19 Eylül 2021, 02:07:51

Haberler:

           Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapFarid Farjad Konseri

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 19:08:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dünyaca ünlü keman virtüözü İranlı Farid Farjad mart ayında Diyarbakır'da konser verecek.

  

 

 

 

Diyarbakır’ı  tarihsel birikimi ile Orta Doğu’nun kültür ve sanat merkezi haline  getirme hedefiyle yaklaşık 2 yıl önce kurulan Diyarbakır Kültür Sanat  Vakfı (DKSV,) ilk etkinlik olarak dünyaca ünlü etnik caz sanatçısı Azam  Ali’yi Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşturmasının ardından, ünlü keman  virtüözü Farid Farjad’ı kent ile buluşturmaya hazırlanıyor. Farjad,  DKSV’nin organizasyonuyla 27 Martta Dicle Üniversitesi Kongre  Merkezi’nde konser verecek.

 

DKSV Başkan Vekili  Fidel Balta AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın tarihsel  bir kimliğe sahip olduğunu ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını  belirterek, kentteki kültür ve sanat yaşamını hak ettiği konuma taşımak  amacıyla DKSV’yi kurduklarını bildirdi.

 

Balta,  Diyarbakır’ın Orta Doğu’nun en önemli kentlerinden biri olduğunu  vurgulamak, Doğu ve ve Batı arasında doğru bir yere konumlandırmanın  vakfın temel hedeflerinden olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

 

’Vakıf 2008  yılında kuruldu. Etkinliklerimize, etnik caz yapan ve klasmanında  dünyanın en iyi sanatçılarından biri olarak değerlendirilen Azam Ali  konseri ile başladık. Ardından ’Doğunun Kapısı Diyarbakır’ adlı bir eser  çıkardık. Şimdi onun İngilizce ve Kürtçe’sini hazırlama çalışmamız var.  Bu yıl ise ilk etkinliğimiz 27 Martta düzenleyeceğimiz Farid Farjad  konseri olacak. Farjad, kemanda dünyanın en iyi virtüözlerinden biri  olarak kabul ediliyor. Fardaj’ın konserinin yanı sıra söyleşi de  düzenlemeyi planlıyoruz.

 

DKSV’nin  Diyarbakır’ı doğu ve batının kesişme, buluşma noktasında bir kültür  sanat merkezi haline getirmeye çaba gösteriyoruz. Sonbahara doğru bir  Orta Doğu müzik festivali veya bir kadın festivali düzenlemeyi  düşünüyoruz. Bu konudaki görüşmelerimiz devam ediyor. En kısa zamanda  programı açıklayacağız. Diyarbakır’ı hem bir buluşma mekanı hem de akış  mekanı yapacak çalışmalar yapmak istiyoruz.’

 

 

 

 

’KENTİN KADİM BİRİKİMİNİ KULLANMAK İSTİYORUZ’

 

 

Balta,  etkinliklerini yaparken, kentin tarihi mekanlarını da öne çıkarmayı  hedeflediklerini ifade ederek, sanatsal çalışmaları, her biri onlarca  medeniyete tanıklık etmiş mekanlarda yapmaya özen gösterdiklerini  anlattı.

 

Azam Ali konserini tarihi Kervansaray’da düzenlediklerini anımsatan Balta, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

’Kentin kadim  birikimini kullanmak istiyoruz. Bu mekanlara öncelik veriyoruz. Farjad  konseri kapalı bir mekanda olacak, ancak konser dışındaki tüm  buluşmaları kentin tarihi mekanlarında yapmak istiyoruz. Diyarbakır’ı  hala görmeyenlere tanıtabilmek için mekanları daha işlevsel hale  getirmeye katkıda bulunmak amacındayız. Örneğin Aya İrini kadar değerli,  tarihi Keçi Burcu’nda bazı etkinliklerimiz olacak. Vakfın şu anda  kullandığı idari bina eski bir Diyarbakır evi. Onu restore ettik.  İleride bir sergi alanı olarak değerlendirilecek. Diyarbakır’da zaten  çok hareketli olan kültür sanat yaşamına yeni bir soluk kazandırmak  amacıyla ve standardı yüksek çalışmalara imza atmak amacıyla kurulan  DKSV kültürel faaliyetlerinin yanı sıra önemli sosyal projelere de imza  atacak.’

 

KEMANI AĞLATAN ADAM

 

Fars halk müziği  alanında derin birikime sahip olan, keman ile Batı Klasik Müziği  üzerinde de çalışmaları bulunan Farjad, 1938 yılında Tahran’da doğdu.  Tahran Senfoni Orkestrası’nda önemli görevler aldı. Batı Klasik Müziği  üzerindeki çalışmaları Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahip olan  Farjad, dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri olarak kabul  ediliyor. ’Kemanı ağlatan adam’ olarak da tanımlanan Farjad’a  Diyarbakır’daki konserinde özgün yorumuyla piyanist Armen Aharonian  eşlik edecek.

 

 

 

 Linkback: Farid Farjad Konseri


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,323 
  • Herşey Genel Paylaşım
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.