El Kaide Lideri Usame Bin Ladin Öldürüldü mü?

Başlatan Tekyürek, 25 Ekim 2014, 18:37:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

El Kaide Lideri Usame Bin Ladin Öldürüldü mü?

 

 El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in İslamabad'da bir sığınakta öldürüldüğü belirtiliyor.

 

   11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin bir  numaralı hedefi haline  gelen terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin  Ladin Pakistan'da yapılan  bir operasyonla öldürüldü.

 

ABD  Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada Usame Bin Ladin'in öldüğünü   doğruladı. Obama istihbarat çalışmalarının yıllardır sürdüğünü  belirtti.

Obama  şunları söyledi: "Operasyonda hiçbir ABD'linin burnu bile  kanamadı. El  Kaide pek çok ülkede sayısız Müslüman'ın da canına kıydı.  Pakistan'ın  içinde de gerekirse harekete geçeceğimizi söylemiştik.  Pakistan'la ortak  istihbarat çalışmaları Bin Ladin'in nerede olduğunu bulmamızda büyük   faydaları oldu. Bin Ladin'in öldürüldüğü bir günün kendileri için de   tarihi olduğu konusunda hemfikirler. ABD'ler bu operasyonu   gerçekleştirenlere teşekkür ediyorlar. 11 Eylül'den sonra her şeye   rağmen yeniden inşa etmemiş olmamız, bizim açısından en büyük   başarıdır."

 

 CESET ABD'NİN ELİNDE

Bin  Ladin'in cesedi ABD'li yetkililerin elinde bulunuyor. Açıklamanın  da  yapılan DNA testleriyle teyit alındıktan sonra yapıldığı belirtildi.    Afgan Kaynaklar, El Kaide liderinin cesedinin Kabil'deki ABD Hava  Üssünde olduğunu bildirdi.

 

 BİN LADİN'İN OĞLU DA ÖLDÜ MÜ?

 

ABD  yönetiminden üst düzey bir yetkili, Usame Bin Ladin’in Pakistan’da   düzenlenen baskınla öldürülmesi sırasında yanındaki 3 kişinin daha   hayatını kaybettiğinin düşünüldüğünü bildirdi.

 

Reuters ajansının  duyurduğuna göre, Amerikalı yetkili, saldırıda  öldürülenlerden birinin  Bin Ladin’in oğlu olduğunun sanıldığını  belirtti.

 

 İSLAMABAD YAKINLARINDAKİ BİR EVDE ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

Amerikalı  üst düzey bir terörle mücadele yetkilisi, El Kaide lideri  Usame Bin  Ladin'in Pakistan'da kara operasyonu sonucunda öldürüldüğünü  bildirdi.

Amerikan  AP ajansının haberine göre, Amerikalı üst düzey iki terörle mücadele  yetkilisi, Bin Ladin'in Pakistan'da geçen hafta öldürüldüğünü doğruladı.

Yetkililerden  biri, Bin Ladin'in insansız hava  aracıyla değil, kara operasyonu  sonucunda öldürüldüğünü söylerken, her  iki yetkili de, operasyonun  Amerikan istihbaratına dayanarak  düzenlendiğini ve ABD'nin Bin Ladin'in  cesedine sahip olduğunu belirtti.

Aynı ajansın haberinde,  Pakistanlı üst düzey bir istihbarat  yetkilisinin, Bin Ladin'in  Pakistan'da öldürüldüğünü doğruladığı  bilgisi yer alırken, Amerikalı bir   yetkili de, Bin Ladin'in Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarındaki   bir evde öldürüldüğünü kaydetti.

 

 TALİMAT KRALİYET DÜĞÜNÜ SIRASINDA

 

CNN televizyonu, Obama'nın Mart ortasından bu yana beş gizli Ulusal   Güvenlik Konseyi toplantısı yaparak, operasyonun planlamasıyla bizzat   ilgilendiğini söyledi.

 

CNN'in Beyaz Saray muhabirinin verdiği  bilgiye göre, son Ulusal  Güvenlik Konseyi toplantısı Perşembe günü  yapıldı ve elindeki son  bilgileri değerlendiren Obama, Cuma günlü  Kraliyet Düğünü sırasında operasyon için düğmeye bastı.

 

ABD, 11  Eylül saldırılarının ardından 2001 yılında Usame bin Ladin'i  yakalamak  ve el Kaide'yi etkisiz hale getirmek için Afganistan'a  girmişti.

 

Açıklamanın  ardından Beyaz Saray'ın önünde toplanan yüzlerce ABD'li  sevinç  gösterisi yaptı. ABD'li yetkililer, diplomatik temsilciliklerde  üst  düzey alarma geçildiğini ve güvenlik önlemlerinin artırıldığını   açıkladı. Yabancı haber kanallarına konuşan ABD'li uzmanlar, bu olayın   ABD'nin terörle savaşının başarıyla sonuçlandığı anlamına geldiğini   belirtiyorlar.  

 

 ELÇİLİKLER ALARMDA

 

ABD  Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına, Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin EL  Kaide örgütünün misilleme saldırılarına yol açabileceği, daha büyük  güvenlik riskiyle karşıya karşıya oldukları uyarısında bulundu.

 

Bütün  Amerikan büyükelçiliklerini alarm düzeyine geçiren bakanlık,   yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarını El Kaide ve bağlantılı örgütlerin   olası saldırılarına karşı uyardı.

 

GEORGE W. BUSH NE DEDİ?


Eski  ABD başkanlarından George W. Bush, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in  öldürülmesini ''çok önemli bir başarı'' olarak niteledi.

Bush,  yaptığı yazılı açıklamada, ''Teröre karşı savaş devam ediyor, ancak bu  gece Amerika çok net bir mesaj verdi: Ne kadar sürerse sürsün, adalet  yerini bulacaktır'' ifadesini kullandı.

 

 DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN İSMİYDİ

 

Bin  Ladin ve el Kaide, 1990'larda düzenledikleri saldırılarla isimlerini  dünyaya duyurmaya başlamış ancak 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11  Eylül saldırılarıyla tüm dünya tarafından bilinir olmuştu.

 

Suudi  Arabistan doğumlu olan bin Ladin, dünyanın en çok aranan ismiydi.  Bin  Ladin'in 100 milyonlarca dolarlık şahsi servetinin olduğu ve bunun  da el  Kaide'nin ana gelir kaynağı olduğu ifade ediliyor. Bin Ladin, 11  Eylül'den önce de FBI'ın en çok arananlar listesinde yer alıyordu.

 

 SON MESAJI MART 2010'DA

 


Bin Ladin'in son videolu mesajı, 25 Mart 2010'da kamuoyu önüne çıktı.

 

Bin  Ladin, 11 Eylül saldırılarının mimarlarından birisi olarak  gösterilen  Halit Şeyh Muhammed'in idam edilmesi durumunda el Kaide  olarak ele  geçirdikleri tüm ABD'lileri öldüreceklerini ilan etti.
Linkback: El Kaide Lideri Usame Bin Ladin Öldürüldü mü?


  • Android version: Android 10
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,704 
  • Haber Köşesi (Herşey)
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Replikacep.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Replikacep.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.