işlerini kanvas üzerinde yağlı boyaya dökme fırsatı buldu. PROHIBITED SKETCHBOOK sanatçının son albümü olarak yayımlandı. Bu albümde Prohibited book'ta yer alan duygusal isteklerin benzerleri, renklendirilmemiş bir şekilde yer alıyor.

Linkback: Luis Royo
  • Gösterim 1,648 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz