LCD ve Plazma Televizyon Arasındaki Farklar Nedir ? Hangisini Almalı

Başlatan Tekyürek, 23 Haziran 2014, 22:06:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LCD ve Plazma Televizyonlar, düz ekranlar içinde tartışılan çok farklı iki teknoloji. Birbirinden farklı özelliklere sahip olmakla birlikte yaklaşık olarak aynı sonuçları veren iki teknoloji diyebiliriz. İkisi arasında tek fark, görüntünün nasıl yansıtıldıgı ve nasıl olusturulduğu aslında. Plazma Televizyonlarda, gaz temelli bir sistem kullanılırken, LCD lerde Likit Kristal denilen bir yöntem kullanılıyor. Kullanıcı açısından önemli olan tabiki görüntü kalitesi arasındaki farklılıklar. Son yıllarda her iki teknolojide de yapılan geliştirmelerle birlikte, aslında görüntü olarak fazla bir fark kalmadığını söyleyebilirim.

Özellikle LCD Televizyon alınmasını tavsiye ederim zira bütün Dünyada bütün teknoloji firmaları bu alana yatırım yapan firmalar, şu anda LCD teknolojisine yatırım yapmaktadırlar. Bütün yenilikler, bütün gelismeler LCD tarafında gerçekleşiyor. Bu da LCD' nin daha yeni ve daha güncel teknoloji olmasını sağlıyor ve zamanla Plazma arasındaki farkı kapatacağı düşünülüyor. Lcd lerin, Plazmalara karşı olan eksik tarafları da zaten uzunca bir süre kapatılmış durumda. Yapılan yarırımlarla da LCD tarafında gelecekte daha büyük gelişmeler olacağa benziyor .

Peki bize kullanım ve özellik olarak ne gibi farklar doğuruyor.. Eksileri / Artıları şeklinde sıralarsak;


EKSİLERİ - ARTILARI

LCD

Artıları

    Görüntüler net ve parlaktır.
    Titreşim ve radyasyon yok.
    Az elektrik harcar.
    Ömrü uzundur. (75-80 bin saat)

Eksileri

    Konstrast seviyesi düşüktür.
    Her açıdan aynı kalitede görüntü alınmaz.
    Hareketli görüntülerde "flu"luk oluşur.


PLAZMA

Artıları

    7 milyar renkle mükemmel görüntü.
    Her açıdan aynı kalitede izleme.
    Büyük TV'lerde LCD'den daha ucuz.


Eksileri

    LCD'den daha fazla enerji harcar.
    Ömrü 3 kat daha kısadır. (25-30 bin saat)
    Küçük ve orta boy TV'ler için daha pahalı.

Linkback: LCD ve Plazma Televizyon Arasındaki Farklar Nedir ? Hangisini Almalı
  • Gösterim 2,687 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş whatsappPaylaş facebookPaylaş linkedinPaylaş twitterPaylaş myspacePaylaş redditPaylaş diggPaylaş stumblePaylaş technoratiPaylaş delicious

Benzer Konular (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz