Ana Menü Android Telefon Yazılım Rom Destek Teknoloji Sitesi


Freud biyografisi

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 14:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. 

Sigmund Freud (1856-1938)

 

1856 yılında o tarihler itibarıyla Avusturya imparatorluğu içinde kalan ,bu günkü sınırlara bakılırsa Almanya’nın Çek cumhuriyeti ile olan güney sınırına çok yakın olan Freiberg isimli bir kasabada dar gelirli Yahudi bir ailenin sonradan sahip olacağı yedi çocuğundan ilki olarak doğdu..Babası Jacob,annesi Amelia ile ikinci evliliğini yaptığında kırk yaşındaydı ve halihazırda yün ticareti ile uğraşmaktaydı...Freud üç yaşındayken işleri bozulan baba Freud, Viyana'ya göç etmeye karar verdi. İki üvey ağabeyi aynı dönemde Manchester'a göç ettiler.Sigmund Freud dokuz yaşından itibaren "Gymnasium"da kendisine iyi bir yer edindi.Son altı yılın sınıf birincisi olan Freud üniversiteye gitmeye hazırlanırken kendisine seçeceği alan konusunda kararsızdı.Toplumsal ve kültürel meselelere yönelik bir ilgisi vardı ancak Goethe'nin olduğunu zannettiği "Doğa" isimli bir denemenin halka okunduğu bir toplantıya katılması onun doğabilimlerine yönelmesine yol açacaktı.

 

Yaşadığı yüzyılın genel özellikleri, Tıp Eğitimi , nişanlılık

 

.

1873 yılında tam onyedi yaşında iken tıp eğitimi almaya başladı.Üniversitenin ilk iki senesinde genel dersler alan ve bazı toplantılara katılan Freud üçüncü senesinde (1876) Ernest Brücke’nin yöneticiliğini yaptığı Fizyoloji enstitüsünde çalışmaya başladı. Helmholtz Tıp Okulu olarak bilinen bir ekolün önemli temsilcilerinden biri olan Brücke’nin organizmalardaki güçlerin de enerjinin korunumu ilkesine tabi oldukları ve devinimsel ya da gizil halde bulunan tüm bu güçlerin neticede itme ve çekme güçlerine indirgenebileceğine dair bilimsel addettiği görüşleri vardı.Bu ekol organizmanın işleyişinde hiçbir tanrısal, ruhsal gücün söz konusu olmadığı belirlenmeciliğe dayalı Darwin’ci görüşe de uygun, evrimsel bir yönelime sahipti.Bu bakış açısının Freud’un görüşlerini şekillendirdiği ve daha sonra psikanaliz üzerine yapacağı çalışmalarda bu ilkelere sadık kalacağı söylenir.

 

.

 

Freud’un fikirlerini geliştirmeye başladığı bu dönem aydınlanma rüzgarlarının kuvvetle estiği 19. yy son çeyreğine rastlar.Freud’un düşüncelerinin şekillendiği 19. yy’ın bilim ve düşün alanında karakteristik özelliklerini hatırlamakta fayda var.

19. yy başlarında Lamarc’ın canlıların çevreye adapte olma mücadelesi esnasında geliştirdikleri kimi özelliklerin gelecek nesillerle aktarıldığı üzerine kurduğu ilk evrim kuramı ile açılmıştı (1809)
Darwin 1859’da doğal seçilim teorisini geliştirdiği “türlerin kökeni”ni, 1871’de ise insanın verimsel gelişimine dair spekülasyonlar içeren “insanoğlunun doğuşu”nu yayınlamıştı.
1889 yılında Alman biyoloji profesörü August Weismann,,Lamarc’ın genel kabul gören heredite kuramını reddeden çalışması yayımlandı.Bu yeni görüş ile genetik aktarımın ancak üreme(eşey hücreleri) üzerinden olabileceğini ve Lamarck’ın iddia ettiği gibi soma (beden) hücrelerini ilgilendiren değişiklerin gelecek nesillere aktarılmasının söz konusu olmadığı orta kondu.
Yine 19. yy ikinci yarısı Nietzsche’nin batı metafizik geleneğinin geldiği son nokta itibarıyla tanrının ölümünü ilan ettiği “böyle buyurdu Zerdüşt” (1885) isimli eserinin yazıldığı dönemdir.Yine Nietzsche “güç istenci” isimli eseri ile de insanı harekete geçiren temel unsurun “güç elde etmek arzusu” olduğunu ileri sürmüştü.
Siyasal yönden ise 19. yy ikinci yarısı Avrupa’da pek çok ülkede gerçekleşen ulusalcı ve devrimci halk ayaklanmalarına tanık oldu.1848 yılı itibarıyla başlayan bu hareketler Avusturya-Macaristan,Almanya,İtalya ve Fransa’yı salladı.Bir yanda ekonomik yönden giderek palazlanan Avrupa burjuvazisinin emperyal devlet anlayışına ve aristokrasiye karşı kalkıştıkları ulusalcı hareket, diğer yandan Marx ve Engels’in “komünist manifestosu” ile bilinçlenen işçi sınıfının devrimci hareketi aydınlanma yüzyılının toplumsal-siyasal artalanını oluşturmaktaydı.
Görüldüğü üzere Freud’un düşüncelerinin şekillendiği dönem bir “keşifler ve devrimler” dönemiydi.Metafizik düşüncenin yerine biyolojik ve fizik güçler geçmekteydi.Devrim ve yenilik ruhu tüm Avrupa’nın üzerine sinmişti.

 

.

 

1882 senesinde daha sonra evleneceği Hamburglu ünlü bir yahudi ailenin kızı olan Martha Bernays ile nişanlandı. Aynı yıl üniversiteden mezun olan Freud fizyoloji laboratuarında kalma arzusundan vazgeçmişti.Bu bölüm gerçekten ilgisini çekiyordu.Brucke'ye ise bir hoca olarak hayranlığı vardı.Ancak kariyer yapabilmesi için kadro olanakları uygun değildi ve her şeye rağmen devam etmesi halinde geçinmek için yeterli gelir sağlayamayacağını görüyordu.Bu yüzden istemeyerekde olsa fizyoloji enstitüsünden ayrıldı ve Viyana devlet hastanesinde çalışmaya başladı.Üç sene boyunca cerrah,iç hastalıkları, dermatoloji, psikiyatri ve nöroloji servislerinde çalışarak klinik deneyim elde etti.

 

1885’de eski hocası Brucke’nin de yardımıyla "privatdozent" ünvanı ile üniversiteye dışarıdan nöropatoloji okutmanı olarak atandı.
Linkback: Freud biyografisi


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
  • Gösterim 1,512 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Benzer Başlıklar (4)

6120

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1626

6125

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1720

6119

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1485

6121

Yanıtlar: 0
Gösterim: 1688


İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler