GPS, Glonass, Navigasyon Genel Bilgiler

Başlatan Tekyürek, 23 Haziran 2014, 23:43:56

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NAVİGASYON:
Navigasyon günümüzde pek çok ortamda kullanılan, bu kullanım oranı sonucunda özel cihazların çıkmasına vesile olan bir teknolojidir.
Navigasyon, bir yerden başka bir yere gitmek için kullanılacak en elverişli yolu belirleme ve gidiş eylemini uygulamadır. Genelde denizcilik terimi olarak kabul edilse de günümüzde kara ve hava yolu ulaşımında da kullanılır. Bu işlemin amacı alıcı ortama gerekli bilgiyi vererek en uygun yolu, gidilmesi istenen zamanda sunmaktır.

Navigasyon eyleminin işlem adımları şunlardır:
-Kişinin, aracın yada cihazın yerinin tespiti
-Gidilecek noktanın belirlenmesi
-Mesafe ve rotanın belirlenmesi, tespiti
-Ses ve görüntü işlemlerinin hesaplanması, alıcıya bildirilmesi
-Gidilecek noktaya ulaşılması ve işlemin tamamlanması

Günümüzde pek çok alanda navigasyondan faydalanılıyor. Peki neden bu kadar yaygın? Çünkü bu işlem pek çok yönden avantaj sağlıyor. İşte navigasyonun avantajları:
-Alıcıya en uygun yolun bildirilmesi ile yol tasarrufu sağlanması
-Kısa ve verimli yollardan gidişin sağlanması ile zaman tasarrufu sağlanması
-Bu işlemlere paralel olarak daha güvenli yolculuk imkanı

GPS aracılığıyla konumun tespiti ile belirlenen noktaya sesli ve görüntülü yönlendirmelerle doğru bir şekilde yolculuk edilmesini sağlayan sistemlere 'Navigasyon sistemi' adı verilir.

Kısaca GPS ve navigasyon işlemi arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz, navigasyon bir yolun ve yönün tayin edilmesi işlemidir, GPS ise konum belirlemeye yarar. GPS navigasyon cihazlarında da kullanılır. Buna bağlı olarak pusula, kuzeyi gösteren yosunlar yada kuzey kutbu da birer navigasyon aracıdır.

Madem GPS'ten bu kadar bahsettik, ondan da biraz bahsedelim.

GPS (Global Positioning System)
Dilimizde 'Küresel Konum Belirleme Sistemi' olarak açıklayabileceğimiz bu sistemin sahibi Amerika Birleşik Devletleri'dir. Kontrolü ABD Savunma Bakanlığı tarafından sağlanan bu sistem bağlı olduğu alıcıya bulunduğu konumu bildirir.
Sistem teknik olarak 24 uydudan oluşur. Bu uyduların yaydığı düşük kuvvetteki frekanslar yeryüzündeki GPS cihazları tarafından yakalanır ve konumun belirlenmesi sağlanır. Bu sistemin ABD'ye yaklaşık 10 milyar Amerikan Doları'na mal olmuştur. Şu an kullanımda olan 31 adet GPS uydusu vardır.
Bu sistemin ilk kuruluş amacı askeri olarak stratejik avantaj sağlamaktı. 1980 yılından itibaren bu sistemin kullanımı sivil kullanıcılara da açılmıştır.

Bu konuya değinmişken günümüzde adını sıkça duymaya başladığımız A-GPS teknolojisinden de bahsedelim. A-GPS, Assisted GPS, yani Yardımcı GPS olarak açıklanabilir. Klasik GPS'ten farkı ise GPS uydularına bağlanırken etraftaki GSM baz istasyonlarından yaralanması, buna bağlı olarak hız ve performans artışı sağlamasıdır. A-GPS sisteminin GPS sistemine göre dezavantajı yok denecek kadar azdır.

GLONASS (Global Navigation Satellite System):
Rusya'nın GPS sistemine benzer olarak geliştirdiği uydu konumlama sistemidir. Dilimizde 'Küresel Navigasyon Uydu Sistemi' olarak açıklayabileceğimiz bu sistem ile GPS kadar rahat bir kullanım sunuluyor. 1975 yıllarında geliştirilmeye başlanan bu sistem için ilk adımda 4 uydu uzaya fırlatılmıştır.

Gönderilen ilk uydu 'Cosmos' olarak isimlendirilmiştir. Şu an kullanımda olan 24 tane Glonass uydusu bulunmaktadır. Glonass 1992 yılında sivil kullanım açılmıştır. Sistemin geliştirilmesi 1995 yılında tamamlanmıştır.
Bu sisteminde ilk kullanılış amacı aynı GPS'te olduğu gibi askeri ve stratejik avantaj sağlamaktı.

GPS ve Glonass'ın kullanım alanları hemen hemen aynı olduğundan ortak bir başlık altında vermek daha anlaşılır bir işlem olacaktır. Bu kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:
-Askeri araçların navigasyon işlemleri
-Askeri ve sivil havacılık
-Füze sistemleri
-Arama-Kurtarma işlemleri
-Jeofizik ölçümleri
-Küresel deformasyon ölçümleri
-Araç ve kişi takip sistemleri
Ve daha bir çok alan...

Bu konuda size Navigasyon, GPS, Glonass gibi terimleri açıklamaya çalıştım. Sizde konu hakkındaki öneri, bilgi ve şikayetlerinizi özel mesaj yoluyla bana bildirebilirsiniz.
Linkback: GPS, Glonass, Navigasyon Genel Bilgiler


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 2,802 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.