Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Hulusi Behçet - (Morbus Behçet)

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 01:49:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Osmanlı döneminde yetişen, Cumhuriyet’in ilk yıllarında  araştırmaları sonuç veren Hulusi Behçet (1889-1940) dünya literatüründe  haklı bir şöhret kazanmış nadir insanlarımızdan biridir.Askeri  Tıbbiye’yi bitirdikten sonra dermatoloji sahasında uzun yıllar süren önemli  çalışmalar yapan Hulusi Bey 1939 yılında ordinaryüs profesör oldu.

1923  yılında şark çıbanının tedavisi için ileri sürdüğü yöntem birçok ülkede kabul  edilerek uygulanmaya başladı. Deri hastalıkları ile alakalı bulgularının Avrupa  laboratuarlarında onaylanması üzerine 1935’te Budapeşte’de toplanan uluslararası  Dermatoloji Kongresi Komitesi tarafından bir diploma ve plaket ile  ödüllendirildi.Fakat Hulusi Behçet asıl ününü 1929’dan başlayarak  incelediği ve uluslararası tıp çevrelerine tanıttığı “Behçet Hastalığı”  ile sağladı. 13 Eylül 1947’de Cenevre’de toplanan Uluslararası Deri Kongresi’nde  Hulusi Behçet’in görüşü benimsenerek bu hastalığa “Morbus Behçet” (Behçet  Hastalığı) adı verildi.Bu başarılı hayat hikâyesinin asıl acı ve ibretli  tarafı ülkemizde klasik olduğu üzere yıllarını hastaların dertlerine derman  bulmaya adamış bu ilim adamına maalesef kimse destek vermemiş ve sahip  çıkmamıştır. Bu yalnız dahi, uluslararası bir tıp sempozyumuna katılıp  görüşlerini ifade edebilmek için evini satmak zorunda kalmış ve ömrünün son  yıllarını Kapalıçarşı’nın girişinde lahana satarak geçirmiştir.
Linkback: Hulusi Behçet - (Morbus Behçet)


  • Android version: Android 11
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,306 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler