Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


LCD Plazma ve LED Hangi TV,yi seçmeliyiz

Başlatan Tekyürek, 23 Haziran 2014, 22:00:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.








Bir HDTV alırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bunların en başında ekranın türü geliyor. Ağır CRT'ler tarihe karıştı, arka projeksiyonlu HDTV'lerin de soyu tükendi. Şu an piyasada üç farklı ekran teknolojisi bulunuyor: Plazma, geleneksel CCFL arka aydınlatmalı LCD ve LED arka aydınlatmalı LCD.


HDTV'ler ilk günlerinden itibaren daha ince, CCFL arka aydınlatmanın fiyatının düşmesiyle güç tüketimi bakımından daha tasarruflu bir hale geldiler. Plazma ve LCD ekranlar arasındaki farklar, avantajlar ve dezavantajlar bir süre akılları meşgul etse de geçtiğimiz bir kaç sene içinde LED arka aydınlatmanın giderek gelişmesi, onu kazanan durumuna getirdi. LED tabanlı LCD, enerji tasarrufu konusunda şu an benzeri olmayan bir performansa sahip. Ancak malesef LED HDTV'ler genellikle en pahalı televizyonlar.

Dolayısıyla bütçeniz elveriyorsa parayı gözden çıkartıp bir LED aydınlatmalı HDTV alabilirsiniz.

LCD, LED ve Plazma arasında ne fark var?

Bu üç teknoloji özellikle ekranın aydınlatması konusunda birbirinden olduça farklı. Plazma HDTV'lerde ekrandaki görüntüyü oluşturan fosforlar kendilerini aydınlatırlar ve arka aydınlatmaya ihtiyaç duymazlar. LCD HDTV'lerde ise likit kristal ekran kendini aydınlatmaz ve ayrı bir ışık kaynağına gereksinim duyar.

CCFL arka aydınlatmalı LCD olarak bilinen "Normal" LCD ile LED arka aydınlatmalı LCD'ler arasında ise bir takım farklar bulunmaktadır. Geleneksel LCD HDTV'ler soğuk katot floresan ışıkları (CCFL'ler) kullanarak ekranı aydınlatırlar. CCFL'ler evlerimizde kullandığımız floresan lambalara benzerler, gaz kullanarak ışık meydana getirirler. LED LCD ekranlar ise ışık yayan diyotlar yoluyla ekranı aydınlatırlar (light emitting diode - LED).

HDTV ekran türlerinin etkilediği faktörler

Seçtiğiniz HDTV ekran türünden etkilenebilecek birkaç faktör mevcut. Bunlar arasında ekran kalınlığı, parlaklık, koyuluk, enerji verimliliği ve fiyat en önemli olan faktörlerden. İdeal bir HDTV'nin en önemli özellikleri arasında ince olması, parlak ve koyu renkleri doğru olarak verebilmesi ve düşük enerji harcaması bulunuyor. LED arka aydınlatmalı HDTV'ler, diğer ikisine göre bu özelliklere en çok yaklaşan teknoloji.

Bu avantaja sahip LED HDTV'ler, aynı boyuttaki CCFL arka aydınlatmalı LCD'lerden birkaç yüz lira daha pahalı olabiliyorlar. Plazma HDTV'ler genellikle daha uygun fiyatta, CCFL arka aydınlatmalı HDTV'ler ile hemen hemen aynı fiyatlarda bulunabiliyor. Ancak buradan edeceğiniz tasarruf, LED HDTV'ler kadar iyi görüntü elde edebilseniz dahi ekranın daha kalın olması ve çok daha fazla güç tüketmesi anlamına geliyor.

LED HDTV'ler her zaman inanılmaz derecede pahalı olmayabilirler, ancak CCFL aydınlatmalı eşlerinden her zaman daha pahalılar. Ancak mükemmel resim kalitesi ve ekran kalınlığı, güç tüketimi gibi kazançları göz önünde bulundurduğunuzda, cebinizden çıkacak ekstra paraya değecektir.

Resim kalitesi

Özellikle video veya film meraklısıysanız resim kalitesi sizin için bir HDTV'de aranan en önemli özellik haline gelecektir. Tepe noktadaki beyaz ve siyah seviyeleri, bir resmin ekranda ne kadar detaylı görüneceğini belirler.

Kötü beyaz seviyeleri, detayların aydınlık sahnelerde kaybolacağı; kötü siyah seviyeleri ise karanlık sahnede gölgelerin resimlerin bir kısmını yutacağı anlamına gelir. En iyi siyah seviyelerini HDTV'lerin sağladığı bilinmektedir. Ancak örneğin LED bazlı LG Infinia 47LW5600'ün sağladığı 0.01cd/m2 siyah seviyesi, bu alanda plazmanın hakimiyetinin bittiğini gösteriyor.

Beyaz seviyeleri, siyah seviyleri kadar önemli değildir. Çünkü açık beyaz renkleri arka plan aydınlatması ile oluşturmak daha kolaydır. Bu alanda da LED arka aydınlatma lider konumda bulunuyor. Örneğin Panasonic TC-L42E30, ulaştığı 473.50cd/m2 beyaz seviyesi ve 0.04cd/m2 siyah seviyesi ile plazma kardeşi TC-P50ST30'u (107 cd/m2 en yüksek beyaz seviyesi ve 0.03cd/m2 ile biraz daha iyi siyah seviyesi) tahtından indiriyor.

Boyut ve Güç

Ekran kalınlığı bir HDTV'nin en önemli özelliği olmasa da en çabuk farkına varılanlardan. Çok ince bir HDTV sadece görsel olarak göze hitap etmiyor, aynı zamanda duvara daha kolay monte edilebiliyor ve daha kolay bir şekilde ev sinemanızın bir parçası haline gelebiliyor.

Bu alanda da LED aydınlatmalı HDTV'ler hüküm sürüyor. LCD ekranların kullandığı arka aydınlatmalı CCFL'ler, LED'lerden çok daha kalın. Plazma ekranlar ise plazma hücreleri için geniş bir alana ihtiyaç duyuyorlar. LED'ler, inanılmaz derecede parlak görüntü sağlayabildiği gibi, aynı derecede ince olabiliyorlar.

Enerji verimliliği, bir HDTV seçerken dikkat etmeniz gereken önemli faktörlerden ve bu alanda da LED arka aydınlatmalı HDTV'ler önde gidiyor. LED HDTV'ler genellikle sabit bir şekilde 100 watt veya daha az enerji harcıyorlar. Plazmalar ise üç kat veya daha fazla enerji tüketebiliyor.

Linkback: LCD Plazma ve LED Hangi TV,yi seçmeliyiz


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 2,691 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar





Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (5)


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler